Još jedan Britanac ‘koban’ za Ingebrigtsena, Kerr slavi!

Atletika 23. kol 202322:25 0 komentara
AP Photo/David J. Phillip via Guliver Image

Britanac Josh Kerr (25) priredio je jedno od najvećih iznenađenja na Svjetskom atletskom prvenstvu u Budimpešti osvojivši zlato u utrci na 1500 metara pobijedivši apsolutnog favorita Norvežanina Jakoba Ingebrigtsena (22) koji se drugu godinu zaredom morao zadovoljiti srebrom.

Ingebrigtsen je diktirao tempo utrke praktički od 500. metra, no na ulasku u posljednji zavoj Kerr se odlučio na napad koji je “slomio” Ingebrigtsena, a njemu osigurao najveći uspjeh u karijeri, dosada je to bila olimpijska brona otprije dvije godine u Tokiju.

Kerr je do zlata stigao s vremenom 3:29.38 minuta. Ingebrigtsen je do srebra stigao sa 3:29.65, dok je broncu osvojio još jedan Norvežanin Narve Gilje Nordaas sa 3:29.68.

I lani u Eugeneu Ingebrigtsen, olimpijski pobjednik u ovoj disciplini slovio je za apsolutnog favorita samo da bi ga u finalu svladao Britanac, tada Jake Wightman, a sada Josh Kerr.

Iznenđenje nije dopustio drugi Norvežanin Karsten Warholm (27), olimpijski pobjednik iz Tokija i svjetski rekorder na 400 metara s preponama stigao je do trećeg svjetskog naslova u ovoj disciplini s vremenom 46.89 sekundi.

Drugo mjesto sa 45 stotinki zaostatka zauzeo je Kyron McMaster (26) s Britanskih Djevičanskih Otoka, dok je broncu osvojio Amerikanac Rai Benjamin (26), srebrni iz Dohe 2019., Eugenea 2022. te OI u Tokiju, sa 67 stotinki iza Warholma. Branitelj naslova Brazilac Alison Dos Santos zapeo je na pretposljednjoj preponi te na kraju ciljem prošao kao peti.

Marileidy Paulino (26) iz Dominikanske Republike opravdala je ulogu favoritkinje na 400 metara osvojivši zlato s novim nacionalnim rekordom od 48.76 sekundi. Srebro je osvojila Poljakinja Natalia Kaczmarek (25) sa 49.57, a broncu Sada Williams (25) s Barbadosa sa 49.60. Paulino je lani na SP u Eugeneu te preklani na OI u tokiju osvajala srebra iza Shaunae Miller-Uibo s Bahama, a sada je iskoristila činjenicu kako je Miller-Uibo prije četiri mjeseca rodila i nije bila spremna za povratak na stazu.

Vrlo je zanimljivo bilo u natjecanju skakačica s motkom, a na kraju su zlato osvojile Amerikanka Katie Moon (32) i Australka Nina Kennedy (26) s preskočenih 4.90 metara, a obje su tu visinu svladale iz trećeg pokušaja. Kako su i sve prethodne visine svladavale iz istog broja pokušaja oboje su zaslužile zlato. Moon je tako stigla do svog drugog naslova svjetske prvakinje bila je najbolja i lani u Eugeneu, a i aktualna je olimpijska pobjednica, dok je za Kennedy ovo prvo zlato s velikih natjecanja, a do njega je stigla popravivši osobni rekord za osam centimetara.

Broncu je sa 4.80m osvojila europska prvakinja Finkinja Wilma Murto (25), dok je istu visinu svladala i Slovenka Tina Šutej koja je ostala četvrta zbog jednog neuspješnog pokušaja više.