Damjan Rudež, bivši košarkaški reprezentativac i NBA igrač nakon karijere se posvetio akademskom životu. Razgovarao: Fran Mihaljević
A ovih dana se našao u neočekivanoj ulozi, koju je prihvatio kao novi životni izazov. Malo smo se za početak posvetili njegovoj košarci.
Krajem prošle godine prekinuli ste igračku karijeru, uhvatite li se ponekad da vam zafali teren ili ste se pomirili da su igrački dani gotovi?
“Odluka je bila prirodna i lagana, iako nikada nije lagano završiti jedan veliki dio svojeg života, u mojem slučaju od sedme godine života. Ima dana kad bih se vratio, tijelo je naviklo na stres, naviklo na trening, na utakmice vikendom, dugačku sezonu, doigravanje i slično, pa mi je nekad čudno kad vidim druge kako igraju, kad gledam košarku na televiziji. Duboko u sebi sam ipak osjetio kako je vrijeme da energiju i fokus prebacim na nešto drugo, za nove izazove jer jednostavno više nisam imao motivaciju dati 150% od sebe što sam uvijek davao jer smatram da je to posao profesionalnog sportaša. Prva godina civilnog života je zasad prošla uspješno, ali i dalje se privikavam na život izvan košarke.”
Je li obitelj isto igrala veliku ulogu?
“Definitivno, imamo kćer od dvije godine, nakon dugo vremena smo kod kuće, bez selidbe. Tu su nam obitelj, prijatelji, život u Zagrebu isto je imao određenu ulogu u tome, ali nije bilo presudno. Kako sam rekao, uvijek sam ovisio o radu i kad sam shvatio da nema više motivacije i da sam ispunio ciljeve koje sam si zadao, shvatio sam da je vrijeme da se maknem, iako sam fizički mogao još odraditi koju sezonu.”
Tri godine igrali ste u NBA. Kako je to igrati u najjačoj košarkašoj ligi svijeta?
“To je nevjerojatno iskustvo, ostvarenje sna. Drago mi je da sam došao do najjačeg košarkaškog nivoa, da sam imao ulogu u najjačoj ligi svijeta, sad je li ta uloga mogla biti veća ili manja to se ponekad pitam. Nekad mi je žao što možda nisam ostvario više, ali opet, sretan sam što sam igrao tamo tri godine i doživio to iskustvo. Generalno kad gledam na tu epizodu, jedno nevjerojatno iskustvo, iz igračke, ali i životne perspektive.”
Indiana Pacers, Minnesota Timberwolves i Orlando Magic, tri kluba u tri godine. Gdje je bilo najbolje, gdje najgore?
“Najbolje je bilo u Indiani, najviše sam igrao, imao sam definiranu ulogu i cijela organizacija Pacersa je vrhunska, košarkaška kultura je nevjerojatna i veliko je zadovoljstvo biti dio cijele te priče. Najlošije je možda bilo u Orlandu, tada sam dobivao najmanje prilika, a osjećao sam da sam na vrhuncu karijere i bilo je frustrirajuće jer sam imao osjećaj da zaslužujem više. Sezona je bila dosta mentalno iscrpljujuća, jer sam shvaćao kako neću dobiti priliku, a prolazi mi dio karijere kada sam bio na vrhuncu kvalitete.”
Tih godina je u Orlandu bio i Mario Hezonja, kako je s njim bilo igrati?
“Bilo je jako dobro, ono malo što smo igrali zajedno smo se jako dobro slagali i bilo je spektakularno gledati njegov razvoj i talent iz prve ruke. Nažalost, ni po njega situacija u Orlandu nije bila idealna, ali mislim kako je ta NBA epizoda ipak utjecala na njega sada, da sazrije i iskusi nešto novo.”
Zadnju godinu karijere proveli ste u Nizozemskoj, gdje je brat Ivan bio trener. Kako je bilo surađivati s bratom?
