Dinamo u finalu, Perišić se vratio nogometu, Torcida upala na travnjak!

Hrvatska 3. tra 202421:00 > 22:11 0 komentara
Božidar Vukičević Cropix Via Guliver

U finalu 33. izdanja hrvatskog nogometnog Kupa igrat će Dinamo i Rijeka. Ove godine finale se igra na dvije utakmice, prva je 15. svibnja u Zagrebu, a uzvrat je na Dan državnosti, 30. svibnja na Rujevici

Dinamo je na Poljudu pobijedio Hajduk sa 1-0 golom Sandra Kulenovića u 15. minuti, dok je Rijeka u prvom polufinalnom ogledu na stadionu u Kranjčevićevoj ulici identičnim rezultatom porazila Lokomotivu golom Ivana Smolčića u 70. minuti.

Za Dinamo će to biti 24. finale, a do sada je slavio rekordnih 16. puta. S druge strane Rijeka je izborila svoje deveto finale Kupa, a u dosadašnjih osam finala šest puta je slavila.

Nakon što je Dinamo u subotu u ligaškom ogledu slavio sa 1-0, četiri dana kasnije dva najveća hrvatska kluba su ponovo na Poljudu odmjerili snage. Ovoga puta u polufinalu Kupa, a ishod je bio identičan.

Bio je to čak šesti međusobni derbi Hajduka i Dinama ove sezone. Krenulo je pobjedom Dinama u Superkupu u srpnju na Maksimiru sa 1-0. Sedam dana kasnije Hajduk je na istom stadionu otvorio sezonu pobjedom 2-1. Splićani su bili uspješniji u listopadu na Poljudu sa 1-0, dok je treći ligaški ogled, odigran u prosincu na Maksimiru završio bez golova. Prije četiri dana je Dinamo u prvenstvu slavio na Poljudu sa 1-0, a serija je nastavljena i novim susretom na Poljudu, ovoga puta polufinalnim ogledom Kupa koji je završio minimalnom pobjedom “Modrih”.

SofaScore

Obojica trenera napravila su nekoliko promjena u sastavima u odnosu na nedjeljni ogled. Mislav Karoglan odlučio je od prve minute pružiti priliku Šimunu Hrgoviću, Josipu Brekalu, Yassineu Benrahuu i Nikoli Kaliniću dok su Emir Sahiti, Rokas Pukštas, Ismale Diallo ostali na klupi, a ozlijeđeni Marko Livaja nije niti konkurirao za sastav.

S druge strane strateg “Modrih” Sergej Jakirović je od prve minute u “vatru” gurnuo Maura Perkovića, Daria Špikića, Petra Sučića, te Sandra Kulenovića. Za razliku od prve utakmice na klupi su ostali Arber Hoxha i Takuro Kaneko, dok Arijan Ademi i Maxime Bernauere nisu bili niti na klupi.

I ovaj dvoboj, kao i nedavni ligaški sudili su strani suci. U prvenstvu je susret vodio Nijemac Daniel Siebert, dok je susret u Kupu sudio Talijan Fabio Maresca.

Derbi je počeo sjajnom prilikom Petković koji je u šestoj minuti promašio nemoguće. Sučić je sjajnim dodavanjem uposlio Petkovića na drugoj stativi, ali je napadač Dinama prebacio vrata. Samo minutu kasnije priliku je imao Nikola Kalinić koji je pucao s ruba kaznenog prostora, ali je Ivan Nevistić obranio.

“Modri” su poveli u 15. minuti. Baturina je sjajno prošao kroz obranu Hajduka i dodao loptu Petkoviću, koji se pucao s ruba kaznenog prostora, Lovre Kalinić je obranio, ali je Kulenović pospremio odbijanac za vodstvo gostiju. Hajdukov vratar se pritom ozlijedio pa je umjesto njega u igru ušao Ivan Lučić.

Novu veliku priliku Dinamo je imao u 32. minuti. Pierre Gabriel je projurio po krilu, ubacio do Špikića, čiji je udarac sjajno obranio Lučić. Samo šest minuta kasnije nova prilika Dinama. Sučić je u kontri odlično proigrao Kulenovića, koji je pucao u Lučića. U drugoj minuti nadoknade Kulenović je ponovno prijetnja za “bile”. Pretrčao je Šarliju pucao iskosa, ali se Lučić dobro postavio obranivši udarac.

