Poznate finalistice prvog Grand Slama sezone

Tenis 25. sij 202414:25 0 komentara
Juergen Hasenkopf via Guliver Image

Nakon braniteljice naslova Arine Sabaljenke u finale Grand Slam turnira Australian Open plasirala se kineska tenisačica Qinwen Zheng nakon 6-4, 6-4 pobjede protiv Ukrajinke Dajane Jastremske.

Za 12. nositeljicu Qinwen Zheng to je uvjerljivo najbolji rezultat u karijeri, a dosad je najdalje na nekom od Grand Slam turnira dogurala prošle godine na US Openu kada je nastupila u četvrtfinalu.

Nakon točno deset godina kineski tenis ima finalisticu u Melbourneu nakon što je 2014. godine u Melbourneu Na Li u finalu pobijedila Dominiku Cibulkovu. Sjajan niz za Jastremsku, 93. tenisačicu na svijetu, u Melbourneu ovog siječnja je počeo u kvalifikacijama i to pobjedom u prvom kolu protiv hrvatske tenisačice Lee Bošković u tri seta.

Polufinale Qinwen Zheng i Jastremske je bilo vrlo izjednačeno, no Kineskinja je u oba seta za nijansu bila bolja i tako izborila dvoboj za prestižnu titulu.

U prvom polufinalu bjeloruska tenisačica Arina Sabaljenka, braniteljica naslova na Grand Slam turniru u Melbourneu, pobijedila je Amerikanku Coco Gauff sa 7-6(2), 6-4. Bio je to meč prošlogodišnje pobjednice Australian Open Sabaljenke i posljednje pobjednice nekog Grand Slam turnira, budući je 19-godišnja Gauff slavila prošle godine na US Openu.

Sabaljenka je bolje otvorila meč te je imala veliku prednost u prvom setu. Vodila je 2-0 i 5-2, ali je potpuno zakomplicirala taj dio meča. Gauff je dobila četiri gema u nizu, povela je 6-5 te je servirala za 1-0 u setovima. U tom je gemu Gauff povela 30-0 i u tom trenutku stala. Sabaljenka je izborila tie-break kojeg je uvjerljivo dobila.

U drugom setu svaka je tenisačica osvajala svoje servis gemove do 4-4 kada je Bjeloruskinja napravila ključni break. Povela je 5-4, potom potvrdila break i dogurala do pobjede u meču koji je s pravom nazvan finale prije finala. Prošle godine Sabaljenka je u Australiji osvojila svoj prvi i dosad jedini Grand Slam naslov.