Hrvatska bila na pet sekundi od poraza, pa u novoj drami peteraca postala svjetski prvak!

Vaterpolo 17. velj 202416:54 3 komentara
AP Photo/Lee Jin-man via Guliver Images

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je naslov svjetskog prvaka u Dohi, u finalu je svladala Italiju s 15-13 (2-3, 3-2, 3-2, 3-4; 4-2) nakon peteraca.

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bio je Konstantin Harkov s četiri gola, Jerko Marinić Kragić je dodao tri, Rino Burić dva, a Josip Vrlić i Matias Biljaka po jedan, dok je za Italiju Andrea Fondelli zabio pet pogodaka, po dva su dodali Francesco Di Fulvio i Nicholas Presciutti, a po jedan Luca Marziali i Francesco Condemi.

Hrvatska je tako do naslova u Dohi stigla na najdramatičniji način, u polufinalu je boljim izvođenjem peteraca svladala Francusku, a onda je na isti način u završnom dvoboju bila bolja i od Italije. Kao i u polufinalu, ključnom za pobjedu se pokazala obrana Mate Anića koji je u četvrtoj seriji zaustavio udarac Di Fulvija.

Za Hrvatsku je ovo treći naslov svjetskog prvaka, nakon Melbournea 2007. i Budimpešte 2017. Usto ima i jedno srebro te četiri bronce. Italija je, pak, po četvrti put osvojila srebro, uz četiri zlata i jednu broncu.

Finalni susret Hrvatske i Italije u Dohi protekao je u neizvjesnoj i izjednačenoj borbi od prve do posljednje sekunde. Niti u jednom trenutku niti jedna momčad nije imala više od jednog gola prednosti. Hrvatsku je u otvaranju dvoboja u igri držao Harkov koji je postigao prva tri gola, oba u prvoj četvrtini te još jedan na samom otvaranju druge za 3-3. Nakon drugog gola Di Fulvija za prednost Italije od 4-3 na scenu je stupio Marinić Kragić koji je realizacijom s igračem više i pogotkom iz peterca odveo Hrvatsku u vodstvo 5-4. Presciutti je poravnao za 5-5 na poluvremenu.

Početkom treće četvrtine Harkov je opet zabio s igračem više za 6-5, a onda je Fondelli s dva gola iz peteraca vratio prednost na stranu Italije. U završnici tog dijela Vrlić i Burić su nakon lijepih akcija pogađali za vodstvo 8-7, dok je Bijač s dvije fenomenalne obrane u situacijama s igračem manje sačuvao tu prednost.

U četvrtoj četvrtini Biljaka i Marinić Kragić su zabijali za 9-8 i 10-9, no Talijani su se uspijevali ekspresno vraćati u egal da bi Fondelli pogodio iz peterca za prednost Italije 11-10 minutu i 40 sekundi prije kraja. Hrvatskoj su tako ostale dvije prilike za novo poravnanje i peterce, prvu nije iskoristila, a u posljednjem napadu na udarac se pet sekundi prije isteka vremena odlučio Burić te pogodio pa je pobjednik odlučivan petercima.

Italija je prva stigla do prednosti kada je Del Lungo u drugoj seriji obranio udarac Fatovića, ali u trećoj seriji Echenique je pogodio vratnicu, da bi u četvttoj seriji Anić obranio udarac Di Fulvija i tako ponudio meč-loptu mladom Žuveli, a 22-godišnji Dubrovčanin je zadržao smirenost i pogodio za treće svjetsko zlato hrvatskih vaterpolista.

Nakon srebra na Europskom prvenstvu prije mjesec dana u Zagrebu, izabranici Ivice Tucka tako su na SP u Dohi napravili korak dalje i stigli do zlata, a na ljeto ih očekuje i najveći događaj ove godine – Olimpijske igre u Parizu.

Broncu je osvojila Španjolska koja je u susretu za treće mjesto svladala Francusku 14-10.