KRAJ u STOCKHOLMU: Španjolska obranila europsko zlato!

Rukomet 26. sij 20209:12 > 9:24
Juan Manuel Serrano Arce / Stringer

Od 16:30 sati u Stockholmu hrvatska rukometna reprezentacija ide po jedini naslov koji nam nedostaje, protiv Španjolske

U finalu europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske sa 20-22 upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

(Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su “Kauboji” osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini – Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

U finalu smo gledali još jednu dramatičnu utakmica, no nažalost ovoga puta pobjeda je otišla na suparničku stranu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3-1, pa 8-6 i 9-7. U 19. minuti “kauboji” su imali i tri gola viška (10-7), međutim u posljednjih 10 minuta upali smo u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12-11 na poluvremenu. U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest obrana.

U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16-12), međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18-18, a šest minuta prije kraja i povesti 19-18. Španjolska je minutu i pol povela 21-20, a kada je Dušebajev zabio za 22-20 25 sekundi prije kraja bilo je gotovo.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju sa 28-20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.

Iduće europsko prvenstvo igrat će se od 14. do 30. siječnja 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj.

POČELA JE UTAKMICA! SRETNO, HRVATSKA!

Sjajno smo počeli. Karačić asistira Mariću i to je 1:0!

I zauszvaili smo Španjolce u prvom napadu, Duvnjak na drugoj strani za 2:0!

Špamkolska je zabila za 2:1, strijelac je Ferran Sole!

I Imamo 3:1, Stepančić je zabio za 3:1! Vratili su odmah Španjolci na 3:2.

Karačić je promašio vrata u idućem našem napadu.

Španjolci prvi put prolaze kroz sredinu, utrčao je na pivota Fernandez i to je 3:3!

Duvnjak je zabio svoj drugi pogodak! 4:3! Vratio je Sarmiento udarcem s poda – 4:4!

Krasna asistencija Duvnjaka za Marića koji je fauliran – sedmerac! Duvnjak opet siguran, ima 7/7 s linije za sedam metara na ovom EURU.

I sad je zabio i Julen Aguinagalde za novo izjednačenje! Vratio je odmah David Mandić, prvi pogodak naših krila!

Entrerrios, sjajan šut s vanjskog za 6:6! Na vrata kod nas je ušao Matej Ašanin! Krasno je prošao još jednom Igor Karačić – 7:6!

Novi sedmerac i Duvnjak je još nepogrešiv, 3/3 u šutevima zasad u finalu.

Ašanin je obranio prvi udarac, ali odbilo se nesretno do Aguinagaldea na crtu koji je to spremio u mrežu.

Još jednom radi veza Duvnjak – Marić, i to je 3 razlike!

Maqueda je sada zabio dva pogotka u nizu, to je 10:9.

Neće nas sada gol, obranio je de Vargas šut Duvnjaka izvana. Na drugoj strani Maqueda je zabio treći u nizu!

I Horvat je srušen usred kontre, Sarmientu dvije minute, nama sedmerac! Duvnjak je prvi put promašio! Canellas na drugoj strani pogađa, Španjolska je u seriji 4:0!

I konačno jedna kontra i Mandić je zabio za 11:11! Vratio nam je odmah Entrerrios – 12:11!

Nova lopta Duvnjaka za Marića i to je izjednačenje!

KRAJ PRVOG DIJELA!

POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME!

Stepančić je zabio prvi naš gol u drugom dijelu. 13:13 je! Sedmerac za Španjolsku i dvije minute za Hrvatsku, 14:13, zabio je Gomez.

Igrali smo napad bez vratara, Stepančić je pogodio vratnicu, loptu je uhvatio Gomez i pogodio prazna vrata! I još jedan gol na prazna vrata, tri razlike za Španjolsku.

Zabio nam je sada i Canellas iz polukontre za četiri razlike!

Ušao je u igru Josip Šarac i izborio sedmerac, može li nam svježa krv pomoći? Horvat je zabio!

