Niša od Lige nacija, neugodan poraz na startu

Hrvatski odbojkaški savez

Hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija izgubila je na Challenger kupu od Ukrajine rezultatom 1:3 (15:25, 15:25, 25:18, 19:25) pa ih tako iduće godine nećemo ponovno gledati u Ligi nacija VNL.

Ukrajinke, pobjednice ovogodišnje Zlatne europske lige, su slavile nakon sat i pol igre te će tako nastaviti turnir polufinalnim susretom protiv domaćina Francuske, koja je s 3:0 pobijedila Vijetnam. Hrvatska reprezentacija prilično je uvjerljivo izgubila prva dva seta, ostavši na 15 poena, a posebno je bio dojmljiv drugi set u kojem su Ukrajinke napravile seriju 15-1 za 2-0 u setovima. Treći je set pripao našoj selekciji, povele su Hrvatice s 10:8 nakon serije 4-0, potom nakon još jedne serije od 5-0 s 19:14, i set privele kraju s 25:18. U četvrtom su se još držale do sredine seta, 12:12, a tada Ukrajina odlazi na 18:15, potom 22:17 do konačnih 25:19 i pobjede od 3-1.

Izbornik hrvatske reprezentacije Ferhat Akbaš je nakon susreta izjavio: Ukrajina je od početka do kraja igrala bolje od nas. Moramo biti agresivniji u fazi napada jer je to je jedini način da se pobjeđuju ovakve utakmice.“

Statistički je to izgledalo čak ni bolje od rezultata: servis 6-2 (uz obostranih 12 pogrešaka), blok 10-9, no Ukrajinke su imale bolji prijem servisa (60-51%), više poena u napadu (57-40) te manje griješile (18-25).

Najučinkovitija u našim redovima srednja je blokerica Božana Butigan sa 17 poena, od čega 5 blokom, korektorica Andrea Mihaljević dodala je 12, a još jedna srednja blokerica, Martina Šamadan 10 poena (4 bloka).

Martina Šamadan je nakon susreta izjavila: „Nažalost, nismo uspjele ostvariti cilj ove godine. Jako smo loše ušle u utakmicu, što pokazuju prva dva seta. Treći smo set malo živnule i pokazale svoju igru koju znamo igrati, ali nažalost u ovom susretu je Ukrajina bila prejaka za nas.“