Matea Jelić: Janica ju je spasila, uvrede je ojačale!

SK Fight 26. pro 202113:32 > 13:40
REUTERS/Murad Sezer

Hrvatska tekvandoašica Matea Jelić osvojila je nagradu za sportašicu godine u izboru Sportskih novosti.

Ovog ljeta Matea je osigurala petu medalju za Hrvatsku u povijesti Igara iz taekwondoa i zasad najsjajniju.

Na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine Martina Zubčić i Sandra Šarić osvojile su brončane medalje, a na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu Lucija Zaninović osvojila je također brončanu medalju

Njen klupski kolega Toni Kanaet osvojio je brončanu medalju u kategoriji do 80 kilograma, a to je nila prva muška olimpijska medalja za hrvatski taekwondo.

Upravo je rođena Kninjanka bila jedna od najvećih hrvatskih uzdanica za olimpijsku medalju u Tokiju. Na putu do finala pomela je konkurenciju.

Dan je započela pobjedom u osmini finala protiv Lauren Lee s Haitija, a onda je svladala Brazilku Milene Titonelli u četvrtfinalu s čak 30:9, dok je u polufinalu bila bolja od Amerikanke Paige McPherson s rezultatom 15:4.

Rezultati su oduvijek tu

Matea je od najmlađih dana prikazivala silan talent za sport kojim se bavi. Osvojila je na desetke medalja u svojoj konkurenciji, treba reći i kako je aktualna europska prvakinja iz Sofije, gdje se ove godine održalo prvenstvo.

Kako je priznala iza nje su bile najteže pripreme u karijeri. Trenirala je četiri puta dnevno. Čak je promijenila telefonski broj kako bi se izolirala i maksimalno koncentrirala za Tokio, a u glavi su sigurno bile i ozljede s kojima je imala dosta problema, kao i neuspjesi na prethodnim velikim natjecanjima.

Naime, na europskom prvenstvu u Kazanju (2018), te svjetskim prvenstvima u korejskom Mujuu (2017) i Manchesteru (2019) gubila je borbe za odličja u zadnjim sekundama.

Janica ju je spasila?

Iza nje je i drama s hrvatskog juniorskog prvenstva 2013. u Rijeci kada je doživjela tešku ozljedu. Naime, završila je u bolnici gdje su joj ustanovili unutarnje krvarenje zbog čega je završila na dvije operacije. Nakon toga je uslijedio višemjesečni oporavak u kojem je skoro izgubila nadu za sportom. Kako je jednom prilikom otkrila, zamalo je morala prekinuti karijeru zbog teške ozljede koju je zadobila na domaćem državnom prvenstvu za juniore. Tada je imala samo 15 godina, a tijekom jedne borbe od bolova se samo srušila na pod.

Njezina majka prekinula je borbu i hitno je odvela u bolnicu, gdje su ustanovili da ima unutarnje krvarenje. Uslijedila je operacija, a nakon toga i višemjesečni oporavak u kojem je zamalo izgubila nadu za sportom.

Igrom slučaja, jedna od najboljih hrvatskih sportašica Janica Kostelić našla se u istoj bolnici, a na zamolbu Matejine mame Janica je svratila u njezinu sobu i pružila joj snažnu podršku za brz oporavak i povratak sportu.

No Matea nije jedina iz obitelji Jelić koja je zaljubljena u taekwondo.

Njezin brat i sestra također se bave tim sportom. Mlađa sestra Ivona bori se s juniorima, a brat Kristijan je trener. Naravno, roditelji su im najveća podrška, a njezin otac Mate radi kao pirotehničar.

Po osvajanju medalje na ovim Igrama, doživjela je i prilično mučne trenutke u svojoj karijeri. Matea je, sasvim opravdano, rekla da je za nju 5. kolovoza, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti poseban dan kada osjeća samo ljubav te da joj je tog dana najljepše otići na kninsku tvrđavu. Zbog toga je dobila silne uvredljive komentare od srpskih susjeda i poruke koje nije zgodno ponavljati. No, iz svega je izašla jača, i dostojanstveno se obračunala sa svojima neistomišljenicima.

Uz medalju s Olimpijskih igara, Matea je u ovoj 2021. godini dobila i titulu za sportašicu godine, i to posve zasluženo. Čestitamo!