Uspješna godina hrvatskih sportaša: Roland Garros, postolja skijaša…

AP Photo/Giovanni Auletta via Guliver Images

Prema podacima HOO-a, hrvatski sportaši su u 2023. na svjetskim i europskim prvenstvima u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji osvojili 161 medalju, od čega su 52 zlatne, 50 srebrnih i 59 brončanih, a kad se pribroje nastupi u ostalim međunarodnim natjecanjima broj osvojenih odličja penje se do 400.

Dodig najbolji u paru, Prižmiću juniorski Roland Garros

Iza hrvatskih tenisačica i tenisača još je jedna godina u kojoj se mogu pohvaliti trofejima na Grand Slam turnirima. Ovaj put je pariški Roland Garros bio sretno mjesto, a naslove su osvojili Ivan Dodig, u konkurenciji muških parova sa svojim američkim partnerom Austinom Krajicekom, te Dino Prižmić koji je trijumfirao u pojedinačnom natjecanju u juniorskoj konkurenciji, ponovivši ono što je 2005. napravio Marin Čilić.

Iako se približio ulasku u peto desetljeće svog života, 38-godišnji Ivan Dodig iza sebe ima jednu od najboljih sezona u karijeri. S Krajicekom je, osim trijumfa u Roland Garrosu, osvojio i Masters naslov u Monte Carlu te tri ATP 500 turnira (Rotterdam, Queen’s Club, Peking). To je hrvatsko-američkom paru donijelo status najboljeg para na kraju godine.

AP Photo/Jean-Francois Badias via Guliver Images

Grand Slam naslovu, svom šestom u karijeri, u 2023. se radovao i Mate Pavić. Splićanin je trijumfirao u Wimbledonu, a partnerica u mješovitom paru bila mu je Ukrajinka Ljudmila Kičenok.

Hrvatski tenis je po prvi put u posljednjih 20 godina ostao bez finalista u pojedinačnoj konkurenciji na ATP Touru, čemu su kumovale ozljede dvojice najboljih hrvatskih tenisača, Marina Čilića i Borne Ćorića. Čilić je zbog ozljede koljena u 2023. odigrao dva meča, a Ćorić je u sezoni s tri polufinala, od kojih se ističe ono na Masters 1000 turniru u Madridu, zadnji meč odigrao na US Openu.

Zbog njihovih zdravstvenih problema je patio i rezultat Davis Cup reprezentacije, unatoč velikom naporu i entuzijazmu momčadi koju je predvodio Borna Gojo. Izabranici Vedrana Martića su u veljači pobijedili Austriju u Rijeci i plasirali se na završni turnir. Split je dobio domaćinstvo jednog od četiri turnira grupne faze, ali to nije donijelo sreću našim tenisačima, a ni očekivanu podršku s tribina velike dvorane na Gripama, iako su u sastavu bila trojica Splićana. Borna Gojo je ostvario velike pobjede protiv Francesa Tiafoea i Tallona Griekspoora, ali za plasman među dvije najbolje reprezentacije koje su izborile plasman u četvrtfinale to nije bilo dovoljno.

Borna Gojo će 2023. pamtiti kao godinu u kojoj se probio u Top 100 na pojedinačnoj ATP ljestvici, gdje bi se, ako ga zaobiđu ozljede, trebao i zadržati te penjati prema društvu 50 najboljih.

U tom društvu su godinu završile dvije hrvatske tenisačice, Donna Vekić (WTA – 23.) i Petra Martić (WTA – 40.).
Vekić se nakon 18 mjeseci čekanja ponovno našla među pobjednicama na WTA Touru, a svoj je četvrti naslov u karijeri osvojila u meksičkom Monterreyu. Uz finale u Berlinu i prvo četvrtfinale na Australian Openu, 27-godišnja Osječanka je kraj sezone dočekala među 25 najboljih igračica svijeta.

Petra Martić je u veljači došla do finala turnira u Linzu, a onda je do kraja sezone još triput spojila dvije ili više pobjeda, što ju je dovelo do četvrtfinala na WTA 1000 turniru u Madridu i na WTA 500 turniru u Eastbourneu te do trećeg kola u Wimbledonu.

Iako se radi o ekshibicijskom turniru, ne treba zaboraviti ni trijumf Donne Vekić i Borne Ćorića na obnovljenom natjecanju mješovitih reprezentacija, Hopman Cupu, koje je u srpnju održano u francuskoj Nici, prvi put izvan australskog teritorija i nakon četverogodišnje stanke. Vekić i Ćorić su u finalu nadigrali Švicarsku za koju su igrali Celine Naef i Leandro Riedi, nakon što su u grupnoj fazi bili bolji od Belgije (Elise Mertens, David Goffin) i Španjolske s Carlosom Alcarazom.

Popović i Ljutić u slalomskoj eliti, Zubčić nakon dvije godine opet na postolju

Svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju u francuskom Meribelu i Courchevelu hrvatskim predstavnicima nije donijelo puno radosti. Najbolji plasman ostvario je Filip Zubčić koji je u veleslalomu završio na osmoj poziciji, što mu je bio najbolji plasman u sezoni.

No, sve ono što mu je nedostajalo u prošloj, 30-godišnji Zagrepčanin je posložio za početak nove sezone. Na prvom veleslalomu u francuskom Val d’Isereu je ostao na korak do postolja osvojivši četvrto mjesto, da bi osam dana poslije u talijanskoj Alta Badiji imao drugo vrijeme sa samo 19 stotinki zaostatka za nepobjedivim Švicarcem Marcom Odermattom. Dan poslije Zubčić nije uspio spojiti dvije vrhunske vožnje, ali je svejedno završio na četvrtom mjestu i nakon tri veleslaloma drži treće mjesto u redoslijedu za Mali kristalni globus u toj disciplini.

