Kako je Ferrari prije 20 godina dominirao Formulom 1

Automoto 21. ožu 202415:34 0 komentara
MAX F1

Michael Schumacher na današnji je dan 2004. ostvario drugu pobjedu u prve dvije utrke sezone u vrućoj Maleziji gdje ga je cijelu utrku pratio Juan Pablo Montoya u BMW Williamsu, a Jenson Button prvi je puta završio na postolju za BAR Hondu.

Schumacher i Barrichello dominirali su u hladnijim uvjetima na prvoj utrci sezone u Australiji te prvi startni red za Ferrari pretvorili u dominantnu dvostruku pobjedu, ali u vrućoj Maleziji Michelin je bio konkurentniji iako je Schumacher i dalje uvjerljivo osvojio pole position sa šest desetinki prednosti ispred Webbera u Jaguaru kojem je to bio prvi F1 start iz prvoga startnog reda.

Barrichello je bio treći ispred Montoye, Raikkonena, Buttona i Ralfa Schumachera, a Trulli je bio osmi za Renault dok je Alonso u drugom Renaultu startao tek 19. nakon što se izvrtio u kvalifikacijama i probio se na 10. mjesto već na kraju prvoga kruga.

Schumacher je zadržao vodstvo na startu, ali Webber je jako loše startao i pao na deveto mjesto na kraju prvoga kruga. Schumacher je na kraju prvoga kruga vodio s čak dvije sekunde prednosti ispred Barrichella koji je bio pod velikim pritiskom Montoye u BMW Williamsu.

Kiša je počela padati u drugom krugu, ali pokazalo se da je to bio tek kraći pljusak pa se staza ubrzo osušila, a Montoya se već na kraju drugoga kruga probio na drugo mjesto ispred Raikkonena i Barrichella.

Webber je imao najmanje goriva od vodećih vozača i prvi put u boks ušao u petom krugu, ali u devetom krugu u boks ulazi nekoliko vozača uključujući vodećega Schumachera dok je Montoya ostao još tri kruga duže.

Button je prestigao Raikkonena kroz boks, a Finac je kasnije odustao u 40. krugu zbog kvara na mjenjaču dok je bio na putu prema četvrtom mjestu.

Četiri kruga prije kraja Sato je u BAR Hondi stao na stazi zbog kvara na motoru dok je bio osmi, a momčadi je laknulo što se kvar nije dogodio na Buttonovom bolidu koji je bio treći.

Schumacher je slavio s pet sekundi prednosti ispred Montoye koji je odvozio najbrži krug utrke, a Button je završio treći i prvi puta u F1 karijeri završio utrku na pobjedničkom postolju.

Button je dotad najbolju priliku za postolje propustio upravo u Maleziji dvije godine ranije kad ga je Schumacher, zbog kvara na Buttonovom Renaultu R202, prestigao u posljednjem zavoju posljednjega kruga i tako si omogućio da sve utrke F1 sezone 2002. završi na postolju.

Barrichello je završio četvrti, 13.6 s iza Schumachera, Trulli je bio usamljen peti, a Coulthard šesti nakon što se uspio othrvati pritisku Alonsa u Renaultu. Massa u Sauberu osvojio je posljednji bod, ali s krugom zaostatka za pobjednikom.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.