Brazil 2014. – Rosberg pobijedio Hamiltona i ostao u igri za naslov

Automoto 9. stu 202311:41 0 komentara
HOCH ZWEI/picture-alliance/dpa/AP Images

Nico Rosberg na današnji je dan 2014. pobijedio momčadskog kolegu Lewisa Hamiltona na pretposljednjoj utrci prvenstva u Brazilu i ostao u igri za naslov prvaka uoči posljednje utrke u Abu Dhabiju na kojoj su se dijelili dvostruki bodovi.

Staza Autódromo José Carlos Pace 2014. je dobila u potpunosti novi asfalt čime je podloga postala mnogo glađa. Promijenjen je i opasni ulazak u boks kojem je dodana šikana koja je dodatno usporila bolide prije kočenja, prenosi MaxF1.net.

Pirelli je isprve planirao donijeti hard i medium gume, ali su nakon VN Rusije vozači izrazili zabrinutost tvrdoćom guma i njihovim premalim trošenjem pa su momčadi jednoglasno odlučile da Pirelli u Brazil donese medium i soft.

Kao i na prethodnoj utrci u Austinu, nisu nastupile momčadi Caterhama i Marussije, a drugu utrku zaredom isproban je virtualni sigurnosni automobil (VSC) koji je uveden nakon Bianchijeve nesreće u Japanu iste godine.

Nakon bolnog poraza u Austinu, Rosberg je morao je pobijediti ako je htio prvenstvo održati živim. Pod velikim pritiskom Nijemac je bio najbrži na sva tri slobodna treninga i u sva tri dijela kvalifikacija, nakon čega je pobijedio i u utrci.

Rosberg je desetim pole positionom u sezoni osvojio i FIA Pole Trophy koji se dodjeljuje vozaču s najviše osvojenih pole positiona.

To je ujedno jedina sezona u kojoj je Hamilton osvojio manje pole positiona od svog momčadskog kolege (11:7) – 2019. je u posljednjoj utrci sezone spriječio Bottasa da učini isto i izjednačio omjer na 5:5.

Hamilton je snažno pritiskao nakon što je Rosberg ušao u boks i srušio najbrži krug utrke za čak 0.7 sekundi, ali se izvrtio u 28. krugu i tako izgubio šansu da ugrozi momčadskog kolegu.

Jedino što je Lewis uspio oteti bio je najbrži krug utrke. Tako je nakon VN Brazila Hamilton, koji je završio drugi u utrci, uoči posljednje utrke prvenstva imao 17 bodova ispred Rosberga, a kako su se u Abu Dhabiju dodjeljivali dvostruki bodovi, sve je još bilo otvoreno.

Četvrti je završio Button u McLaren Mercedesu, peti je bio Vettel u Red Bullu, a šesti Alonso nakon borbe s momčadskim kolegom Raikkonenom koji je završio sedmi.