Od nove sezone u Bundesligi će zaigrati 57. klub u povijesti te lige - Heidenheim. U gradiću na kojih 70-ak kilometara od Stuttgarta dolazit će brojni velikani poput Bayerna i Borussije Dortmund, a čovjek kojemu ide sve zasluge za izborenu elitu zove se - Frank Schmidt.
Godina je 2007. u svijetu. Steve Jobs plasirao je na tržište prvi iPhone, u Hrvatskoj nas ‘vode’ Stjepan Mesić i Ivo Sanader, a nešto malo konkretnije vezano uz ovaj tekst Stuttgart je po peti put u svojoj povijesti postao prvak njemačke Bundeslige.
Na kojih 70-ak kilometara od Stuttgarta u pokrajini Baden Württemberg nalazi se gradić od 50-ak tisuća stanovnika – Heidenheim. U tom vremenskom periodu tamošnji nogometni klub se restrukturirao, uzeo ime 1. FC Heidenheim 1846, a posla se objeručke prihvatio tamošnji (tada) anonimac za sve nogometne zaljubljenike – Frank Schmidt.
Schmidt je kao branič svoje najbolje partije pružao u Alemmaniji Aachen, a u gradu u kojem je i rođen odlučio je pomoći da se popnu u Oberligu (četvrti rang njemačkog nogometa). Nekoliko mjeseci nakon što je objesio kopačke o klin, u rujnu 2007., bivši šef Dieter Märkle razriješen je dužnosti, a Schmidt je imenovan privremenim glavnim trenerom.
I evo ga, 16 godina kasnije još je tu, kao trener s najdužim stažem u njemačkom profesionalnom nogometu, ispred Christiana Streicha iz Freiburga (imenovan u prosincu 2011.). Jednom prilikom, čak se i izvršni direktor Heidenheima Holger Sanwald našalio da Schmidt može imati ‘doživotni ugovor’. A u svakoj šali pola istine…
Rezultat je brzo stigao, Schmidt je 2009. uveo klub u treću ligu gdje su idućih pet godina gotovo uvijek završavali u gornjem dijelu ljestvice. No sezona 2013./14. bila je za pamćenje, Heidenheim je prvi put u svojoj povijesti izborio 2. Bundesligu i to pored kluba koji svake sezone pretendira na vrh Bundeslige – Red Bull Leipziga. Uspjeh je još veći ako se zna da je to bilo bez nekakvih izdašnijih financijskih davanja kao što je to ‘dalo krila’ Leipzigu.
Brojni nogometaši koji su igrali pod njegovom palicom rekli su da Schmidt zaista pristupa svima kao pravi prijatelj, puno razgovara s igračima što je očito i dovelo do ovakvog velikog uspjeha. Čak je jednom prilikom trener Heidenheima bio dio jednog dokumentarca gdje je pričao o izazovima s kojima se susreću mladi treneri u nogometu. U njemu je pričao i Jürgen Klopp, tada kao trener Borussije Dortmund, koji je započeo svoju veliku trenersku karijeru u Mainzu.
Schmidta i dan danas uspoređuju s trenerom Liverpoola, što zbog završene karijere u istim klubovima gdje su zapravo i započeli svoj trenerski put, što zbog fenomenalne komunikacije i povezanosti sa svojim igračima, a obojica su i rođeni u već spomenutoj pokrajini (Klopp u Stuttgartu, Schmidt u spomenutom Heidenheimu).
Okupio je Schimdt miks starijih i mlađih igrača u ekipi, te nakon prošlosezonskog šestog mjesta odlučio napasti Bundesligu. I to je na kraju i ostvario, na neviđen način. U subotu smo gledali kako se na ljestvici Bundeslige izmjenjuju Borussia Dortmund i Bayern, a jučer smo dobili dramu do samog kraja u drugom njemačkom razredu.
‘Nesretni’ HSV koji je vodio u Sandhausenu, dok je Regensburg sve do zadnjih pola sata imao 2:0 nad Heidenheimom. A onda preokret o kojem bi se mogao možda snimiti novi dokumentarac, Heidenheim gubi 2:1 u 90. minuti, a navijači HSV-a utrčavaju na teren jer su sigurni da je gotovo i da će se konačno nakon šest sezona vratiti među najbolje. A onda Jan Niklas-Beste i prvi topnik 2. Bundeslige, Tim Kleindienst preokreću stvari i Heidenheim postaje 57. klub u povijesti. koji će zaigrati u njemačkoj eliti.
Usporedbe radi, HSV će se za doigravanje boriti već u četvrtak u prvoj utakmici u ‘kolijevci automobila’, Stuttgartu kojeg smo ‘opjevali’ toliko puta.
Schmidt i doživotni ugovor? Ne sumnjamo da ga je zaradio još i ranije, a još ako se i Europa bude igrala na najmanjem stadionu u Bundesligi, što je sljedeće…
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!