Automoto 22. srp 202317:25 0 komentara

Lewis Hamilton ostvario je prvi pole position nakon Saudijske Arabije 2021. nakon što je bio najbrži u uzbudljivim kvalifikacijama za VN Mađarske u kojima je pobijedio Maxa Verstappena za 0.033 sekundi dok su drugi startni red zauzeli vozači McLarena.

Verstappen je bio najbrži nakon prvih Q3 pokušaja ispred Hamiltona i Norrisa, ali u drugom pokušaju nije se uspio popraviti što je Hamilton sjajno iskoristio i u posljednjim sekundama ga srušio s vrha za samo 0.003 sekunde, donosi MaxF1.net.

Hamiltonu je ovo prvi pole position nakon više od 19 mjeseci, točnije od 5. prosinca 2021. na VN Saudijske Arabije, deveti u Mađarskoj i ukupno 104. u karijeri.

Norris se također popravio u drugom pokušaju, ali je bio osam stotinki sporiji od Hamiltona i Verstappena u još jednom sjajnom nastupu za McLaren.

To je potvrdio i Norrisov momčadski kolega Piastri koji je zauzeo četvrto mjesto, a briljirali su i vozači Alfa Romea s dvostrukim Q3 plasmanom – Zhou je ostvario kvalifikacijski rezultat karijere na petom mjestu, a Bottas je bio šest stotinki sporiji na sedmom mjestu.

Leclerc je bio jedini vozač Ferrarija u Q3 gdje je uspio razdvojiti vozače Alfa Romea u još jednom razočaravajućem nastupu talijanske momčadi u kojem je Sainz zapeo u Q2.

Perez je uspio prekinuti niz od pet utrka bez Q3 plasmana, ali to je sve što je pozitivno za njega budući da je bio tek deveti, 0.433 sekundi iza Verstappena dok je Hulkenberg bio deseti za Haas.

Sainz je propustio ući u Q3 za samo 0.002 sekundi i startat će s 11. mjesta ispred Ocona u Alpineu dok je Ricciardo u svom povratku završio na 13. mjestu, četiri pozicije ispred momčadskoga kolege Tsunode.

Stroll je razočarao na 14. mjestu za Aston Martin, a Gasly nije mogao bolje od 15. mjesta pa je Alpine ostao bez Q3 plasmana u kvalifikacijama u kojima su tri momčadi imale oba vozača u Q3 (Red Bull, McLaren i Alfa Romeo).

Albon je bio najbrži od vozača koji su ispali u Q1 na 16. mjestu za Williams, a Tsunoda je bio 17., samo 0.013 s iza Ricciarda koji ga je porazio u njihovom prvom kvalifikacijskom duelu.

Russell je bio najveće iznenađenje prvoga dijela kvalifikacija budući da je u posljednjem brzom krugu u Q1 zapeo u promet i bio pola sekunde sporiji od Hamiltona što ga je ostavilo na 18. mjestu.

Magnussen nije mogao pratiti ritam momčadskoga kolege Hulkenberga zbog čega je završio na pretposljednjem mjestu ispred Sargeanta u Williamsu.

Utrka je na rasporedu u 15:00 uz prijenos samo na Sport Klubu.