SP atletika: Richardson iznenadila, Sandra večeras u finalu

AP Photo/Ashley Landis

Šveđanin Daniel Stahl (30) po drugi je put u karijeri osvojio zlato na svjetskim prvenstvima u karijeri, nakon Dohe 2019. slavio je i u Budimpešti i to u dramatičnoj završnici.

Amerikanka Sha’Carri Richardson (23) senzacionalna je nova svjetska prvakinja na 100 metara, ona je u finalu atletskog SP u Budimpešti trčala osobni rekord od 10.65 sekundi te iznenadila Jamajčanke Shericku Jackson (29) i legendarnu Shelly-Ann Fraser-Pryce (36) koje su sa 10.72 i 10.77 osvojile srebro i broncu.

Iako su Jackson i Fraser-Pryce trčale u srednjim stazama te je većim dijelom utrke izgledalo kako će se upravo između njih dvije voditi borba za zlato, u samoj je završnici Richardson, koja je bla u vanjskoj devetoj stazi, projurila na čelo.

Za Richardson je ovo prva medalja s velikih natjecanja i odmah najsjajnija u najprestižnijoj disciplini. Za Jackson, specijalisticu za 200 metara gdje je i aktualna svjetska prvakinja, ovo je drugo uzastopno srebro na 100m, druga je bila i lani u Eugeneu.

Braniteljica naslova iz Eugenea Fraser-Pryce nije, pak, uspjela stići do šestog zlata na 100m. Nakon naslova u Berlinu 2009., Moskvi 2013., Pekingu 2015., Dohi 2019. te Eugeneu 2022. ovo joj je prva bronca sa svjetskih prvenstava. Ukupno joj je ovo čak 15 medalja sa svjetskih prvenstava u karijeri, još ima četiri štafetna zlata, jedno zlato na 200m, tri štafetna srebra i jedno srebro sa 200m.

Amerikanac Grant Holloway (25) opravdao je status velikog favorita na 110 metara s preponama te osvojio treći uzastopni naslov u toj disciplini. On je sjajno startao i bio u vodstvu od pvog do posljednjeg metra i u cilj ušao u vremenu od 12.96 sekundi. Srebro je osvojio aktualni olimpijski pobjednik Jamajčanin Hansle Parchment (33) sa 13.07, njemu je ovo drugo svjetsko srebro, a prvo je osvojio prije osam godina, dok je do bronce stigao Amerikanac Daniel Roberts (25) sa 13.09, njemu je to prva medalja s velikih natjecanja.

Šveđanin Daniel Stahl (30) po drugi je put u karijeri osvojio zlato na svjetskim prvenstvima u karijeri, nakon Dohe 2019. slavio je i u Budimpešti i to u dramatičnoj završnici. Naime, Stahl je vodio nakon pet serija s hicem od 69.37 metara, a onda je branitelj naslova Slovenac Kristjan Čeh (24) u posljednjoj šestoj seriji ostvario rezultat od 70.02 metara i preuzeo vodstvo. No, aktualni olimpijski pobjednik Stahl je imao još jednu priliku za odgovor i iskoristio ju, njegov je disk sletio na 71.46 metara što je novi rekord svjetskih prvenstava. Broncu je sa 68.85m osvojio mladi Litvanac Mykolas Alekna (20), aktualni europski prvak.

Hugues Fabrie Zango (30) iz Burkine Faso osvojio je naslov svjetskog prvaka u troskoku, nakon bronce u Dohi 2019. i srebra lani u Eugeneu Zango se okitio i zlatom u Budimpešti do kojega je stigao sjajnim skokom iz pete serije od 17.64 metara kojim je pretekao dvojicu Kubanaca, srebrnog Lazara Martineza (25) sa 17.41m i Cristiana Napolesa (24) sa 17.40m.

Zango je tako iskoristio izostanak branitelja naslova i olimpijskog pobjednika Portugalca Pedra Pabla Pricharda te ozljedu u prvoj seriji Jamajčanina Jaydona Hibberta koji je nakon najboljeg rezultata u kvalifikacijama.

Sandra Perković će večeras nastupiti u finalu bacanja diska (20:20 sati), a u kvalifikacijama je bacila treći najbolji hitac.