Uspješna godina za hrvatske sportaše: Liga nacija, Tin Srbić, sjajni Sinkovići…

Marijan Murat/picture-alliance/dpa/AP Images

Prema podacima HOO-a, hrvatski sportaši su u 2023. na svjetskim i europskim prvenstvima u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji osvojili 161 medalju, od čega su 52 zlatne, 50 srebrnih i 59 brončanih, a kad se pribroje nastupi u ostalim međunarodnim natjecanjima broj osvojenih odličja penje se do 400.

Nogometaši u finalu Lige nacija, idu i na EURO 2024.

Za hrvatsku nogometnu reprezentaciju 2023. je bila još jedna uspješna godina. Poslije dvije medalje sa svjetskih prvenstava u 2023. su Vatreni igrali finale Lige nacija. Nakon što je u skupini Hrvatska bila ispred Danske, Francuske i Austrije, na završnici u Nizozemskoj je prvo svladala domaćina u polufinalu s 4-2 u produžetku, a potom je zaustavljena od Španjolaca u velikom finalu. U 120 minuta nije bilo golova, ali su Španjolci bili s 5-4 uspješniji u izvođenju jedanaesteraca.

Reprezentacija je potom izborila i odlazak na EURO u Njemačkoj iduće godine te će to biti trinaesto od 15 velikih natjecanja na kojem će nastupati hrvatski igrači. Bilo je određenih problema pri kraju kvalifikacija, dogodila su se dva vezana poraza od Turske i Walesa, najviše zbog ozljeda te neigranja Perišića i Kramarića, ali Hrvatska je opet došla do cilja. Na Europskom prvenstvu izabranici Zlatka Dalića igrat će u jakoj skupini gdje će im suparnici biti Španjolska, aktualni europski prvak Italija i Albanija.

Amin Mohammad Jamali/Getty Images

Veliki su uspjeh kreirali mladi igrači Hajduka koji su u Ligi prvaka mladih, nakon pobjeda protiv Milana i dortmundske Borussije između ostalih, igrali finale i izgubili od nizozemskog AZ Alkmaara.

Hajduk, Rijeka i Osijek ni u ljeto 2023. nisu ostavili duboki trag u europskim natjecanjima, a unatoč porazima i pogreškama Dinamo je dohvatio europsko proljeće u Konferencijskoj ligi, gdje će igrati u nokaut fazi. Suparnik na putu prema osmini finala bit će mu španjolski Betis.

Po prvi puta je odigrana Liga nacija nogometašica, a Hrvatice su kroz igranje u Ligi B izborile dodatne kvalifikacije za ulazak u elitnu Ligu A. Na tom putu tijekom 2024. će odigrati dvije utakmice protiv Norvežanki.

Srbiću europsko zlato i svjetsko srebro

Tin Srbić je nastavio nizati sjajne rezultate na preči i u 2023. godini u kojoj je svoju kolekciju medalja s velikih natjecanja obogatio s europskim zlatom osvojenim u Antalyji u travnju te svjetskim srebrom osvojenim u Antwerpenu u listopadu. Srbić je za svoju izvedbu u finalu EP-a dobio ocjenu 14.233 te tako za 0.033 nadmašio drugog Talijana Carla Macchinija i nakon dva srebra (Szczeczin 2019., Mersin 2020.) napokon stigao do najsjajnijeg odličja na kontinentalnoj smotri.

Pola godine poslije na SP-u Srbić je u finalu odradio još bolju vježbu i dobio ocjenu 14.700, ali fenomenalni Japanac Daiki Hashimoto bio je nenadmašan sa 15.233. Uz Srbića na SP u Antwerpenu nastioli su još i veteran Filip Ude, koji je zauzeo 57. mjesto na konju s hvataljkama te Tina Zelčić koja je bila 52. na gredi.

Tin Srbić
Guliver Image

Najveća priča SP-a u Antwerpenu bio je trijumfalni povratak Amerikanke Simone Biles. Nakon dvogodišnjeg izbivanja s natjecanja Biles je u Antwerpenu osvojila četiri zlata (ekipno, višeboj, greda, tlo) i srebro (preskok).

I ove godine Osijek je bio domaćin jednog od natjecanja “World Challenge Cupa”, natjecanja koje je održano u dvorani Gradski vrt od 8. do 11. lipnja.  Srbić je u Osijeku zauzeo treće mjesto na preči na putu do ukupne pobjede u tom natjecanju, dok je domaće gledatelje oduševila i bronca Tine Zelčić na gredi.

Giovanni Cernogoraz svjetski i europski prvak

Giovanni Cernogoraz je obilježio 2023. osvajanjem naslova svjetskog i europskog prvaka u trapu. Vlasnik olimpijskog zlata iz Londona 2012. svojoj je kolekciji medalja u kolovozu dodao onu koja mu je nedostajala, osvojivši naslov svjetskog prvaka u Bakuu, a time je ostvario i normu za nastup na OI u Parizu 2024. Sjajni Novigrađanin je potom u rujnu na domaćem terenu u Osijeku osvojio i naslov europskog prvaka, a pojedinačnim ostvarenjima je prethodilo momčadsko zlato u srpnju na Europskim igrama, koje je osvojio u društvu Antona Glasnovića i Francesca Ravalica, koji je u pojedinačnom natjecanju bio četvrti.

AP Photo/Rebecca Blackwell

Na Europskim igrama su momčadsku srebrnu medalju osvojili Petar Gorša, Miran Maričić i Josip Sikavica u gađanju zračnom puškom, da bi u istom sastavu na Svjetskom prvenstvu u Bakuu osvojili brončano odličje.

