Slovenija razbila Španjolsku za finale Eurobasketa

fiba.basketball

Košarkaške reprezentacija Slovenije napravila je veliko iznenađenje pobijedivši Španjolsku za finale Europskog prvenstva.

Fantastična Slovenija potopila je Španjolsku u polufinalu Eurobasketa u Istanbulu rezultatom 92:72.

Španjolska je započela utakmicu poenima Marca Gasola, a Slovenija je uzvratila trojkama Randolpha i Blažiča za vodstvo 6:2, prije izjednačenja preko Rubija. Slovenci su odgovorili trojkom Dragića skoro sa centra, a potom su zadržali prednost zahvaljujući poenima Vidmara i Dončića. Tako su poslije pet i pol minuta igre vodili 13:8, a poslije trojke Nikolića, četvrte iz šest pokušaja, stigli su do plus šest – 16:10.

Do kraja četvrtine, Španjolska je uspjela se primaknuti na tri poena razlike, preko Rodriguesa i Oriole, budući da suci nisu dosudili faul u napadu nad Dončićem, poslije kojeg je lopta izašla u aut. Sve je to kaznio Dragić, koji je pogodio trojku, uz faul, ali je promašio dodatno bacanje, pa se na odmor otišlo vodstvom Slovenije 25:19.

U nastavku igre, Španjolci su ubrzali ritam, pogodili su tri trojke iz četiri pokušaja, posle 0/8 u prvoj četvrtini i razigrao se Gasol. Ipak, ‚Crvena furija‘ nije uspjela ni doći do izjednačenja, budući da su Sloveniju vodili Dončić i Prepelič. Na veliki odmor Slovenci su otišli sa plus četiri – 49:45.

Slovenci su drugo poluvrijeme započeli sjajnom obranom i lakim poenima Blažiča u dva napada za 53:45. Španjolci su u prvim minutama igrali nepovezano, a preko Vidmara Slovenija je stigla do plus deset – 55:45. U sljedećim minutama, Slovenci su igrali odlično, dok su Španjolci promašivali, Randolph je u sedmoj minuti nastavka povisio prednost na 13 razlike.

U nastavku su sjajni Slovenci povećavali razlike, u zadnjih 5 minuta se ušlo sa velikih +18 za Slovence. Posebno je briljirao u tim trenucima Dragić, koji je bio nezaustavljiv. U nastavku Slovenija se poigravala sa braniteljima naslova, a Paul Gasol je bio apsolutno inferioran u tim trenucima. Do kraja naši susjedi su držali uvjerljivo vodstvo, a na kraju su slavili sa

U redovima Slovenije su svi bili odlični, ali najbolji su bili Goran Dragić sa 15 poena i 5 asistencija i Randolph sa 15 poena i 3 skoka , kod Španjolske najbolji je bio Paul Gasol sa 16 poena i 6 skokova.