SKener: Zašto je jedna nevina dječja izjava važna

FIFA World Cup 22. lip 20268:16 > 11:08 0 komentara
N!

U svijetu odraslih često se očekuje da odmah odaberemo tabor, da se svrstamo da znamo tko je "naš", a tko je "njihov". I zato je ta izjava na trenutak probila umor od podjela. Pokazala je koliko smo se navikli na podjele i koliko nam zapravo treba samo možda trunka razuma. Koji su nam oni koji su sve ovo kreirali i nametnuli, te u svima nama pronašli nešto što bi bilo prispodobivo primatima.

Svjetsko nogometno prvenstvo se rasplamsalo, gledamo ludi turnir s puno golova i puno čudnih reprezentacija. Sve što je prethodilo novom formatu SP-a na neki način je stvorio predrasudu koliko će sve to skupa biti grozno. Na Mundijalu tradicionalno nastupa Hrvatska i to kao jedan vrlo ozbiljnih protagonista, iako se to po prvoj utakmici baš i ne bi moglo reći, te reprezentacija BiH koja se tamo otisnula drugi put. Otišla je jedna ne odveć moćna reprezentacija, sa simpatičnim izbornikom, ali i s armijom navijača koji su po svojoj prirodi poput većine stanovništva s ovih prostora euforični i nerijetko nerealni.

Novinarka N1 Katarina Plantak zaputila se u Livno, da se na svoje oči uvjeri kako to sumještani trofejnog izbornika Zlatka Dalića podržavaju Vatrene. Hrvatske zastave su prekrile Livno, iz svakog se kafića čuju glasovi komentatora, čekaju se utakmice i ‘ubijaju’ sad već ljetne vrućine. Stigla je do kafića Ante gdje je ponosno stajala hrvatska trobojnica, a za izjavu o SP-u odlučila se pričati s malenim dječakom, sinom vlasnika kafića. Na pitanje za koga navija, mališan je kao iz topa ispalio.

“Za Bosnu i Hrvatsku. Htio sam i za Srbe, samo što se oni nisu plasirali.”

Video je na TikToku prikupio više od 600.000 pregleda i 60.000 lajkova, a mnogi su oduševljeni ovim njegovim odgovorom.

“Bravo, maleni. Tako se odgaja dijete. Od njega mi stariji trebamo učiti. Dakle sve ide iz kuće. Roditelji ovog djeteta su napravili najbolji posao na svijetu” – neki su od komentara na spomenutoj društvenoj mreži.

Da, sportsko navijanje nikako ne smije biti, a na ovim prostorima apsolutno jest produžetak političkih sukoba. I zbog svega kroz što su prošli ljudi u BiH, u zemlji koju strani i domaći političari sa strane sva tri entiteta žele raskomadati, reprezentacija naših istočno-južnih susjeda je i privukla posebnu pažnju. Ponajprije nakon što su u Zenici srušili Italiju, te na kako su vatreni način proslavili jedan veliki uspjeh. No, naravno odmah su stigle podjele. U pojedinim mjestima i gradovima u BiH gradske vlasti su branile da se na javnim površinama gledaju utakmice BiH, kao što postoje prostori gdje se isto tako ne može gledati Hrvatska, a isto bi tako bilo i da se na SP plasirala reprezentacija Srbije.

U svijetu odraslih često se očekuje da odmah odaberemo tabor, da se svrstamo da znamo tko je “naš”, a tko je “njihov”. I zato je ta izjava na trenutak probila umor od podjela. Pokazala je koliko smo se navikli na podjele i koliko nam zapravo treba samo možda trunka razuma. Koji su nam oni koji su sve ovo kreirali i nametnuli, te u svima nama pronašli nešto što bi bilo prispodobivo primatima.

Zanimljivo je da je upravo dječja nevinost izazvala toliko oduševljenje. To govori i nešto lijepo, ali i nešto tužno o nama. Lijepo je što još uvijek prepoznajemo dobrotu kad je vidimo, a tužno je što nam ona djeluje kao iznimka. I zato ponekad nam, da bismo se sjetili najjednostavnijih istina, ne trebaju stručnjaci i političari.

I zato je dovoljan jedan dječak iz Livna koji još uvijek ne zna da je ovdje poželjno – da se nekog mrzi!

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!