Slovenci napravili senzaciju i nanijeli Danskoj prvi poraz na Euru!

Rukomet 23. sij 202420:35 0 komentara
xEibner-Pressefoto MarcelxvonxFehrnx EP_MFN via Guliver

U susretu posljednjeg kola Grupe 2 glavne runde Europskog prvenstva u Njemačkoj, Slovenija je pobijedila Dansku 28:25.

Nije mnogo Slovencima ova pobjeda značila s natjecateljske strane. Uspjeli su se domoći trećeg mjesta i osigurati utakmicu za peto mjesto, ali niti su se uspjeli dokopati polufinala, a još nisu osigurali plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre i to ne zavisi od njih u ovom trenutku.

Ipak, pobjeda nad, možda i najjačom svjetskom reprezentacijom današnjice, sama po sebi ogromna je satisfakcija. Momačad Uroša Zormana potpuno je zaslužila pobjedu protiv ekipe koja je do sada imala maksimalan učinak i osigurala polufinale.

Vodila je od samog starta, imala i +3 na poluvremenu – 17:14. Imala je samo jedan slab period i tada je Danska došla do preokreta. Napravili su Danci u prvih 10 minuta drugog dela seriju 6-1 i poveli 20:18. Ipak, Slovenija se digla sa dva gola, uspjela zadržati koncentraciju i na kraju u završnici slomiti velikog favorita.

Kod pobjednika najefikasniji Kristijan Horzen sa šest golova, dok je jedan manje postigao Aleks Vlah. Na drugoj strani po šest golova postigli su Kirkelokke i Jorgensen.