Sjećate li se te 2008.? Dan kada je Lewis osvojio titulu u Brazilu

Automoto 2. stu 202320:11 0 komentara
AP Photo/Lefteris Pitarakis via Guliver

Lewis Hamilton na današnji je dan 2008. u posljednjem krugu prestigao Timu Glocka i osvojio peto mjesto koje mu je bilo potrebno za naslov prvaka i tako razočarao Felipea Massu i njegove navijače u Brazilu.

Hamilton je, kao i 2007., i 2008. na posljednju utrku prvenstva u Brazilu došao kao vodeći, ovoga puta sa sedam bodova prednosti ispred Masse u Ferrariju, donosi MAXF1.net.

U slučaju Brazilčeve pobjede, Britancu bi bilo dovoljno peto mjesto. Massa je vodio cijelu utrku, a Hamilton je do pretkraj utrke imao poziciju koja mu je trebala za naslov prvaka. Tada je pala kiša, a neki su vozači, uključujući Glocka u Toyoti, riskirali i ostali na gumama za suho.

Hamilton je bio peti, ali ga tri kruga prije kraja prestiže Vettel u Toro Rossu. Massa prolazi ciljem, Hamilton je šesti i u tom trenutku prvak je Brazilac. Ali na početku trećega sektora Hamilton prelazi Glocka na gumama za suho koji se borio ostati na stazi i osvaja peto mjesto koje mu je bilo potrebno za naslov prvaka.

Tako je Britanac postao najmlađi svjetski prvak u povijesti Formule 1 (rekord koji će trajati dvije godine, kada će tu titulu preuzeti Vettel). Dosadašnji najmlađi prvak Alonso završio je drugi u Renaultu, treći je bio Raikkonen u Ferrariju, a četvrti Vettel u Toro Rossu.

Bila je to ujedno i posljednja, 246. utrka za Davida Coutharda u Red Bullu. Škot je u 15 godina u Formuli 1 pobijedio 13 puta, a u posljednjoj utrci je odustao u prvome krugu nakon što ga je udario Rosberg u Williamsu i poslao u putanju momčadskom kolegi Nakajimi, nakon čega je Škot zbog oštećenog ovjesa morao odustati.

“Bio je to uzbudljiv dan, sve smo napravili savršeno i skoro smo uspjeli,” rekao je emotivni Massa.

“Kad sam prošao ciljem Rob mi je rekao da je Hamilton završio peti i uzeo naslov za jedan bod. Sport je takav i moram to prihvatiti. Čestitke Lewisu, tko god osvoji više bodova zaslužuje naslov. Ja sam vrlo ponosan na cijelu momčad i koliko su mi potpore dali u ovoj fantastičnoj sezoni.”

“Mogu napustiti Interlagos uzdignute glave jer sam još jednom pobijedio ispred svoje publike i jer je ovo bio nezaboravan dan. Sad želim proslaviti sa svojom obitelji, prijateljima i momčadi. Zaslužili smo!”