Sinner i Auger-Aliassime s naslovima odlaze u Pariz

ATP 29. lis 202318:46 0 komentara
Laurent Lairys/Panoramic via Guliver Images

Jannik Sinner i Felix Auger-Aliassime odlaze na posljednji Masters sezone u Parizu s titulama u Beču odnosno Baselu.

Najbolji talijanski tenisač Jannik Sinner (ATP – 4.) svladao je Rusa Danjila Medvjedeva (ATP – 3.) sa 7-6 (7), 4-6, 6-3 nakon tri sata i četiri minute uzbudljivog finala ATP 500 turnira u Beču te tako stigao do svog četvrtog naslova u ovoj godini i ukupno desetog u karijeri.

Za Sinnera je to bilo 13. finale u karijeri, dok je Medvjedev već 36. put igrao za trofej, a ovo mu je bilo deveto finale u ovoj sezoni.

No, 27-godišnji Rus nije uspio obraniti naslov u Beču pa je ostao na 20 naslova u karijeri i pet osvojenih u 2023.

Nakon što je Rus propustio prednost ‘breaka’ (3-1) i dvije set-lopte u prvom setu, Sinner je prvu dionicu meča osvojio u ‘tie-breaku’. Medvjedev je dvaput uspio slomiti servis 22-godišnjeg Talijana u drugom setu i odvesti meč u treći set.

Jedan od ključnih trenutaka odlučujuće dionice meča bio je četvrti gem koji je trajao čak 18 minuta, a Sinner je iskoristio devetu priliku za ‘break’. Talijan je odmah potom izgubio servis, ali potom još jednom napravio ‘break’ za 4-2. Kod 5-2 je Sinner propustio meč-loptu, kad je Medvjedev servirao, da bi Talijan u devetom gemu izvukao 15-40 i s četiri uzastopna poena došao do pobjede.

Sinner je postao prvi talijanski pobjednik na turniru koji je prvo izdanje imao 1974.

Godinu dana je Felix Auger-Aliassime (ATP – 19.) čekao na svoj peti naslov u karijeri, a dočekao ga je nastavivši prošlogodišnji pobjednički niz u švicarskom Baselu, gdje je u finalu ATP 500 turnira svladao Poljaka Huberta Hurkacza (ATP – 11.) sa 7-6 (3), 7-6 (5).

Nakon što je izgubio prvih osam finala na ATP Touru, 23-godišnji Kanađanin je prošle godine osvojio četiri trofeja izgubivši samo meč za naslov u Marseilleu. No, u 2023. je tek u Baselu došao do svog 14. finala u karijeri, a u Švicarsku je stigao s više poraza nego li pobjeda (17-18) u ovoj sezoni.

U finalu je potpuno zasluženo došao do pobjede, jer je on bio taj koji je imao sve prilike za ‘break’ u ovom meču (0/5), ali se Poljak izvukao jednom u prvom i četiri puta u drugom setu. No, Auger-Aliassime je bio bolji u oba ‘tie-breaka’ te tako Hurkaczu nanio tek drugi poraz u njegovih devet finala na ATP Touru.

Poljak je ostao bez važnih 200 bodova u pokušaju da se domogne mjesta koje bi ga odvelo na završni turnir osmorice najboljih u Torinu. Uoči posljednjeg turnira u sezoni, pariškog Mastersa 1000, za osmoplasiranim Dancem Holgerom Runeom zaostaje za 225 bodova, a ispred njega je i Amerikanac Taylor Fritz koji ima 25 bodova više.