Francuska nakon 27 godina ima pobjednika na Streifu

Alpsko skijanje 19. sij 202414:55 0 komentara
AP Photo/Gabriele Facciotti via Guliver

Cyprien Sarrazin pobjednik je prvog od dva spusta kojima je u ovoj sezoni domaćin austrijski Kitzbuehel, a za francuskog skijaša ovo je prvo slavlje u karijeri na legendarnom Streifu.

Nekadašnji 29-godišnji specijalist za veleslalom pretvorio se u jednog od najboljih spustaša današnjice te je nakon nedavnog slavlja u Bormiju ostvario svoju drugu spustašku pobjedu spustivši se niz 3,3 km dugu i iznimno zahtjevnu stazu za jednu minutu i 55.75 sekundi.

Time je Francuska nakon 27 godina ponovno dobila pobjednika na Streifu, gdje je 1997. slavio Luc Alphand, čija se djeca danas natječu u utrkama za Svjetski kup.

Sarrazin je maestralno svladao poznatu “traverzu” i ulazak u ciljnu strminu, što mu je na kraju donijelo pobjedu. Naime, Francuz je slavio sa samo pet stotinki prednosti ispred 28-godišnjeg Talijana Floriana Scheidera koji je drugu godinu zaredom osvojio drugo mjesto u Kitzbuehelu, a to su mu ujedno i jedini plasmani na pobjedničko postolje u Svjetskom kupu.

Na postolju im se pridružio najbolji skijaš današnjice 26-godišnji Švicarac Marco Odermatt, koji je imao nekoliko pogrešaka u gornjem dijelu i izgubio presudne desetinke sekunde na položenijem dijelu staze pa je za Sarrazinom zaostao za 34 stotinke. Četvrtoplasirani Amerikanac Ryan Cochran-Siegle je bio samo stotinku sporiji od Švicarca.

Današnji spust je započeo sa sat vremena zakašnjenja, jer su organizatori procijenili da je u 11.30 sati, za kad je bio zakazan start utrke, loša vidljivost na stazi ugrožavala sigurnost skijaša. Odluka se pokazala ispravnom, jer su natjecatelji skijali na punoj dužini staze što je bila idealna priprema za subotnji spust, glavni događaj na 84. trofeju Hahnenkamm, za koji je vremenska prognoza značajno bolja pa bi utrka trebala započeti u 11.30 sati. Organizatori očekuju da će se u cilju i uz Streif okupiti više od 40.000 gledatelja.

Marco Odermatt je i nakon šestog od 11 ovosezonskih natjecanja u spustu vodeći u redoslijedu za Mali kristalni globus s 436 bodova, a jedini koji ga prati u stopu je Cyprien Sarrazin s 410 bodova.

Švicarac je u uvjerljivom vodstvu za Veliki kristalni globus s 1076 bodova, a današnjom pobjedom se Sarrazin probio na drugo mjesto s 560 bodova. Od hrvatskih skijaša je najbolji Filip Zubčić koji je deseti s 268 bodova. Samuel Kolega je sa 64 boda na 55. poziciji, a Istok Rodeš je na 71. mjestu s 45 bodova.

Hrvatski reprezentativci čekaju nedjelju, kad će u Kitzbuehelu na rasporedu biti peti od 12 ovosezonskih slaloma.