Kraljevi i kraljice trave

Tenis 30. lip 202321:51 0 komentara
AP Photo/Anja Niedringhaus by Guliver

Samo jedan od četiri Grand Slama, niti jedan od 10 Masters turnira (računajući i završni), samo mjesec dana od 12 u kojima se igra tenis. Vrijeme je za travu! Taj jedan, ali vrijedan ujedno je i najveći i najcjenjeniji. Da, bodovno vrijedi kao i ostali Slamovi, ali u srcima vrijedi više. Vrijeme je za Wimbledon!

Kada kažete tenis, vjerojatno ćete prvo pomisliti na Federera, Đokovića ili Nadala, ali kada kažete teniski turnir, onda dvojbe nema, sigurno vam je prva misao Wimbledon. Konačno je došao travnati dio sezone, čekali smo ga mjesecima gubeći se po svjetskim „prašinama“ i sada je napokon tu pred nama. Tri tjedna zagrijavanja za vrhunac gotovo svačije teniske sezone, za najvećeg među jednakima, za Wimbledon.

Ovaj tekst bavit će se najvećim tenisačima i tenisačicama ovog gigantskog turnira te rekorderima na kraljevskoj, travnatoj teniskoj podlozi. Klima i vrijeme su nemilosrdni pa su nam čast gledanja tenisa na travi ograničili samo na nešto više od mjesec dana. Mjesec je to u kojem i kalendarski počinje ljeto i kada je dan najduži, ali mi teniski zaljubljenici pamtit ćemo ga samo po početku i završetku Wimbledona.

Kraljevi i Kraljice trave

Jeste li znali da Federer nije najtrofejniji u pojedinačnoj konkurenciji?

Roger Federer po mnogima je najveći tenisač ikad i njegovu karijeru u mnogočemu ćemo i pamtiti kroz dominaciju na Wimbledonu. Osvojio ga je zaredom čak pet puta te ukupno osam, a vrlo lako je mogao i do devetog da je iskoristio dvije meč lopte u onom epskom meču protiv Đokovića. Federerovih osam ipak su za jedan trofej prekratki za devet naslova Martine Navratilove. Čehinja koja je dio karijere igrala i za SAD čak je devet puta osvajala najveći teniski turnir, prvi puta 1978., a posljednji 1990. Ona je istinska kraljica travnate podloge i njen rekord teško da će ikada biti srušen. Wimbledon je osvajala još i sedam puta u konkurenciji ženskih parova te četiri puta u konkurenciji mješovitih parova pa u svojoj kolekciji ima čak 20 naslova Wimbledonske pobjednice!

AP Photo/Robert Dear by Guliver

Trofej u ženskoj konkurenciji sasvim slučajno nosi ime kao jedna od najvećih

Venus Williams tenisačica je koja će i ove godine s čak 43 godine nastupiti u All England Clubu. Sjajna američka tenisačica karijeru je izgradila najviše na Wimbledonu, od ukupno sedam Grand Slam titula u pojedinačnoj konkurenciji, Venus je na Wimbledonu osvojila njih čak pet! Usto ima i šest naslova u paru sa svojom mlađom i uspješnijom sestrom Serenom. Venus je tako na listi najuspješnijih žena u Wimbledonu odmah iza Navratilove, Graf i mlađe Williams. A da bi legenda o Venus u Londonu živjela još duže pobrinulo se ime koje nosi ženski pehar, odnosno „tanjur“ koji pripadne pobjednici. Venus je tako čak pet puta podigla „Venus Rosewater Dish“!

AP Photo/Dave Caulkin

Najveći ikada na travi?

