Španjolci stali na kraj senzacionalnoj Francuskoj i uzeli broncu

Vaterpolo 17. velj 202411:40 0 komentara
AP Photo/Eugene Hoshiko via Guliver

U borbi za broncu nije bilo iznenađenja. Španjolci su se oporavili od poraza od Italije i nisu dopustili Francuzima da naprave novu senzaciju. Sigurnom igrom, prije svega u obrani, aktualni europski prvak nadigrao je najveće iznenađenje prvenstva 14:10 (4:1, 5:3, 2:2, 3:4)

Španjolska je imala igrača više 5-4 i dva realizirana peterca, Francuzi su ostvarili 11-6 bez dobivenog peterca. Obrana je u prvoj četvrtini dominirala punih šest minuta. Agilniji Španjolci češće su dobivali igrača više, treću priliku realizirao je Sanahuja za 1:0.

U sljedećem napadu Bjork je izjednačio i sve će biti odlučeno u posljednjih devedeset sekundi. Prvo pogodak Munarriza, zatim njegova sjajna asistencija Del Torru i na kraju pogodak Perronea iz peterca.

Unai Augirre bio je u svom elementu, francuski napad teško je dolazio do pravih prilika. Šok Francuza bio je u prvim minutama druge četvrtine. S dva pogotka ispratili su efikasnost španjolskog napada. Smanjili su na 5:3, da bi “furija” zaigrala u ritmu Peronea. Kapetan je komandirao obranom, asistirao, zabijao. Na pogodak “Galskih pijetlova” Španjolska je odgovorila s dva. Poluvrijeme 9:4.

Razlika se nije povećavala ni nakon trećeg dijela. Prvaci Europe su odradili posao. Odlična obrana omogućila je dvije učinkovite kontre Granadosa i oba Vernouxa uspjela su pronaći put do Augireove mreže.

Nepune tri minute prije kraja Francuska je smanjila na 12:9, stalno dobivajući igrača više. Sanahuja je odagnao sve sumnje oko pobjednika. Prvo snažnim udarcem, a potom i majstorijom na dva metra. Realan ishod, razlika u klasi se ipak primjećuje.

Španjolska je tako stigla do desete medalje na svjetskim smotrama (tri zlata, četiri srebra i tri bronce), ali i sedme uzastopne medalje u svim natjecanjima nakon Igara u Tokiju. Zbog svega prikazanog ponosni Francuzi ostvarili su najveći uspjeh na svjetskim prvenstvima.