Trijumf Siska u prvoj domaćoj utakmici u AHL-u!

Hokej 29. ruj 202412:09 0 komentara
KHL Sisak, Nikola Hodalj

KHL Sisak trijumfirao je u prvoj utakmici na svom ledu u dvorani Zibel demoliravši talijansku Gherdeinu 7:1 (šut: 41:29) u 3. kolu Alpske hokejaške lige.

Iako su Siščani prije dva dana poraženi u svom debitantskom nastupu u AHL-u, na gostovanju u Jesenicama (2:3 nakon produžetka), momčad se iz Slovenije vratila u odličnom raspoloženju, silno motivirani za uspješno predstavljanje svojim navijačima na Zibelu u subotu.

I razloga za optimizam je bilo mnoštvo. U Jesenicama su zasluženo osvojili prvi, povijesni bod u Alpskoj ligi, a igra Siska je nagoviještala da su mogli uzeti i sva tri. Kako je dvoboj protiv Željezara odmicao, Siščani su od očekivane početne nervoze u prvoj trećini postajali sve sigurniji, brži i odvažniji u svojim nastojanjima. Patrik Dobrić postigao je prekrasan prvi gol za Sisak (za 1:1 u 1.trećini), a Dominik Čanić skrenuo je silovit šut Brune Idžana (za 2:2 u 3.trećini). Nakon tog izjednačujućeg pogotka, Sisak je bio bolja momčad od Jesenica do kraja utakmice i u nekoliko navrata (najupečatljiviji je bio pokušaj Carsona Brierea) imao priliku pobijediti domaćina. Na koncu su se morali zadovoljiti bodom nakon produžetka, a kako nam iz kluba kažu “Da nam je netko rekao bod prije tekme, mislim da bi svi potpisali odmah!”

U takvom raspoloženju, s osjećajem da su ponudili puno, a mogli su još više, Vitezovi su nestrpljivo iščekivali sudar s Gherdeinom iz Val Gardene u subotu. Pritisak i “leptirići” u trbuhu (leptirići – poprilično mekana metafora za robusne hokejaše, op.a.) bili su tim izraženiji, jer su se sada morali pokazati pred domaćom publikom u dvorani na Zibelu. Publikom koja je zadnjih godina svjedočila sisačkom usponu, bodrila ih kroz regionalni IHL i prvenstvo Hrvatske, a sada i sama bila svjesna da je Alpska liga nova, viša razina i da bi put mogao biti trnovit.

Gherdeina se činila kao idealan suparnik za domaću premijeru jer su u prethodna dva kola oba puta bili poraženi s visokih 1:5 (od Kitzbühela u gostima i Cortine kod kuće). Ipak, nije smjelo biti mjesta opuštanju, a sisački Vitezovi su to pokazali od početnog bullya.

Dok smo u prvoj trećini u Jesenicama gledali pomalo impresionirani Sisak, protiv Gherdeine je slika bila potpuno drugačija. Agresivni, brzi i goropadni su bili Siščani i djelovalo je kao da su oni ti koji već godinama igraju Alpsku ligu, a da su gosti iz Italije zbunjeni novajlije. 18-godišnji Bruno Idžan, jedno od sisačkih pojačanja i igrač koji je možda i najviše oduševio u pripremnim utakmicama, a osobito u domaćoj premijeri, otvorio je golijadu već u 3.minuti golom s igračem više. Domaći dečko, Ivor Bujger i još jedno pojačanje, češki napadač Vlastimil Dostálek doprinijeli su sa po jednim golom za autoritativnih 3:0 nakon dvadeset minuta igre. Gosti u prvoj trećini gotovo da nisu ozbiljnije zaprijetili vrataru Vilimu Rosandiću.

Tempo Siščana nije jenjavao niti u drugoj trećini, a Dostálek je svojim drugim golom povećao prednost šest minuta prije kraja s igračem više. U završnoj trećini, gosti su krenuli nešto agresivnije i njihov najbolji igrač, Brad McGowan smanjio je u 4. minuti na 1:4. No, taj gol kao da je dodatno razjario domaće te su krenuli još agresivnije prema golu sirotog Matthiasa Rindonea i u razmaku od četiri minute mu utrpali još tri gola (Briere, Marinković, B. Idžan) za konačnih, uvjerljivih, moćnih 7:1. Osobito lijep bio je gol Marinkovića koji je došao nakon izvrsne kombinacije s Vitom Idžanom (starijim bratom dvostrukog strijelca Brune).

Gherdeini se ipak pružio slabašni tračak nade zadnjih 10 minuta utakmice kada su sisački igrači zaredali s isključenjima te su Taliijani u dva navrata imali i dva igrača više, no u tim trenutcima iskazao se Rosandić (obrane 28/29, 96.6%) s nekoliko upečatljivih bravura i pokazao da ljubimac navijača, David Anderson, ima svog dostojnog nasljednika.

Niti u jednom trenutku utakmice hokejaši Siska nisu pomišljali na “pritiskanje kočnice”, njihova je igra u svim elementima bila gotovo besprijekorna (šuterska nadmoć, disciplinirana obrana, powerplay 3/5; penalty Kill 4/4). Gherdeina si je definitvno “pucala u nogu” s isključenjima u prve dvije trećine, no domaćin je i u igri 5 na 5 pokazao dominaciju. Marinković (1G, 2A) i Dostálek (2G, 1A) završili su utakmicu svaki sa po tri boda.

Službena statistika pokazuje da je u dvorani bilo 500 gledatelja, no u mnogim dijelovima utakmice zvučalo je kao da ih je duplo više. Atmosfera je od standardnog veselja na početku rasla do ekstaze na kraju utakmice, jer vjerujem da ni publika nije očekivala baš ovakvu demonstraciju moći.

Ipak, euforiju treba umjeriti. Nitko se ne smije zanositi početnim uspjehom, četiri od mogućih šest bodova iz prve dvije utakmice. Sezona je tek počela, bit će duga, a Siščane čekaju i znatno opasniji suparnici od Gherdeine (koja u svoje prve tri odigrane utakmice ima sva tri poraza uz gol razliku 3:17). Već za tjedan dana, u iduću subotu, na Zibel stiže austrijska momčad Zeller Eisbären (koji u prva tri kola ima jednu pobjedu i dva poraza, no prošle su sezone završili redovni dio kao 2. momčad lige). Slijedeći protivnik zahtijeva poštivanje i dobru pripremu, no nekako nam se čini da je sisački strateg, Josh Siembida, već spreman za novi izazov.

Rezultati 3. kola Alpske hokejaške lige:

Rittner Buam SkyAlps – Unterland Cavaliers 5:4 (OT)

SIJ Acroni Jesenice – EC Bregenzerwald 5:4 (OT)

KHL Sisak – Gherdeina valgardena it. 7:1

Adler Stadtwerke Kitzbühel – Die Zeller Eisbären 5:2

HC Merano Pircher – Wipptal Broncos 3:1

Ligu nakon tri kola predvode Adler Stadtwerke Kitzbühel sa sve tri pobjede i 9 bodova (gol razlika 18:4). Sisak je 7. sa 4 boda, jedna pobjeda i jedan poraz u produžetku (gol razlika 9:4)