“To je bila neka obiteljska želja i neka moja želja da s bratom zajedno odradim barem jednu sezonu, jer je on bio moj prvi uzor i zapravo razlog što sam uzeo loptu u ruke. Odlučio sam da je pravi način da zaokružim tu svoju košarkašku priču kod njega, da mu probam pomoći koliko mogu, nažalost na kraju rezultat nije postignut jer nismo uzeli prvenstvo i kup, ali to je bila prva Covid godina pa je tu bilo i ozljeda, utakmica bez publike i nije išlo kako smo zacrtali. Sve u svemu, ipak mi je drago da sam na takav obiteljski način bio u prilici završiti karijeru.”
Čime se danas bavi Damjan Rudež?
“Trenutačno sam se posvetio studiju, upisao sam višu trenersku školu na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i studije menadžmenta u Milanu, na sveučilištu Bocconi, tako da paralelno između Milana i Zagreba ganjam diplomu. Ovaj prijelazni dio života odlučio sam ispuniti nekom svojom davnom željom, a nisam uz igračku karijeru imao dovoljno vremena za akademske ambicije, ali to me trenutno ispunjava i daje mi strukturu i posloženost koju sam nakratko izgubio prestankom sportskog života. U međuvremenu sam još uskočio u cijelu priču oko Sunset Sports Media Festivala pa me trenutno i to zaokupljuje.”
Tema Sunset Sports Media Fesitvala ove godine je Football vs Football, kako je uopće došlo do toga?
“Do ideje je došlo sasvim spontano, moja dva prijatelja Boris Kovaček i Tomo Ricov su uz Petea Radovicha, kreativnog direktora CBS Sportsa sasvim slučajno, kroz razgovor spomenuli to kao ideju i pitali su me želim li se uključiti i nakon par sastanaka, odlučeno je da budem direktor programa i definitivno uživam u toj ulozi. Organizirati takav jedan događaj za mene je veliko iskustvo i u operativnom smislu, sam festival se održava u Zadru, u Arsenalu i mislim da je jedinstven događaj u Hrvatskoj jer do sada nije bilo ničega takve tematike i takve zvjezdane postave gostiju. Organizatori Weekend Media Festivala stoje iza ovoga projekta, čime bi zapravo htjeli napraviti sportsku verziju takvog festivala.”
Spomenuli ste zvjezdane goste, tko dolazi u Zadar?
“Za početak, dvije velike zvijezde NFL-a, dva bivša Super Bowl MVP-a, Ray Lewis i Julian Edelman koje NFL pratiteljima ne treba posebno predstavljati, zatim ambasador Manchester Uniteda i legenda Crvenih vragova, Peter Schmeichel, a od nekih velikih medijskih imena tu je definitivno Diletta Leotta, zaštitno lice DAZN-a i Serie A u Italiji, zatim Stephen Espinoza, organizator boksačkih mečeva Mayweather-McGregor i Mayweather-Pacquiao, dvije najunosnije borbe u povijesti boksa i još puno drugih. Ukratko, kombinacija vrhunskih sportaša i ljudi iz sportskog medijskog svijeta koji će zajedno dati jedan nevjerojatan miks. Glavno predavanje i panel bit će ‘Football vs Football’ gdje će biti najveća imena uključujući Petea Radovicha koji je jedan od začetnika projekta, ali pričat će se i o budućnosti žena u sportu, budućnosti Serije A i još puno toga.”
Zašto baš Zadar kao mjesto događanja?
“Zadar je izabran iz nekoliko razloga, kao jedan od najljepših gradova na hrvatskoj obali može ponuditi puno toga, od ljepota grada, zalaska sunca, gastronomske ponude, dobre povezanosti, ali i Zadar kao sportski grad, grad košarke koji voli i zna što je sport, mislim da nema boljeg mjesta od toga.”
I za sami kraj, zašto doći u Zadar?
“U pitanju je jedinstven događaj koji pruža mogućnost sudjelovati i slušati ljude koji imaju iskustva i kao sportaši ali i kao medijski djelatnici koji mogu ponuditi znanja iz mnogo područja i mislim da smo okupili vrhunsku ekipu. Naravno, sve se održava u Zadru, uz dva dana festivala bit će i popratnih sadržaja poput koncerata i koktel partyja koji tradicionalno prate ovakve događaje.”
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!