Trebali smo gledati NextGen Superclasico. Što se zbilo?

Australian Open 21. sij 201912:31 > 12:31
Clive Brunskill/Getty Images

Prije nego su krenuli susreti osmine finala, u teniskim krugovima pričalo se o novom meču Zvereva i Ćorića, prvi put sastali bi se tako duboko u ždrijebu jednog od turnira koji vrijede najviše...

Michael Dodge/Getty Images

I obojica su jutros krenuli u tom pravcu – Alex s breakom u prvom gemu protiv Raonića, Ćorić s osvojenim prvim setom protiv Pouillea.

No, tu su i stali. Kumulativno, predvodnici Next generacije dosad imaju jedno jedino Grand Slam četvrtfinale ili bolje reći – ima ga Zverev koji je prošle godine ušao među osam na Roland Garrosu…

Povezano

I to je sve! Mladom Nijemcu već se dulje vremena spočitava njegov slab učinak na Slamovima, a nakon osvajanja završnog turnira 2018. ovdje je konačno trebao napraviti veliki iskorak. Umjesto toga, u potpunosti se raspao protiv kanadskog Crnogorca i vjerojatno si još za malo otežao psihičko breme sljedeći put kad dođe nadomak većeg rezultata na jednom od četiri najveća turnira…

Unatoč sjajnom tenisu s kraja prošle sezone kojeg je Saša pružao, ovo se nekako uklapa u dosadašanji narativ njegove karijere, ali što ćemo s Bornom? Ispadanje od Pouillea doživljeno je kao prilično iznenađenje, neočekivan rezultat kojeg će i sam možda oslikati kao podbačaj.

Bi li zaista tako trebao razmišljati? Pa upravo je ove sezone dobio prvi meč u karijeri na Australian Openu! Prošle je, primjerice, dobio prvi meč na travi (i usput osvojio taj turnir preko – ni manje ni više – Federera) a onda opet kiksao u Wimbledonu.

Kad ti nešto ne odgovara, ne možeš u tome postati specijalist preko noći, a Borni podloga u Melbourneu očito ne paše. Izuzetno je brza, a to su uvjeti u kojima se naša vedeta vjerojatno nikad neće najbolje snalaziti.

wikipedia

Borna će biti najjači na umjereno sporom hardu koji dobro prima rotaciju, primjerice kakav je u Indian Wellsu. Ipak, ne možemo sve gledati samo kroz prizmu “mlad je, naučit će”.

Jer, primjerice, njegov današnji krvnik također nije baš pretjerano star, Pouilleu su samo 24 godine, a rijetko tko ga spominje kao onog koji će igrati važnu ulogu u tenisu u godinama nakon odlaska Velike Trojke.

Pardoniramo, ne spominje ga baš nitko, čak možda niti njegovi Francuzi. Je li to pošteno, teško je reći, ali Lucas sam pridonosi toj precepciji, s obzirom na nestalnost tenisa kojeg pruža tijekom sezone. I u Melbourneu nije briljirao do danas, a onda je odigrao zaista izuzetan meč.

Nije pregazio Bornu winnerima s osnovne, već je vrlo mudro postavljao lopticu po terenu i igrao izvan Bornine zone, često ga pomičući naprijed-natrag i lijevo-desno. Lijepo je umiksavao igru, a odličan servis samo je bio konačan začin…

ubitennis.com

Ono što kod Pouille posebno strši kada pričamo o Borni i Zverevu – on, za razliku od njih, već ima tri četvrtfinala na Grand Slamovima! Jest dečko osjetno stariji i prošao je kroz barem jednu dodatnu fazu razvoja, međutim, percepcija njegova talenta ili da se preciznije izrazimo – širine istoga – ne bi trebala uopće biti u istoj rečenici sa Bornom i Sašom, zar ne?

Pa u čemu je, onda, problem?

Zasad ga još, zapravo, nema, barem ne kod Ćorića. Njegov prirodni razvoj trebao bi biti takav da ove godine zaista napravi nešto veliko na Slamovima, ali što je to i kada će doći… Hoće li uopće? Ne zna nitko pa ni Ricardo Piatti koji se tako dobro brine za njegovo igračko stanje.

wikipedia

Dajmo mu još malo ‘fore’, zaslužuju je i on i Zverev, iako je očigledno da naš tenisač danas nije igrao ni blizu razine koju je prezentirao u prvim kolima. Je li tome bio uzrok odličan protivnik, slab dan, pogrešan gameplan, shodno tome i previsoka očekivanja od svog tenisa ili je Borna precijenjeni talent?

Odgovori slijede, ali nećete ih dobiti tako skoro. Ono što je neizbježno je njegovo sve češće pojavljivanje u drugim tjednima velikih turnira, a ni to nije baš ništa.