Dinamo je apsolutno dominirao u prvom dijelu i domaćin je imao sreće što nije i teže stradao.

U drugom dijelu prvi je zaprijetio Hajduk, Krovinović je u 48. minuti pucao sa 14 metara, ali pored gola. Uzvratio je Petković minutu kasnije, ali je Lučić još jednom sjajno obranio. U 53. minuti ponovo je pucao Petković, ali nedovoljno opasno, baš kao i Krovinović u 60. minuti. Pola sata prije kraja susreta Ivan Perišić je krenuo na zagrijavanje zapalivši Poljud. Deset minuta kasnije hrvatski reprezentativac je ušao debitiravši za splitski sastav, a u igru je ušao prvi put nakon rujna kada je na treningu Tottenhama teško ozlijedio koljeno.

Samo nekoliko minuta kasnije Perišić je zaprijetio pucavši glavom, ali nedovoljno opasno. U 81. minuti odličnu priliku za izjednačenje imao je Trajkovski, ali nije bio precizan. U 89. minuti za Dinamo je zaigrao još jedan oporavljenik Marko Rog koji nije igrao od srpnja 2023. Najbliže izjednačenju Hajduk je bio u šestoj minuti nadoknade, Sigur se najbolje snašao u gužvi, no njegov udarac je završio na vrhu vratnice.

U prvom polufinalnom susretu Rijeka je na stadionu u Kranjčevićevoj ulici pobijedili Lokomotivu sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Ivan Smolčić u 70. minuti nakon ubačaja iz korner Marca Pašalića.

Bila je to očekivano čvrsta utakmica, a prvi su zaprijetili gosti u 6. minuti, no udarac Marca Pašalića glavom je završio preko vratnice. Dvije minute kasnije Rijeka je imala još jednu priliku, Dejan Petrović je nakon dugačkog proigravanja Stjepana Radeljića bio u izglednoj poziciji, ali je njegov udarac Smakaj blokirao.

Rijeka je svoju najbolju priliku u prvom dijelu imala u 15. minuti kada je branič Lokomotive Mateo Marić nespretno proigrao svog brata Mirka koji igra za Rijeku, a ovaj je iz okreta, u padu, pucao ravno u Nikolu Čavlinu.

Prvu veliku priliku Lokomotova je imala u 32. minuti, Marin Leovac je odličnom povratnom loptom uposlio Duju Čopa koji je primio loptu na 14 metara i pucao, ali je njegov udarac blokorao Niko Galešić. “Lokosi” su u nastavku akcije imali još jednu veliku priliku. Branimir Kalaica je nakon kornera s desne strane pucao glavom, no lopta je na puto do gola pogodila Roberta Mudražiju koji je nije uspio skrenuti loptu u mrežu.

Na otvaranju drugog dijela prva je zaprijetila Lokomotiva u 51. minuti. Nakon prodora Frana Žilinskog lopta se odbila do Matea Marića koji je sa 15-ak metara pucao preko gola. Dvije minute kasnije Pašalić je sjajno prošao i pucao u bliži kut Čavline, ali je golman Lokomotive bio spreman odbovši loptu u korner.

U 70. minuti napokon smo vidjeli i prvi pogodak. Pašalić je ubacio iz kornera, a Smolčić najviše skočio na prvoj vratnici i glavom pogodio iza Čavline.

Lokomotiva je do kraja susreta prijetila, imala je nekoliko poluprilika, ali nije uspjela izjednačiti. U 86. minuti je sa 25 metara pucao Art Smakaj, ali je Martin Zlomislić je bio siguran. Minuti kasnije pucao je i Marin Šotiček, ali Zlomislić je odbio u korner. U petoj minuti nadoknade pucao je i Čop, ali pored gola.

Momčad Željka Sopića je nastavila sjajnu seriju rezultata u 2024. godini ostvarivši 11. pobjedu u 12 utakmica, a za jedini poraz momčadi s Kvarnera zaslužan je Dinamo koji je u 95. minuti došao do pobjede u 24. kolu HNL-a.