Hrvatski predstavnici su imali uspjeha i na natjecanjima Svjetskog kupa. Anton Glasnović je pobijedio u trapu na natjecanju u Larnaci, a s bratom Josipom i Giovannijem Cernogorzom je bio momčadski pobjednik u Rabatu. Miran Maričić je na početku sezone Svjetskog kupa u Kairu osvojio broncu u zračnoj pušci.

U ožujku se na Europskom prvenstvu u Tallinnu u juniorskoj konkurenciji istaknula Anna Ćukušić koja je osvojila zlatnu medalju u gađanju zračnim pištoljem.

Pravu žetvu medalja imali su hrvatski predstavnici na Svjetskom prvenstvu u samostrelu u Mađarskoj, s kojeg su se vratili s 26 odličja u svim kategorijama. Najviše se istaknuo Domagoj Pereglin s pojedinačnim zlatom i srebrom te momčadskim naslovom svjetskog prvaka, a uz dva pojedinačna svjetska rekorda, sudjelovao je i u postavljanu momčadskog svjetskog rekorda. Martin Oborovečki je osvojio zlato i srebro u pojedinačnim disciplinama, a Mihaela Oborovečki ima pojedinačno zlato i broncu te ekipno zlato. Jedno pojedinačno zlato osvojila je i Valentina Mrnjavčić Pereglin.
Tome treba dodati i ukupne pobjede u Svjetskom kupu koje su osvojili Valentina Mrnjavčić Pereglin i Martin Oborovečki.

Sinkovići nastavili skupljati odličja i opet promijenili disicplinu

I 2023. je bila godina uspjeha za hrvatsko veslanje, a braća Martin i Valent Sinković su nastavili s berbom medalja postavši europski prvaci i svjetski doprvaci. Osvojili su zlatnu medalju u dvojcu na pariće na Europskom prvenstvu koje je održano na Bledu.  Najpopularnija hrvatska sportska braća sedmim su naslovom europskih prvaka pokazala da su vjerojatno najbolji veslači svih vremena jer uspjesi koje postižu bit će teško nadmašivi za generacije koje dolaze. U disciplini dvojca na pariće Sinkovićima je ovo treći naslov u karijeri i drugi uzastopno u ovoj disciplini, odnosno treći naslov prvaka Europe uzastopno s obzirom na to da su i u disciplini dvojac bez kormilara bili prvaci te ukupno deveta medalja s europskih prvenstava. Uz sedam zlata, Sinkovići su vlasnici i dva europska srebra, ali ona dolaze iz drugih disciplina, točnije četverca, kao i discipline dvojac bez kormilara.

Sinkovići su u rujnu na Svjetskom prvenstvu u Beogradu osvojili srebrnu medalju, priznali su da nisu naviknuli na druga mjesta, ali da će sada raditi još bolje kako bi bili spremni promijeniti taj rezultat na OI u Parizu sljedeće godine. U cilj su ušli s vremenom 6:12.44 zaostavši za posadom Nizozemske više od tri sekunde. Za Sinkoviće je to ukupno deveta medalja u karijeri sa svjetskih prvenstava, od čega je šest zlatnih, dvije su srebrne i jedna brončana.

Braća Sinković

Krajem godine su Martin i Valent odlučili za Olimpijske igre u Parizu promijeniti disciplinu te dvojac na pariće zamijeniti dvojcem bez kormilara, Normu za plasman na OI U Parizu ostvarili su i braća Patrik i Anton Lončarić u dvojcu bez, ali će na OI nastupiti u dvojcu na pariće.

OI u Parizu nisu mogle proći bez neuništivog Damira Martina, koji je u samcu izborio olimpijske igre, svoje četvrte u karijeri u kojoj ima dva olimpijska srebra i broncu.

Sestre Ivana i Josipa Jurković morale su zbog bolesti odustati od SP-a u Beogradu, a a iduću priliku olimpijksu normu za to će imati na Završnoj olimpijskoj kvalifikacijskoj regati 2024. Ako im to pođe za rukom, postat će prva ženska posada u povijesti Hrvatske koja se uspjela kvalificirati na Olimpijske igre u veslanju.

Barbara Matić osvojila europsku i svjetsku broncu

Džudašima su 2023. obilježila dva velika natjecanja, europsko i svjetsko prvenstvo, a najtrofejnija hrvatska džudašica Barbara Matić osvojila je broncu na oba natjecanja.

U svibnju je u Dohi održano Svjetsko prvenstvo, a Matić nije uspjela obraniti naslov svjetske prvakinje u kategoriji do 70 kilograma, međutim osvojila je broncu. Isti uspjeh ostvarila je i u studenom na Europskom prvenstvu u Montpellieru, gdje je četvrti put u karijeri osvojila brončanu medalju u kategoriji do 70 kg.

Gabi Juan (EJU)

Na EP do 23 godine koje je u studenom održano u Potsdamu hrvatska džudašica Ana Viktorija Puljiz osvojila je brončano odličje.

Od brojnih turnira prošle godine na kojima su nastupali hrvatski džudaši, možemo izdvojiti Grand prix u Zagrebu na kojem je slavila Lara Cvjetko koja je u neizvjesnom finalu kategorije do 70 kg svladala dvostruku svjetsku prvakinju Barbaru Matić i tako došla do jedne od najvećih pobjeda u karijeri.