Na svečanosti u zagrebačkom hotelu Sheraton Hrvatski olimpijski odbor (HOO) obilježio je 30. obljetnicu utemeljenja nacionalne olimpijske udruge. Bio je to jedinstven spoj prošlosti i budućnosti hrvatskog sporta.
“Bila nam je ideja podijeliti ovu svečanost s ljudima koji su činili jezgru osnivača HOO-a te sa svima vama s kojima smo surađivali u ovih 30 godina. Više od 500 sportašica i sportaša nastupilo je kroz to razdoblje na 16 ljetnih i zimskih Olimpijskih igara, a osvojili su i 52 odličja. Po broju stanovnika i drugim parametrima Hrvatska je na Igrama uvijek među dvadesetak najboljih država u svijetu. Željeli smo ovu svečanost povezati i s Nagradom Dražen Petrović jer to je ujedno i pogled u budućnost hrvatskog sporta”, kazao je predsjednik HOO-a Zlatko Mateša koji se kao domaćin obratio nazočnim predstavnicima nacionalnih sportskih saveza, županijskih sportskih zajednica i drugih sportskih udruga.
U evociranju na dane osnivanja HOO-a sugovornici su bili prvi predsjednik i prvi glavni tajnik – Antun Vrdoljak i Slavko Podgorelec.
“Rat je bio najveći izazov i trebali smo nešto učiniti jer su nam djeca ginula na ratištima. Imali smo sreću i što smo imali velikog prijatelja u Juanu Antoniju Samaranchu… Slavko Podgorelec i ja smo okupili skupinu istomišljenika i krenuli u osnivanje Hrvatskog olimpijskog odbora, a pritom smo bili i ismijavani”, kazao je Vrdoljak, izdvojivši kao najupečatljiviju uspomenu iz 30 godina članstva HOO-a u međunrodnoj olimpijskoj obitelji – suze nakon osvojene srebrne medalje protiv američkog Dream Teama u Barceloni.
Počasne plakete HOO-a dobili su predstavnici 29 sportskih saveza i tri sportske udruge koje su sudjelovale u njegovu osnivanju: Antun Vrdoljak (tada kao predstavnik atletike), Marinko Šišak (badminton), Osvaldo Vavra (bejzbol), Vladimir Juriša (biciklizam), Damir Škaro (boks), Vlatko Škiljo (judo), Mirko Novosel (košarka), Bogomir Jambrošić (mačevanje), Mladen Vedriš (nogomet), Boris Volčanšek (plivanje), Ivan Hegedus (hokej na ledu), Sanda Dubravčić Šimunjak (klizanje i koturaljkanje), Marijan Flander (rukomet), Josip Kecerin (skijanje), Ivo-Goran Munivrana (stolni tenis), Nenad Slukić (streličarstvo), Tomislav Šepec (streljaštvo), Stanislav Bick (tenis), Zlatko Celent (veslanje), Marko Pećina (Sekcija za sportsku medicinu Hrvatskog liječničkog zbora) i Zlatko Šimenc (Fakultet za fizičku kulturu, današnji Kineziološki fakultet). Isto HOO-ovo priznanje posthumno su dobili: Ivan Čaklec (gimnastika), Marijan Malović (hrvanje), Ivo Zlatar (hokej na travi), Dubravko Mataković (kajak i kanu), Zdravko Marušić (konjički sport), Bojan Stranić (odbojka), Ivan Helman (dizanje utega), Stjepan Križić (skokovi u vodu), Danimir Matošić (jedrenje) , Zdravko Hebel (vaterpolo), Drago Marović (Hrvatsko društvo sportskih novinara).
Uz njih, počasnu plaketu HOO-a dobili su i predstavnici radne skupine za osnivanje HOO-a 1991. godine – Ivan Kern kao njezin predsjednik i Vladimir Findak kao član.