Španjolska na krilima braće Gasol do bronce

FIBA

Košarkaška reprezentacija Španjolske slavila je protiv Rusije rezultatom 93:85 u Istanbulu u utakmici za treće mjesto Eurobasketa i osvojila brončanu medalju uz sjajnu partiju braće Gasol.

Španjolska je vodila tijekom čitavog susreta, ali se Rusija nije predavala i održala utakmicu relativno neizvjesnom do samog kraja.

Španjolska je utakmicu otvorila puno bolje i poslije nešto više od tri minute vodila 11:3 nakon pogođenih slobodnih bacanja Marca Gasola.

Upravo je mlađi Gasol bio najefikasniji igrač prve četvrtine nakon koje je “Crvena furija” vodila  21:13. Mlađi Gasol postigao je 10 poena.

Rusija je na početku drugog dijela smanjila zaostatak na četiri poena koševima Khvostova i Zubkova.

Španjolska je zatim nastavila s boljom igrom u drugoj dionici, pogodio je Segio Rodriguez za tri poena, pa je dva puta poentirao Pau Gasol za 34:20.

Do poluvremena su europski prvaci iz 2015. samo povećavali prednost, pa je nakon sjajne igre Paua Gasola i trice Rodrigueza 18 sekundi do poluvremena Španjolska došla do 45:28, rezultata s kojim se i otišlo na odmor.

Najbolji igrač u oba sastava na poluvremenu je stariji Gasol, koji je ubacio 14 poena i imao 6 skokova. Rusi su imali velikih problema u kontroli lopte – izgubili su napad bez šuta na koš čak 13 puta.

Marc Gasol je tijekom prvog poluvremena doživio ozljedu, pa je odšepao do klupe za rezervne igrače.

Ta ozljeda nikako nije bila ozbiljna jer je centar Memphis Grizzliesa krenuo odlično u trećem periodu, poslije njegovih sedam povezanih poena (zakucavanje, pogodak iz odbojke i trica) Španjolska je u 25. minuti vodila 54:37.

Šved se razigrao u trećoj četvrtini i stigao do svog 15. poena koševima s linije slobodnih bacanja, ali je Marc Gasol novim poenima povisio na 60:43.

Rusija se počela vraćati u utakmicu dobrom igrom klupe, a na startu zadnjeg perioda koševe su postigli Ivljev i Baburin za razliku manju od deset poena.

Serijom od 5:0 nakon pogodaka Vitalija Fridzona i Dmitrija Kulagina Rusija je došla do zaostatka od pet poena i primorala  Scariola da traži minutu odmora.

Španjolska je ipak održala prednost i došla do brončane medalje, okončavši ipak uspješan turnir, iako je prije početka Eurobasketa bila glavni favorit.

Kod Španjolaca bolji od ostalih bili su braća Gasol koji su kombinirano ubacili 51 poen, dok je kod Rusa Šved postigao 18, a Mozgov 14 uz 10 skokova.