Američka tenisačica Taylor Townsend ispričala je o vlastitom iskustvu s rasizmom koji je postojan i u svijetu tenisa.
Tenis je nekada bio poznat kao ‘bijeli sport’ zbog favoriziranja bijele boje u opremi tenisača i tenisačica. Jedini koji se još uvijek drže tog pravila su organizatori Wimbledona gdje je bijela boja stoljetna tradicija i nitko iz nje nije izuzet.
No, bijela boja simbolizira i drugačiji aspekt tenisa baziran na boji kože sportaša. Kroz dugu povijest tenisa vrlo malo tenisača i tenisačica tamne boje kože pronašlo je svoje mjesto u tom društvu. Arthur Ashe promijenio je takvo razmišljanje, legendarni Afroamerikanac tri puta je osvajao Grand Slam turnire, a pobjeda na US Openu 1968. godine smatrana je jednim od najvećih postignuća u svijetu tenisa. Bio je i prvi igrač svijeta, a danas središnji teren na posljednjem GS turniru sezone nosi njegovo ime.
U Americi se proteklih desetak dana događaju veliki anti-rasistički prosvjedi koji su na mnoge načine ujedinili naciju nakon tragičnog ubojstva 46-godišnjeg Georgea Floyda od strane policajca bijele boje kože. Danima koji su uslijedili mogli smo pročitati mnoga svjedočanstva tamnoputih sportaša koji su bili podvrgnuti rasističkim uvredama. Američka tenisačica, trenutno 73. igračica svijeta, Taylor Townsend progovorila je i o vlastitom iskustvu.
“Čim se pojavim na nekom turniru odmah mnogi pomisle da sam Venus ili Serena Williams, a nekad i Sloane Stephens. Najčešće ljudi pomisle da sam Coco Gauff. Kao da svi izgledamo jednako. Kada prolazim kroz sigurnosnu zonu u nekoj zračnoj luci, pregledavaju me znatno detaljnije nego mnoge ljude bijele boje kože. Kao da nešto skrivam.”
Townsend je progovorila i o općenitoj temi rasizma u Americi.
“Zajednica Afroamerikanaca odavno je podvrgnuta diskriminaciji, muškarci bivaju ustrijeljeni na javnoj ulici usred dana od strane policije. To je okolnost i realnost s kojom se dugo vremena nosimo, vrijeme je za konačnu promjenu,” zaključila je američka tenisačica.