Američki divovi srušili Ivaniševićev rekord

ATP 13. velj 202213:03 > 13:08 0 komentara
AP Photo/Mark Schiefelbein via Guliver Image

Američki tenisači Reilly Opelka i John Isner, divovi od 211 i 208 cm, postavili su novi rekord odigravši najduži 'tie-break' na ATP Touru od 1990., u kojem je tek 46. poen donio pobjedu Opelki 7-6 (7), 7-6 (22) i plasman u finale turnira u Dallasu, gdje će se za naslov boriti protiv sunarodnjaka Jensona Brooksbyja.

Prijašnji rekord po broju odigranih poena u ‘tie-breaku’ iznosio je 38 poena, a postavljen je čak sedam puta. U dva navrata je na terenu bio Goran Ivanišević i oba puta su mu ti ‘tie-breakovi’ donosili pobjedu: 1993. u prvom kolu US Opena protiv Kanađanina Daniela Nestora i 1997. u polufinalu turnira u londonskom Queen’s Clubu protiv Britanca Grega Rusedskog.

Opelka je na putu do pobjede odservirao 39 asova, 18 više od 36-godišnjeg veterana Isnera, a iskoristio je svoju osmu meč-loptu.

“Izgubio sam pojam o rezultatu. U jednom trenutku sam samo shvatio da je 21-21. Nikad nisam vidio nešto takvo, ali jednog dana se moralo dogoditi, a ovo je bio dobar meč za to”, izjavio je 24-godišnji Opelka.

S obzirom na kvalitetu servisa obojice tenisača, ne čudi što nije bilo prilika za ‘break’ ni na jednoj strani. Isner je u ‘tie-breaku’ prvog seta propustio jednu set-loptu (7-6), a u drugom setu čak njih deset od kojih je jednu imao sa servisom (9-8).

Za razliku od rekordnog meča u Wimbledonu 2010. protiv Francuza Nicolasa Mahuta, iz kojeg je izašao kao pobjednik nakon tri dana i ukupno 11 sati i pet minuta igre, Isner je protiv Opelke ostao bez pobjede i prilike da zaigra u svom 30. finalu na ATP turnirima.

Opelka će u svom četvrtom finalu tražiti put prema trećem naslovu, a suparnik će mu biti Jenson Brooksby koji je u drugom polufinalu svladao Marcosa Girona sa 6-4, 6-7 (4), 7-6 (5), a potom izjavio što misli o svom sljedećem suparniku:

“Volim ga gledati, ali mrzim igrati protiv njega.”

Brooksbyju će to biti drugi pokušaj da se domogne prvog ATP naslova u karijeri, nakon što je prošle godine izgubio finale u Newportu od Južnoafrikanca Kevina Andersona.

U Dallasu je čak polovica tenisača u ždrijebu igralo pod zastavom SAD-a, a jedini nositelj koji nije Amerikanac bio je francuski tenisač Adrian Mannarino, pa nije čudo što su u polufinalu igrala četiri domaća predstavnika. To se na ATP Touru zadnji put dogodilo u San Joseu 2004., kad je naslov osvojio Andy Roddick.