Prekinula je karijeru prije 23 godine, vratila se i postala svjetska prvakinja

Zimski sportovi 23. ožu 20248:53 0 komentara
111468653484 via Guliver

U kanadskom Montrealu ovaj se tjedan održava Svjetsko prvenstvo u umjetničkom klizanju, a jedini hrvatski predstavnik Jari Kessler dobrim je nastupom zauzeo 29. mjesto što, nažalost, nije dovoljno za prolaz u finale u koje ulazi 24 klizača.

Kratkim programom u srijedu i slobodnim u petak prvi su svoja natjecanja, a time i sezonu, završili sportski parovi. Upravo se u toj kategoriji dogodilo i nešto prilično nevjerojatno za sport u kojem je karijera najčešće vrlo kratka.

Naime, u svijetu tinejdžera, zlato je u kategoriji sportskih parova pripalo četrdesetogodišnjoj Deanni Stelato-Dudek i osam godina mlađem partneru Maximeu Deschampsu.

Stellato-Dudek je rođena u SAD-u, a 2000. godine osvojila je srebro na Svjetskom juniorskom prvenstvu u pojedinačnoj kategoriji nakon čega se zbog ozljede povukla iz klizanja. Počela je ponovo trenirati šesnaest godina kasnije u novoj kategoriji te najprije s Nathanom Bartholomayem predstavljala SAD, a od 2018. s aktualnim partnerom predstavlja Kanadu.

Srebro je pripalo japanskom paru Riku Miura/Ryuichi Kihara, a zanimljivo je da je Miura rođena godinu nakon što je Stellato-Dudek stigla do svoje prve velike medalje. Treći su bili Nijemci Minerva Hase i Nikita Volodin.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli The Olympic Games (@olympics)

Natjecanje su noćas slobodnim programom završile i žene gdje je povijest ispisala Kaori Sakamoto. Japanka je nakon greške i četvrtog mjesta u kratkom programu, sjajnim slobodnim stigla do trećeg uzastopnog naslova svjetske prvakinje što se nije dogodilo još od 1968. kada je isto uspjelo Peggy Fleming.

Srebro je osvojila Amerikanka Isabeau Levito, a broncu Chaeyeon Kim iz Južne Koreje. Da biste bolje razumjeli koliko je nevjerojatno ono što je postigla Stellato-Dudek, dodat ćemo da su Levito i Kim ‘novopečene’ sedamnaestogodišnjakinje.

Isabeau Levito/ Foto: Guliver