Ovo su Verstappenove pobjede s najnižih startnih pozicija

Automoto 25. tra 202417:02 0 komentara
AP Photo/Hassan Ammar via Guliver Images

Max Verstappen treći je po broju pobjeda u povijesti Formule 1, a veliku većinu ostvario ih je s neke od prve četiri startne pozicije – ali šest utrka pobijedio je sa šeste pozicije ili niže i bile su to neke od njegovih najboljih utrka u karijeri.

Verstappen je prvu pobjedu ostvario u Španjolskoj 2016. kada je nakon sudara dvaju Mercedesa pobijedio Raikkonena u Ferrariju koji je, kao i on, bio na strategiji dva ulaska u boks, donosi MAXF1.net.

Tu je pobjedu Verstappen ostvario s četvrtoga mjesta, a prvih 27 pobjeda ostvarivao je isključivo s neke od prve četiri startne pozicije, sve do VN Mađarske 2022.

5. VN Belgije 2023. i VN SAD-a 2023. (6. startno mjesto)

Dvije utrke iz 2023. dijele peto mjesto na listi Verstappenovih pobjeda s najnižih startnih pozicija, a Nizozemac je u obje utrke startao šesti iz posve različitih razloga.

U Belgiji je Verstappen bio najbrži u kvalifikacijama i dobio kaznu od pet mjesta zbog promjene mjenjača, a u Austinu mu je obrisan najbrži krug zbog izlaska van granica staze.

Na Spa Francorchampsu Verstappen je projurio kroz poredak i s lakoćom pobijedio s 22 sekunde ispred Pereza, ali u Austinu je imao teži zadatak protiv sjajnoga Norrisa koji je vodio 21 krug (naspram Verstappenovih 26).

4. VN Italije 2022. (7. startno mjesto)

Zbog kazne od pet mjesta zbog promjene elementa pogonske jedinice Verstappen je startao sedmi umjesto drugi dok je Leclerc bio brži u kvalifikacijama za 0.145 sekundi.

Ali u utrci se Verstappen već u trećem krugu probio na četvrto mjesto dok je krug kasnije bio treći iza Leclerca i Russella.

Leclerc je ušao u boks u 10. krugu za vrijeme virtualnoga sigurnosnog automobila, dok je Verstappen svoje zaustavljanje obavio u 26. krugu i vratio se desetak sekundi iza Leclerca.

Verstappen više nije planirao u boks, ali kasni sigurnosni automobil u 46. krugu omogućio mu je da još jednom uđe u boks i ostvari pobjedu u utrci koja je završila iza sigurnosnoga automobila, što je izazvalo kritike iz Ferrarija i Mercedesa.

3. VN Miamija 2023. (9. startno mjesto)

Verstappen i Perez imali su svaki po dvije pobjede nakon prve četiri utrke 2023. i Nizozemac je vodio u poretku vozača sa samo šest bodova više od Meksikanaca.

U kvalifikacijama u Miamiju Verstappen griješi u prvom Q3 krugu, a drugi nije uspio završiti zbog crvene zastave koju je izazvao Leclerc pa je morao startati deveti. Perez je na pole positionu bio u sjajnoj poziciji da iskoristi Verstappenovu grešku.

Verstappen je startao na hardu, za razliku od Pereza na mediumu, i na njima je pokazao zapanjujuću brzinu i konstantnost, a nakon vrlo duge uvodne dionice (45 od ukupno 57 krugova) Verstappen se nakon promjene guma vratio blizu momčadskoga kolege kojega je prestigao i došao do impresivne pobjede.

Ova utrka uništila je Perezovo samopouzdanje, što se manifestiralo već tijekom idućega vikenda u Monaku, a Verstappen je započeo niz od deset pobjeda zaredom koji ga je odveo prema trećem naslovu prvaka.

2. VN Mađarske 2022. (10. startno mjesto)

Verstappen je pogriješio u prvom Q3 krugu, a u drugom je imao problem s pogonskom jedinicom tako da je morao startati s desetoga mjesta.

Ali u utrci se Verstappen postupno probijao kroz poredak i uspio pobijediti iako se izvrtio u pretposljednjem zavoju nakon što je prestigao Leclerca i izveo piruetu od 360 stupnjeva, minimizirajući gubitak vremena.

Leclercovo vodstvo nije dugo trajalo jer ga je Verstappen ponovno s lakoćom prestigao za vodstvo, a na putu prema 28. pobjedi u karijeri nije ga spriječila ni kiša u posljednjim krugovima utrke.

1. VN Belgije 2022. (14. startno mjesto)

Verstappen je bio jedan od sedam vozača koji su dobili kazne za prekomjerno korištenje pogonskih jedinica.

Nizozemac se vrlo brzo probijao kroz poredak, kao i Leclerc dok nije morao u boks već u drugom krugu zbog odbačenoga vizira kojia je začepio dotok zraka u prednje kočnice, a Nizozemac je bio osmi uoči ponovnoga starta zbog ranoga sigurnosnog automobila.

Verstappen je bio četvrti već u sedmom krugu, krug kasnije bio je treći, a u vodstvo je stigao u 12. krugu prestigavši momčadskoga kolegu Pereza.

Ovo je bila Verstappenova pobjeda s najniže pozicije u F1 karijeri!

Formulu 1 pratite ekskluzivno na Sport Klubu.