Na današnji dan Coulthard i McLaren slavili na Ferrarijevom terenu

Automoto 7. ruj 202311:36 0 komentara
Marco Canoniero via Guliver Images

David Coulthard na današnji je dan 1997. ostvario drugu pobjedu u sezoni i treću u karijeri nakon što je sjajnim startom sa šestoga mjesta došao na treće i kasnije pobijedio uz pomoć strategije.

McLaren Mercedes je 1997. često bila vrlo brza kombinacija, iako još uvijek prilično nepouzdana, a Coulthard je slavio na prvoj utrci sezone u Australiji, donosi MAXF1.net.

VN Italije vozila se tjedan dana nakon tragične smrti princeze Diane, a Damon Hill je prije kvalifikacija organizirao minutu šutnje koja se poklopila s njezinim pogrebom.

U Monzi se Coulthard kvalificirao šesti, jedno mjesto iza momčadskog kolege Hakkinena, a drugi i posljednji pole position u karijeri osvojio je Jean Alesi u Benettonu B197 s Renaultovim 3,0-litrenim V10 motorom (prvi je ostvario također u Monzi, ali u Ferrariju 412T1B s 3,5-litrenim V12 motorom).

Benetton je bio na pole positionu i na drugoj superbrzoj stazi u Hockenheimu gdje je najbrži bio Gerhard Berger i kasnije pobijedio s pole positiona.

Alesi je vodio više od pola utrke, 31 od 53 kruga, ali Coulthard je bio treći nakon prvoga zavoja i prešao Alesija kroz boks. Škot je vodio 19 krugova i pobijedio s prednošću od 1.937 sekundi ispred Alesija i 4.343 sekunde ispred Frentzena u Williamsu.

Četvrti je završio Fisichella u Jordanu, 5.871 sekundi iza pobjednika, a peti Villeneuve u drugom Williamsu, 6.416 sekundi iza Coultharda koji je zabilježio i najveću maksimalnu brzinu od 340.6 km/h.

Michael Schumacher, vodeći u poretku vozača, završio je tek šesti s 11.481 sekundi zaostatka i time izgubio samo bod svoje prednosti ispred Villeneuvea koji je nakon Monze za njim zaostajao deset bodova, četiri utrke prije kraja.

“Kao što možete očekivati, oduševljen sam što sam pobijedio u Monzi, bilo je jako zabavno i uživao bih u utrci i da nisam pobijedio,” rekao je Coulthard.

“Start je bio vitalan dio utrke za mene jer sam se probio sa šestoga na treće mjesto. Momčad je odradila sjajan posao, posebno sa zaustavljanjem u boksu, što znači da su me uspjeli staviti ispred Alesija koji je tada vodio.”

“Mislim da nakon potpisa za iduću godinu, današnja pobjeda učvršćuje moju poziciju unutar momčadi, ali i kao pobjednika.”

Coulthardu je ovo bila treća pobjeda u Formuli 1 nakon Portugala 1995. i Australije 1997., a Hakkinen u ovom trenutku još nije imao pobjedu – ostvarit će ju na posljednjoj utrci prvenstva 1997. kada ga je do pobjede pustio upravo Coulthard kako bi McLaren u 1998. ušao s dva GP pobjednika.