KOMENTAR Drama ili pametan potez čelnika Cibone?

KK Cibona/Ivan Santro

Srijeda ujutro trebao je biti samo još jedan uobičajen dan u višetjednoj karanteni, no sport živi i izvan tog segmenta pokazali su u košarkaškom klubu Cibona.

Svi zaposlenici od čistačica, domara pa i tviteraša sve do trenera zaradili su ‘privremeni’ otkaz. Cibona je već dugi niz godina pod zaštitom grada koji postavlja svoje ljude na čelne pozicije, samim time nekadašnji prvaci Europe ovise o gradskoj financijskoj injekciji.

Kako piše tportal, budžet kluba od približnih 12,5 milijuna kuna baziran je na onome što grad uplati, međutim odlukom gradskog pročelnika za sport Milana Pavelića obustavljene su sve isplate klubovima pa tako i Ciboni. Direktor Domagoj Čavlović suočen s neizvjesnom i naizgled nemogućom situacijom, donio je odluku kojom je svaki zaposlenik kluba završio na burzi rada.

Ovu mjeru bili smo prisiljeni poduzeti kako bi ljudi imali sigurne prihode i naravno da nije riječ o trajnim otkazima, nego je ovo privremena mjera koja će trajati do okončanja pandemije koja nas je sve zahvatila‘, odgovorio je za tportal direktor kluba.

Upravo je to i ključan zaključak ove priče – burza rada. Ako ćemo čitati između redaka, svaki od zaposlenika imat će pravo prijaviti se na zavod za zapošljavanje gdje će u idućim mjesecima dobivati novac predviđen za nezaposlene. Ovime se zapravo opravdava naziv priče ‘privremeni otkaz’ jer je to zaista tako. Cibona neće prestati postojati nakon ove krize, vratit će se u nekakvom obliku, a zaposlenici koji su sada izgubili posao dobit će priliku vratiti se u klub, ako to budu željeli.

Važno je napraviti jednu distinkciju, otkaz je dobila samo radna zajednica (čistačice, domari, fizioterapeuti, treneri), igrači su i dalje pod ugovorom koji je u ovom trenutku u stanju mirovanja. Ono što saznajemo, igrači, kako je slučaj u većini klubova, svoje plaće zarađuju kroz 10 mjesečnih rata, no kako bi izašli u susret klubu zbog teške situacije, igrači na čelu s kapetanom Rozićem odlučili su prihvatiti ponudu o manjim primanjima, navodno će klub igračima umjesto deset isplatiti osam rata do kraja sezone. Konačna rezolucija bit će poznata nakon što Hrvatski košarkaški savez donese odluku oko nastavka sezone.

Iako bi onako ‘na prvu’ mogli itekako kritizirati vodstvo kluba, potez je zapravo pametan s njihove strane jer su istovremeno sebe spasili potencijalne situacije da jednostavno ne mogu isplaćivati plaće zaposlenicima, a onda bi ponovno prijetio svojevrsni bankrot i masovni odlazak igrača.

Kako smo saznali izravno od trenera Cibone Ivana Velića, drama koju su pretpostavili određeni mediji zapravo je nepostojeća jer su treneri pristali na privremeni prestanak rada uz dogovor s direktorom Domagojem Čavlovićem, ali uz mogućnost povratka kada se za to stvore uvjeti.

Situacija nije toliko dramatična kako se postavlja, s klubom smo sve dogovorili pošteno i gospodski. Nisam želio biti teret na leđima kluba, teško je vrijeme u svijetu, pa tako i kod nas, pandemija koronavirusa sve nas je natjerala da promislimo o važnim stvarima u životu. S klubom imam odličan odnos i na ovaj sam način želio pomoći,’ kazao je Ivan Velić pritom dodavši: ‘Tehnički, istina je da sam slobodan trener, riskirao sam gubitak posla jer sam imao sporazum i za iduću sezonu, no vjerujem u dogovor s ljudima iz kluba i ne sumnjam da će se nastavak suradnje i ostvariti‘.

U klubu će sada praktički jedini zaposlenik ostati direktor Domagoj Čavlović koji tu poziciju i mora zadržati, Cibona je u biti tvrtka koja kako bi nastavila egzistirati mora imati osobu koja će nastaviti voditi svakodnevni posao. Isto tako, čak i da je Čavlović sam sebi želio otkazati ‘suradnju’, ne bi se mogao prijaviti na zavod za zapošljavanje zbog svoje direktorske pozicije.

Proteklih tjedan dana zaista je bilo burno na hrvatskom sportskom planu, pratili smo kako jedan bogati Dinamo ima problema s igračima i prisilnim smanjenjem njihovih plaća, s druge strane čini se kako je u Ciboni ipak sve prošlo miroljubivo. Kao i velik broj hrvatskih tvrtki, prvak Hrvatske odlučio je otpustiti radnu zajednicu kako bi običnim ljudima omogućio da preko burze rada nastave primati kakve-takve mjesečne prihode, a sebi su izbjegli potencijalno ružan epilog ove nezapamćene zdravstvene krize u našem vremenu.