Evo kada i protiv koga Hrvatska igra za zlato na SP-u u Dohi

Vaterpolo 15. velj 202417:46 0 komentara
Damir Krajac CROPIX via Guliver

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija plasirala se u finale Svjetskog prvenstva u Dohi svladavši u polufinalu Francusku sa 17:16 (3:2, 3:3, 3:1, 2:5; 6:5) boljim izvođenjem peteraca.

Trostruki strijelac za Hrvatsku bio je Loren Fatović s tri gola, po dva su dodali Jerko Marinić Kragić i Kostantin Harkov, dok je za Francusku tri gola postigao Alexandre Bouet, a po dva su dodali Thomas Vernoux, Romain Vernoux i Enzo Khasz.

Iako je kapetan Marko Bijač sjajno branio tijekom čitavog susreta, nije obranio niti jedan od pet peteraca u raspucavanju, pa je izbornik Ivica Tucak povukao dobitnički potez i umjesto Bijača na vrata poslao Matu Anića koji je u šestoj seriji obranio udarac Khasza za plasman Hrvatske u finale.

Hrvatska će u subotu u finalu od 15.30 sati igrati protiv Italije koja je u prvom polufinalu svladala Španjolsku sa 8-6 (1-1, 3-1, 2-1, 2-3). Bit će to četvrti nastup Hrvatske u finalu, dosada ima dva naslova prvaka, iz Melbournea 2007. i Budimpešte 2017., dok je u Kazanu 2015. bila srebrna. Italija će tako osmi put u povijesti igrati u finalu SP-a, dosada je osvojila četiri naslova, posljednjeg 2019.

Iako je Hrvatska slovila za velikog favorita uoči dvoboja protiv Francuske, kojoj je plasman u polufinale već bio najveći uspjeh u povijesti, te niti u jednom trenutku dvoboja nije zaostajala, nije uspjela “slomiti” sjajnog suparnika koji se izvrsnom igrom u posljednjoj četvrtini uspio vratiti u igru te izboriti peterce.

U prvoj je četvrtini Hrvatska odlično koristila prednost igrača više u bazenu, iskoristila je sve tri takve situacije te s dva gola Harkova i jednim Biljake imala prednost od 2-0 i 3-1. No, Francuzi su se golovima Thomasa i Romaina Vernouxa uspjela vratiti u egal koji je potrajao sve do završnice drugog dijela kada je bilo 5-5.

Pred kraj druge četvrtine razbranio se i kapetan Bijač koji je držao Hrvatsku u prednosti koju je osigurao Fatović.

Početkom trećeg dijela Bijaču je odlično parirao i francuski vratar Fontani pa više od pet minuta niti jedna momčad nije uspjela poentirati. Tada je Lazić sjajnim udarcem povisio na 7-5, Nardon je odmah smanjio na 7-6, a kada su Marinić Kragić iz peterca i Žuvela s igračem više odveli Hrvatsku na prednost 9-6 uoči posljednjih osam minuta činilo se kako je pitanje pobjednika riješeno.

No, zbog netipičnih pogrešaka naših igrača u napadu početkom posljednje dionice Francuzi su se golovima iz protunapada uspjeli vratiti na samo gol zaostatka da bi Bouet dvije i pol minute prije kraja odličnim šutom s distance poravnao na 10-10. Kod tog je rezultata Žuvela kardinalno pogriješio u situaciji s igračem više, izgubio loptu i on bio isključen pa je Francuska imala napad s igračem više za vodstvo, ali tada je još jednom odlično reagirao Bijač.

Na ulasku u posljednju minutu Fatović je golom s igračem više doveo Hrvatsku u prednost od 11-10, ali u zadnjem napadu Francuza i oni su dobili priliku s igračem više koju je Khasz iskoristio za gol za poravnanje na 11-11 16 sekundi prije kraja. U posljednjem napadu Hrvatska nažalost nije uspjela složiti napad koji bi rezultirao pogotkom pa se pristupilo izvođenju peteraca.

Svih 10 igrača, po pet sa svake strane, bilo je sigurno u prvih pet serija raspucavanja, da bi u šestoj seriji po drugi put za Hrvatsku puco Marinić Kragić i opet pogodio, dok je zatim novi čovjek na hrvatskim vratima Anić izrastao u junaka zaustavivši šut Khasza.