SP u ragbiju na SK: Pobjede Engleske, Australije, Italije i Irske

Ragbi 10. ruj 202311:01 0 komentara
AP Photo/Daniel Cole via Guliver Images

Drugog dana Svjetskog prvenstva u ragbiju koje se održava u Francuskoj Engleska je u derbiju svladala Argentinu 27-10 bez ijednog polaganja i igrajući od treće minute s igračem manjem, Australija je pobijedila Gruziju 35-15, Italija Namibiju 52-8, a prva reprezentacija svjetske rang liste Irska razbila je Rumunjsku 82-8.

Englezi su u utakmicu ušli kao favoriti, na rang ljestvici su osma reprezentacija svijeta, dok su Argentinci šesta.

Međutim, već u trećoj minuti crveni karton je dobio Englez Tim Curry zbog udarca glavom u glavu u skoku. Nakon toga je Emiliano Boffelli u petoj minuti pogodio kazneni udarac za Argentinu (3-0), Santiago Carreras u devetoj je dobio žuti karton pa su i ‘gauči’ na deset minuta ostali s igračem manje, a u desetoj minuti engleski pucač George Ford počeo je svoju seriju pogodaka. Iz kaznenog je udarca izjednačio na 3-3.

Potom je Ford u 27. pogodio drop kick za 6-3, pa u 31. još jedan za 9-3 i u 37. za 12-3.

U drugom dijelu nastavilo se isto: nepogrešivi Ford je pogađao kaznene udarce u 46., 54., 59., 66. i 75. minuti za nedostižnih 27-3. Argentinci su poraz ublažili jedinim polaganjem na utakmici, Rodriga Brunija u 78. minuti, uz pretvaranje Boffellija za konačnih 27-10.

Australija je na St. Denisu pobijedila Gruziju 35-15 (23-3). Petaia je zabio već u drugoj minuti, Matkava je u šestoj iz kaznenog udarca smanjio na 5-3, ali su u desetoj minuti Australci zgoditkom Nawaqunitawasea i pretvaranjem Donaldsona otišli na 12-3. Potom je Donaldson pogodio i kazneni udarac za 15-3, u 21. minuti i za 18-3, pa u 31. za 21-3.

Luka Ivanišvili je u 47. minuti položio za 21-8, ali je u 56. zabio i Donaldson i pretvorio svoje polaganje za 28-8, a onda je u 69. minuti još jednom probio gruzijsku obranu i pretvorio za 35-8. U posljednjoj minuti poraz su uljepšali Beka Gigašvili zgoditkom i Tedo Abzhandadze za konačnih 35-15.

Prva reprezentacija na svjetskoj rang listi, Irska, u Bordeauxu je ‘razbila’ Rumunjsku sa čak 82-8 (33-8), postigavši pritom 12 polaganja, od čega dva Johnny Sexton, koji je pogodio i sedam pretvaranja te je sakupio ukupno 24 poena.

No, to nije najveća pobjeda u povijesti svjetskih prvenstava. Taj rekord drži Australija iz 2003. pobjedom nad Namibijom 142-0, dok je Novi Zeland pobjeđivao Japan 145-17 (1995.), Italiju 101-3 (1999.) i Portugal 108-13 (2007.), a Engleska Urugvaj 111-13 (2003.).

Italija se lako obračunala s Namibijom i slavila 52-8 (17-8), uz sedam zgoditaka u St. Etienneu.

Cijeli turnir možete pratiti ekskluzivno na kanalima Sport Kluba.