Prošla sezona je bila najbolja u karijeri Leone Popović. Darovitu 26-godišnju skijašicu iz Mrkoplja konačno su zaobišle ozljede pa je u slalomu dokazala da pripada elitnom društvu, osvojivši šesto mjesto u toj disciplini u prošloj sezoni. Imala je konstantu rezultata, završila sve utrke osim jedne, i gotovo uvijek bila među deset najboljih. Najbolje je ostavila za kraj, kad se na finalu sezone u Andori prvi put u karijeri popela na pobjedničko postolje, osvojivši drugo mjesto.

Da prošla sezona nije bila slučajna Leona je dokazala već na početku nove, kad je u finskom Leviju ponovno doskijala do drugog mjesta u slalomu za Svjetski kup. No, Leona nije sama. Zagrepčanka Zrinka Ljutić je već sa 19 godina došla do pobjedničkog postolja, kad je krajem siječnja u Špindleruvom Mlynu osvojila treće mjesto u slalomu. Bila je to sezona skijaškog odrastanja i prilagodbe na natjecanja u društvu najboljih svjetskih skijašica pa je Zrinka mnoge utrke završila bez plasmana.

REUTERS/Lisi Niesner

Početak nove sezone je pokazao da je u pripremama napravila velik napredak i u prvih sedam utrka svaki put osvojila bodove. Ima tri Top 10 plasmana u slalomu, a na četiri veleslaloma najlošiji plasman joj je 14. mjesto, s time da je u kanadskom Tremblantu prvi put bila u Top 10 u ovoj disciplini osvojivši sedmo mjesto.

Hrvatsko alpsko skijanje doživjelo je tijekom ljetnih mjeseci težak udarac, kad je Međunarodna skijaška federacija (FIS) iz kalendara Svjetskog kupa izbacila Zagreb, unatoč tome što su slalomske utrke za Trofej snježne kraljice sa sljemenskog Crvenog spusta bile među najgledanijima u svijetu.

Godina na izmaku bila je značajna za hrvatski biatlon, koji je u Matiji Legoviću dobio osvajača dviju medalja na Svjetskom juniorskom prvenstvu. U kazahstanskom Ščučinsku Legović je osvojio srebrno odličje u sprintu te broncu u individualnom natjecanju. Da je doista darovit, Legović je pokazao i u svom debiju na Svjetskom prvenstvu u seniorskoj konkurenciji zauzevši 48. mjesto u sprintu.

Novi svjetski naslov Lene Stojković, zlato osvojio i Marko Golubić

I hrvatski tekvondo borci su se okušali na Svjetskom prvenstvu koje je održano u Bakuu, gdje su bili uspješni osvojivši ukupno šest medalja. Lena Stojković je obranila naslov svjetske prvakinje u kategoriji do 46 kg, 22-godišnji Zagrepčanin Marko Golubić je osvojio prvi naslov svjetskog prvaka, a Ivan Šapina je postao svjetskim doprvakom.

Matea Jelić, olimpijska pobjednica i europska prvakinja, upotpunila je kolekciju odličja te je na SP-u osvojila brončanu medalju u kategoriji do 73 kilograma koja nije njena prva kategorija. Broncu su još osvojili Paško Božić i Bruna Duvančić.

Žetvu medalja tekvondoaši nastavili su i na Europskim igrama u srpnju u Krakovu. Zlatom su se okitili Ivana Duvančić, Lena Stojković i Ivan Šapina, srebro je uzeo Lovre Brečić, dok su broncu osvojili Kristina Tomić, Paško Božić i Nika Klepac.

Hrvatski taekwondo savez

Da hrvatski tekvondo i u budućnosti može očekivati dobre rezultate pokazalo je EP za mlađe seniore održano u prosincu u Bukureštu na kojem je Hrvatska je osvojila deset medalja od čega su čak četiri zlatne.  Zlato su Hrvatskoj donijeli Magdalena Matić, Mia Tukić, Matej Nikolić i Josip Bilić Pavlinović. Srebrna odličja za Hrvatsku su osvojili Darija Zeljko, Margarita Vukić, Mila Mastelić  i Vito Krpan, a broncu Ante Kovač i Oscar Kovačić.

Karatisticama ekipno srebro na EP-u, bronca na SP-u

Hrvatska ženska karate reprezentacija u borbama (Lucija Lesjak, Mia Greta Zorko, Sadea Bećirović i Lea Vukoja,) dobro je otvorila godinu osvojivši u ožujku na EP-u u Guadalajari srebrnu medalju. Ova generacija najboljih hrvatskih karatistica u ekipnom nastupu kompletirala je tako niz odličja, budući da u tri godine uzastopno imaju broncu, zlato i sada srebro. Uspjeh karatistica u borbama ponovila je i hrvatska muška reprezentacija (Enes Garibović, Ivan i Anđelo Kvesić, Ivan Martinac, Zvonimir Živković, Ante Mrvičić i Jakov Bunjevac) koja je osvojila brončano odličje posljednjeg natjecateljskog dana.

AP Photo/Vincent Thian via Guliver Images

U pojedinačnoj konurenciji Enes Garibović je u kategoriji do 84 kg osvojio srebro, a Anđelo Kvesić broncu u kategoriji iznad 84 kg. Anđelu Kvesiću će 2023. ostati u dobrom sjećanju jer je na Europskim igrama u Krakovu osvojio zlatnu medalju.

Godinu je hrvatska ženska reprezentacija u borbama (Lea Vukoja, Sadea Bećirović, Lucija Lesjak i Nikolina Golomboš) zaključila još jednim oličnim rezultatom – na SP-u održanom u listopadu u Budimpešti su hrvatske karatistice osvojile brončanu medalju.