Rođena je nova nogometna sila – Ukrajina slavi!

Nogomet ostalo 15. lip 201919:27 > 19:28
Adam Nurkiewicz / Stringer

Reprezentacija Ukrajine do 20 godina starosti novi je prvak svijeta u nogometu nakon.

Mladi Ukrajinci šokirali su nogometni svijet na prvenstvu koje je bilo sve, samo ne bez iznenađenja. Igrano u Poljskoj, na prvenstvu nije nastupio Brazil, no tu je bila najtrofejnija reprezentacija u ovom uzrastu Argentina (6 titula).

Međutim, Ukrajinci su sjajno igrali od prve utakmice u skupini koju su dijelili s SAD-om, Nigerijom i Katarom. Ostvarili su dvije pobjede i neriješen rezultat (Nigerija), a u osmini finala protivnik je bio idealan, senzacija iz Paname koja je pregažena kao ‘plitak potok’ s 4:1. Daleko ozbiljniji protivnik bila je Kolumbija u četvrtzavršnici, a pobjednika je odlučio ‘Mariupolski dragulj’ Danylo Sikan. Polufinalni okršaj ponudio je Italiju, a ponovno je odlučio samo jedan gol, junak je postao Sergiy Buletsa.

Konačno, veliko finale ponudilo je neočekivanog protivnika, Južnu Koreju. Iako su na putu do finala svladali daleko razvikanije ekipe poput Senegala i Ekvadora, mnogi nisu nudili previše šansi Koreancima. Bili su u pravu. Doduše, Južna Koreja povela je već u petoj minuti pogotkom Lee Kangina s bijele točke, a Ukrajinci su se na semafor upisali pola sata kasnije kada je izjednačio Supriaga. Isti igrač doveo je ‘žute’ u vodstvo nakon osam minuta igre u nastavku, a točku na i postavio je Tsitaišivili u posljednjim trenucima dvoboja. +

Južna Koreja ipak je primila jednu nagradu, točnije igrač Lee Kang-in koji je dobio Zlatnu loptu, a trofej mu je dodijelio Zvonimir Boban kojemu je to bio i posljednji čin kao djelatnika FIFA-e. Proslavljeni hrvatski reprezentativac prihvatio je ulogu u svom nekadašnjem klubu AC Milanu.