Evolucija formata Svjetskog nogometnog prvenstva

Ostali sportovi - Ostalo 2. srp 202419:25 > 19:26 0 komentara
Guliver Image

Kako nogomet nastavlja osvajati svijet, možemo samo zamišljati kakve nas još evolucije ovog veličanstvenog natjecanja očekuju. Jedno je sigurno - Svjetsko prvenstvo ostat će najveća sportska pozornica, mjesto gdje se ispisuju legende i gdje snovi postaju stvarnost. S nestrpljenjem iščekujemo nova poglavlja ove beskrajno uzbudljive sage.

Svjetsko prvenstvo u nogometu, najspektakularnije sportsko natjecanje na planeti, prošlo je dug put od skromnih početaka do globalnog fenomena kakvog danas poznajemo. Kroz gotovo stoljeće postojanja, ovaj je turnir doživio brojne transformacije, prilagođavajući se razvoju nogometne igre i rastućem interesu publike širom svijeta.

Rađanje legende (1930. – 1950.)

Prva svjetska nogometna smotra održana je 1930. godine u Urugvaju, zemlji koja je dala veliki doprinos razvoju nogometa. Tada je 13 zemalja poslalo svoje predstavnike da se bore za naslov prvaka. Turnir je imao neobičan format – momčadi su bile raspoređene u četiri skupine, tri po tri i jednu s četiri ekipe. Pobjednici grupa plasirali su se u polufinale. Bio je to začetak onoga što će postati najvažnije sportsko natjecanje na svijetu.

Sljedeća dva izdanja, u Italiji 1934. i Francuskoj 1938., odigrana su po kup sustavu, bez skupina. Ipak, 1950. godine u Brazilu, grupna faza se vratila, ponovno s 13 sudionika. Ovo prvenstvo ostalo je upamćeno po tome što je jedino bez klasičnog finala – umjesto toga, četiri najbolje momčadi su se borile u finalnoj skupini. Upravo je na tom turniru odigrana legendarna utakmica između Urugvaja i domaćina Brazila, tzv. “Maracanazo”, gdje su Urugvajci šokirali svijet pobijedivši s 2:1 i osvojivši svoj drugi naslov.

Šesnaest veličanstvenih (1954. – 1978.)

Svjetsko prvenstvo 1954. u Švicarskoj donijelo je format koji će postati standard za nadolazeća desetljeća – 16 momčadi podijeljenih u četiri skupine po četiri. Dvije najbolje plasirane ekipe iz svake grupe prolazile su u četvrtfinale. Ovaj sustav pokazao se kao pun pogodak, omogućivši Svjetskom prvenstvu da se etablira kao vrhunac sportskog kalendara.

Unutar ovog 16-timskog formata, svijet je svjedočio nekim od najvećih nogometnih priča. Pele, jedan od najboljih igrača svih vremena, osvojio je tri naslova (1958., 1962., 1970.). Engleska je slavila pred domaćom publikom 1966., a legendarni Franz Beckenbauer podigao je trofej 1974. u Münchenu.

Proširenje na 24 (1982. – 1994.)

Kako je nogomet postajao sve popularniji diljem svijeta, postalo je jasno da 16 momčadi više nije dovoljno da se predstavi sva raskoš ovog sporta. Stoga je FIFA 1982. odlučila povećati broj sudionika na 24. Španjolsko prvenstvo započelo je sa šest skupina po četiri tima, a 16 najboljih plasiralo se u drugu fazu s četiri grupe po tri. Pobjednici tih skupina izborili su polufinale.

Od Meksika 1986., druga grupna faza zamijenjena je šesnaestinom finala. Ovaj format ponovljen je 1990. i 1994. godine, prije nego što je FIFA odlučila napraviti značajne promjene u strukturi natjecanja.

Moderna era s 32 sudionika (1998. – 2022.)

Francuska 1998. označila je prekretnicu u povijesti Svjetskog prvenstva – po prvi put, 32 momčadi dobile su priliku boriti se za najveći trofej u nogometu. Timovi su raspoređeni u osam skupina po četiri, a dvije najbolje plasirane momčadi iz svake grupe prošle su u osminu finala. Ovaj format pokazao se kao savršen spoj kompetitivnosti i spektakla, zadržavši se na sljedećih šest prvenstava.

Neke reprezentacije posebno su profititirale od ovog sustava. Francuska je, primjerice, dvaput bila druga (2006., 2022.), ali i dvaput osvajala naslov (1998., 2018.). Brazil, Njemačka, Italija, Španjolska i Argentina također su iskoristili ovaj period za cementiranje svoje nogometne dominacije.

Velika ekspanzija (2026.)

Nogomet ne prestaje rasti, a sve više zemalja razvija respektabilne reprezentacije. Kao odgovor na to, FIFA je odlučila dodatno proširiti Svjetsko prvenstvo. Godine 2026., kada će domaćini biti SAD, Kanada i Meksiko, po prvi puta ćemo vidjeti 48 momčadi u borbi za najsjajniji trofej.

Novi format uključivat će povratak koncepta najboljih trećeplasiranih ekipa iz skupina, kao i uvođenje dodatne eliminacijske runde – šesnaestine finala. Ovo će omogućiti još većem broju zemalja da okuse čari Svjetskog prvenstva i da pokažu što mogu na globalnoj sceni.

Svjetla budućnost

Od skromnog turnira s 13 sudionika do globalne atrakcije s 48 momčadi, Svjetsko prvenstvo u nogometu prešlo je dug i fascinantan put. Svaka promjena formata donijela je nove izazove, ali i nove prilike za stvaranje nezaboravnih trenutaka koji ostaju urezani u kolektivnu memoriju čovječanstva.

Kako nogomet nastavlja osvajati svijet, možemo samo zamišljati kakve nas još evolucije ovog veličanstvenog natjecanja očekuju. Jedno je sigurno – Svjetsko prvenstvo ostat će najveća sportska pozornica, mjesto gdje se ispisuju legende i gdje snovi postaju stvarnost. S nestrpljenjem iščekujemo nova poglavlja ove beskrajno uzbudljive sage.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!