Lyles i Rojas nastavili zlatni niz, sjajna Jackson na 200m

Atletika 25. kol 202322:31 0 komentara
Pawel Andrachiewicz by Guliver

Amerikanac Noah Lyles (26) potvrdio je status trenutačno najbržeg čovjeka na svijetu, on je na Svjetskom atletskom prvenstvu u Budimpešti osvojio svoj treći uzastopni naslov na 200 metara pridruživši ga tako zlato na 100 metara osvojenom prije pet dana.

Lyles je dominantno otrčao finale svoje najdraže discipline te na cilj stigao s vremenom 19.52 sekunde, 23 stotinke ispred srebrnog sunarodnjaka Erriyona Knightona (19), odnosno 29 stotinki ispred brončanog Bocvanca Letsilea Teboga (20).  Za Knightona je ovo drugo odličje sa svjetskih prvenstava na 200m, lani u Eugeneu je bio brončani, dok je Tebogo stigao do druge medalje u Budimpešti, an 100 metara je bio srebrni.

U utrci atletičarki na 200 metara briljirala je Jamajčanka Shericka Jackson (29) koja je obranila prošlogodišnji naslov iz Eugenea s drugim najboljim vremenom u ovoj disciplini svih vremena od 21.41 sekundi. To je za samo sedam stotinki sporije od nestvarnog rekorda Florence Griffith-Joyner starog 35 godina. Srebro i broncu su osvojile Amerikanke, specijalistica za 200 metara Gabrielle Thomas (26) sa 21.81 te zlatna sa 100 metara otprije četiri dana Sha’Carri Richardson (23) sa 21.92.

Yulimar Rojas (27) opravdala je status neprikosnovene favoritkinje u troskoku te je osvojila četvrti naslov svjetske prvakinje zaredom, ali do njega je stigla na vrlo dramatičan način. Rojas, koja je i olimpijska pobjednica te svjetska rekorderka u ovoj disciplini, loše je krenula u natjecanje preskokom pa je u drugoj seriji ostvarila za nju skroman rezultat od 14,33 metara. To joj je donijelo osmo mjesto nakon tri serije, odnosno posljednje koje je vodilo u završne tri serije. Uslijedila su još dva prijestupa pa je Rojas ostala još samo jedna šansa za nastavak zlatnog niza, a ona ju je i iskoristila. U posljednjoj je seriji doskočila na 15,08 metara i tako za osam centimetara nadmašila aktualnu europsku prvakinju Ukrajinku Marinu Beh-Romančuk (28), koja je sa 15,00m vodila od prve serije. Iako je Beh-Romančuk imala priliku za uzvrat, ipak nije imala snage za njega. Broncu je osvojila mlada Kubanka Leyanis Perez Hernandez (21) sa 14,96m.

Sličan rasplet dogodio se i u ženskom koplju u kojemu je do zlata hicem u posljednjoj seriji stigla Japanka Haruka Kitaguchi (25), koja je u Budeimpeštu stigla kao bacačica s najboljim rezultatom sezone na svijetu. Svoj je status Kitaguchi opravdala hicem od 66,73 metara u posljednjoj seriji kojim je preskočila Kolumbijku Flor Denis Ruiz Hurtado (32) koja je u prvoj seriji bacila novi rekord Južne Amerike sa 65,47m čime je za 1,63m popravila dosadašnji kontinentalni rekord koji je također bio u njezinom vlasništvu. Broncu je sa 63,38m osvojila Australka Mackenzie Little (26). Braniteljica naslova s posljednja dva SP, Australka Kelsey-Lee Barber zauzela je sedmo mjesto sa 61,19m.