Duvnjakova bomba!!! 16:14! Ušli smo u seriju 2:0! I opet smo se obranili! Izgubili smo loptu, ali Španjolci su promašili prazna vrata.

Izradili smo krasnu šansu za Marića, ali Vargas je krasno obranio! Ribera je sada pozvao time-out.

Matanović je sada imao ogroman kut, ali Vargas je opet skinuo i na 62% je!

Uzeli smo jednu loptu, Karačić je zabio za jedan razlike!

Ali sad se lijepo dignuo i Alex Dushejbaev i vratio Furiju na plus 2!

Mamić je sada prevario de Vargasa za minus 1! I opet su Španjolci našli put do mreže preko pivota, 18:16!

Horvat je zabio s desnog krila, novih jedan razlike!

GOOOL!!! Prvi pogodak nakon deset minuta, Stepančić za 19:18!

Sedmerac za Španjolce i Gomez je zabio za 19:19.

Prošao je opet Stepančić, fauliran je i Guardiola je zaradio isključenje!

Uf, DUshebaejev zabio za 20:19, Brozović direktno s centra uzvratio za 20:20!

Gomez je zabio novi sedmerac Španjolske. 21:20. I u idućem napadu Dushejbaev za 22:20!

2003. zlato na Svjetskom prvenstvu u Portugalu. 2004. zlato na Olimpijskim igrama u Ateni. Nikad nismo osvojili zlato na Europskom prvenstvu, 2008. i 2010. smo bili najbliži, tada su bili kobni Danci i Francuzi.

Danas je povijesna prilika, finale protiv Španjolaca, prilika koja se pruža samo takva od 16:30 u Stockholmu u Tele 2 Areni. Prije početka prvenstva mislilo se samo da se nekako dočepamo medalje, međutim kako su već iz svih kombinacija ispali već spomenuta Danska i Francuska, tako su i porasli apetiti.

Iz prvog kruga smo izašli sa sve tri pobjede (Crna Gora, Bjelorusija, Srbija), drugi krug također nije bio loš (pobjede protiv Austrije, Češke, Njemačke, remi protiv Španjolske), a onda dramatična utakmica s Norvežanima.

Puno toga je danas u igri, veliki je ulog, zna to i španjolski izbornik Jordi Ribera koji ulogu favorita prebacuje na Kauboje.

(Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images )

‘Jasno nam je da će Hrvatska igrati kao kod kuće, u što smo se uvjerili tijekom cijelog turnira, a posebno u polufinalu protiv Norveške. Ipak, želimo uživati u toj utakmici i ostaviti srce na terenu pa što bude. U svakom slučaju moramo biti jako zadovoljni cijelim nastupom na Europskom prvenstvu, kao i u prethodnim godinama. Nekad stvari idu dobro, nekad i ne, ali se uvijek borimo do kraja i ostavimo sve što imamo na parketu. Tako će biti i u finalu protiv Hrvatske’ – rekao je španjolski izbornik.

Lino Červar imao je veliki zadatak nakon finala protiv Norveške. Kauboju su već vidno isrcpljeni, ali danas će morati dati i zadnji atom snage jer nema druge. Uostalom, samo po sebi je dovoljan motiv da je naslov europskog prvaka jedini koji nam nedostaje. Ali, danas ne smije i ne može biti umora kod Kauboja, jer nakon 10 godina ponovno smo dobili veliku priliku.

Martin Rose / Staff

‘Španjolska je izvrsna reprezentacija. Igraju sličnu obranu kao i mi, jaki su, imaju dobre golmane i brzu tranziciju s Fernandezom i Soleom. To iznimno efikasno realiziraju. Toga se moramo čuvati i biti jako oprezni. U prvoj utakmici smo ih zatvorili s obranom 6-0 jer oni nemaju izrazitog šutera, ali su nam radili probleme pri 5-1 obrani’ – rekao je Červar.

2018. u Hrvatskoj su Španjolci uzeli naslov. Možda je vrijeme da zamijenimo uloge. Nikako se ne bi bunili.