Bivša zvijezda američkog nogometa O.J. Simpson, koji je 1995. oslobođen od optužbe za ubojstvo supruge i njezina prijatelja u slučaju koji je izazivao golem inters američke javnosti, umro je u dobi od 76 godina nakon borbe s karcinomom, objavila je u četvrtak njegova obitelj na društvenim mrežama.
O.J. Simpson je ipak kasnije u građanskoj parnici proglašen odgovornim za supruginu smrt te je kasnije zatvoren zbog oružane pljačke i otmice.
Bivši nogometaš i glumac zatvor je izbjegao nakon što je proglašen nevinim za smrt bivše supruge Nicole Brown Simpson i njezina prijatelja Ronalda Goldmana koje je 1994. u Los Angelesu navodno izbo nožem.
Simpson je kasnije odslužio devet godina u zatvoru u Nevadi nakon što je 2008. osuđen po 12 točaka optužnice za oružanu pljačku i otmicu dvojice trgovaca sportskim suvenirima pod prijetnjom oružjem u hotelu u Las Vegasu.
Bio je jedan od najboljih i najpopularnijih sportaša kasnih šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
Nakon iznimne karijere u NFL-u za Buffalo Bills i San Francisco 49erse, uvršten je u Kuću slavnih profesionalnog nogometa.
Svoju je nogometnu slavu iskoristio i ostvario karijeru sportskog komentatora, oglašivača i holivudskog glumca te je ostvario i ulogu u popularnom serijalu “Goli pištolj”.
No sve se promijenilo nakon što su njegova supruga Nicole Brown Simpson i Goldman pronađeni nasmrt izbodeni pred njezinim domom u Los Angelesu 12. lipnja 1994. godine.
Uslijedilo je jedno od najozloglašenijih suđenja u Americi 20. stoljeća, koje su pomno pratili mediji.
Proces je za medije bio poput zlatne koke: imao je bogatog i slavnog optuženika, crnca optuženog za ubojstvo bivše supruge, bjelkinje iz ljubomore, suprugu ubijenu nakon razvoda od čovjeka koji ju je tukao, tim skupih i karizmatičnih odvjetnika iz snova i veliki ‘gaf’ tužitelja.
Simpson, koji se na početku sudskog procesa izjasnio “apsolutno 100 posto nevinim”, na kraju je mahnuo porotnicima i kazao im “hvala” nakon što ga je 3. listopada 1995. pretežno crna porota koju su činili deset žena i dvojica muškaraca, oslobodilo krivnje.
Suđenje je zainteresiralo cijelu Ameriku.
Navodno je i tadašnji predsjednik Bill Clinton, dok je bio u Bijeloj kući izašao iz Ovalnog ureda da bi pogledao presudu na TV-u svoje tajnice.
Brojni su Afroamerikanci slavili oslobađajuću presudu, smatrajući Simpsona žrtvom netrpeljive bjelačke policije. Mnogi bijeli Amerikanci bili su zgroženi presudom i njegovim oslobađanjem.
No 3. listopada 2008., točno 13 godina nakon oslobađajuće presude u sudskome procesu za ubojstvo, porota u Las Vegasu osudila ga je po točkama optužnice koje su se odnosile na otmicu i oružanu pljačku.
Radilo se o incidentu iz 2007. koji se dogodio u casinu hotela u kojemu su Simpson i petorica muškaraca, od kojih najmanje dvojica naoružana, ukrali sportske suvenire od dvojice dilera, vrijedne tisuće dolara.
Simpson je rekao da je samo pokušavao vratiti svoju imovinu, no porota ga je osudila na kaznu od 33 godine zatvora.
Godine 2017. pušten je na uvjetnu slobodu. Preselio je u zatvoreno naselje u Las Vegasu. Godine 2021. dobio je prijevremeni uvjetni otpust zbog dobrog ponašanja. Tada je imao 74 godine.
Njegova životna saga ispričana je u Oscarom nagrađenom dokumentarcu iz 2016. “O.J.: Made in America” , a dobila je i razne TV dramatizacije.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!