Nogomet 11. velj 202423:06 0 komentara

Obala Bjelokosti je prvak Afrike! Nakon preokreta u finalu svladali su Nigeriju s 2-1 i tako na čudesan način zaključili svoju priču na domaćem terenu. Gol odluke zabio je sjajni Sebastian Haller. Što su sve preživjeli, od dva poraza u skupini, smjene izbornika i razno-raznih preokreta...

Za Obalu Bjelokosti to je bilo peto finale Kupa nacija i treće slavlje nakon 1992. i 2015. godine, dok je Nigerija ostala na tri titule u osam finala, a posljednji put je bila najbolja 2013.

Premda se jedva provukla kroz skupinu s jednom pobjedom i dva poraza, od kojih jedan upravo od Nigerije, zbog čega je izbornik Jean-Louis Gasset dobio otkaz usred turnira, a momčad privremeno preuzeo Emerse Fae, Obala Bjelokosti je na koncu dogurala do samog trona.

Možda i ključna pobjeda bila je ona u osmini finala protiv branitelja naslova Senegala nakon izvođenja jedanaesteraca. Potom je u četvrtfinalu nakon produžetaka porazila Mali sa 2-1, a pobjednički gol je u 120. minuti postigao Oumar Diakite. U polufinalu su “Slonovi”, kako im glasi nadimak, pobijedili DR Kongo sa 1-0.

U finalu je povela Nigerija u 38. minuti golom Williama Troosta-Ekonga. Branič PAOK je bio strijelac i u 1-0 pobjedi u skupini. No, ovoga puta domaćin je u drugom dijelu uspio okrenuti rezultat.

Izjednačio je Franck Kessie u 62. minuti, a pobjedu domaćinu donio je Sebastien Haller u 81. minuti.

Napadač Borussije Dortmund je u srpnju 2022. otkrio kako ima rak testisa, zbog kojeg je podvrgnut operaciji. Nakon dvije operacije i četiri ciklusa kemoterapije Haller se koncem siječnja prošle godine vratio nogometu, a godinu dana kasnije donio je svojoj reprezentaciji kontinentalnu titulu.

U susretu za treće mjesto koji je igran u subotu, Južna Afrika je boljim izvođenjem 11-eraca sa 6-5 svladala DR Kongo.

Za JA ovo je bila četvrta medalja s afričkih prvenstava, nakon zlata 1996., srebra 1998. i bronce 2000. DR Kongo je, pak, drugi put ostao četvrti, usto ima i dva naslova (1968, 1974) i dva treća mjesta (1998, 2015).