Kineski nogomet počeo se naglo razvijati zahvaljujući golemom utrošenom novcu, ali tome je došao kraj
Kinezi su posljednjih godina podigli svoj nogomet na jednu višu razinu. Doduše, ne nekim ogromnim povećanjem svog talenta koliko ulaganjem golemog novca kako bi iskusne, europskim nogometom zasićene, pa onda već i umorne, potrošene zvijezde na zalasku karijere odvodili na krajnji istok pružajući im kraljevske financijske tretmane. Oni bi, naravno, na tako bajkovit i isplativ tretman pristajali. No, tome je došao kraj.
Točnije, tome na kraj odlučila je stati kineska vlada.
‘Mnogi kineski klubovi su u privatnom vlasništvu, ali financijska opterećenja bila su golema i tome smo morali stati na kraj. Nogomet se u našoj zemlji vodio potpuno pogrešno i nadamo se da ćemo ga novim zakonom staviti na zdrave temelje’, rekao je predsjednik kineskog nogometnog saveza Chen Xuyuan.
Ovaj zakon uvodi se od nadolazeće 2020. godine i uvodi se ‘salary cap’ koji će ograničiti plaće na 2 milijunadolara godišnje. To znači da enormne cifre kojima su se do sada mamili nogometaši u Kinu više neće biti moguće ponuditi. Pitanje je naravno, hoće li to utjecati i na odlazak nekih od glavnih zvijezda kao što su Hulk, Oscar, Carrasco, Arnautović i drugi er njihove plaće u ovom trenutku iznose 26,20 i 19.5 milijuna dolara. Treba reći da se ti ugovori neće dirati, ali po njihovom isteku i potpisivanju novih, ‘salary cap’ sustiže i njih.
Osim tga, novi zakon uvodi mogućnost dovođenja pet stranih igrača u svaku momčad, ali četvorica mogu biti na terenu.