Mislili ste da tekst o rekorderima u Wimbledonu može proći bez Rogera Federera? Po mnogima najveći ikada u svijetu tenisa drži njih nekoliko, a uz onaj o općenito najviše naslova u muškoj konkurenciji, zasigurno treba istaknuti i to da je osvajao Wimbledon čak pet puta u nizu, od 2003. do 2007. i tu drži još jedan od svojih brojnih rekorda u Londonu. Zanimljivo da je posljednji tenisač koji je Federera pobijedio prije spomenutog niza bio upravo naš Mario Ančić, a niz je kao što većina zna prekinuo njegov vječni rival, Rafael Nadal. Federer drži i rekord od najviše pobjeda na Wimbledonu, njih 105.

ChrysleneCaillaud Panoramic by Guliver

Traje li taj meč još uvijek?

Vjerojatno i najpoznatiji meč u povijesti tenisa koji nije odigran u jednom finalu, odigrali su na Wimbledonu 2010. John Isner i Nicolas Mahut. Oni su u prvom kolu na terenu proveli čak 11 sati i pet minuta kroz tri različita dana. Isner je naposljetku pobijedio s 70-68 u petom setu, a koliko je bio umoran dovoljno govori činjenica da je iduće kolo izgubio od De Bakkera uzevši samo pet gejmova kroz cijeli meč. Meč je to s čak 216 aseva i još nekoliko zaista nevjerojatnih rekorda. Isner je slično ponovio u polufinalu 2018. kad je peti set izgubio 26-24 od Kevina Andersona i nakon toga su promijenili pravila. John Isner uvijek će ostati zapisan kao čovjek koji je promijenio pravila najvećeg turnira na svijetu.

Fünfsatzspiel by Guliver

Tako blizu, a tako daleko

Andy Roddick zauvijek će ostati zapisan u povijest Wimbledona kao vjerojatno najveći nesretnik. On drži neslavni rekord kao tenisač koji je osvojio najviše gejmova u porazu u finalu, čak njih 33 u porazu 2009. U petom setu Federer je bio bolji sa 16-14, a da bi stvar bila gora Roddick je gubio finala od velikog Rogera i 2004. te 2005. godine. Dogodilo mu se tako slična stvar kao i našem Goranu, tri nesretna i teška poraza zaredom u finalima Wimledona, ali on naposljetku ipak nije doživio sretan kraj i titulu. Bivši broj 1 ostao je tako „samo“ na osvojenom US Openu iz 2003.

AP Photo/Anja Niedringhaus by Guliver

Neponovljiva kraljica, Steffi!

Karijera Steffi Graf sama je po sebi rekord za rekordom. Sjajna Njemica odigrala je 81 meč na Wimbledonu, a pobjedu je odnijela iz njih čak 74. To je čini apsolutnim rekorderom i u muškoj i u ženskoj konkurenciji s nestvarnih 91.3% pobjeda u svim nastupi na najvećem teniskom turniru. Graf je na Wimbledonu nastupila 14 puta, osvojila ga je čak sedam puta, dvaput je igrala u finalu te jednom u polufinalu. Sedam titula i sedam poraza u 14 nastupa, čini se solidnim poduhvatom, zar ne?

AP Photo/Anja Niedringhaus by Guliver

Važno je zvati se Pete!

Veliki Pete Sampras do dolaska Rogera Federera bio je najveći kralj trave ikada i teško da se moglo zamisliti da će ga netko preskočiti. Ne samo to, Pete je do dolaska velike trojke bio najveći igrač u povijesti, igrač s najviše osvojenih Grand Slamova. Ono što je napravio u Wimbledonu je posebno impresivno i time je zavrijedio ulazak na ovu listu. Sampras je u nevjerojatnih osam godina, prvo Wimbledon osvojio tri puta u nizu pa onda i četiri. Jedan jedini poraz doživio je u tom razmaku 1996. od kasnijeg pobjednika, Krajičeka. Zamislite u osam godina, sedam titula i jedan poraz. Mogao je lako imati osam Wimbledona u nizu što bi vjerojatno bilo neponovljivo. Velik je bio Pete Sampras!

AP Photo/Adam Butler by Guliver

Gorane, vrime je i „fala ku**u!

Šećer za kraj, priča već 1000 puta ispričana, ali toliko divna i nevjerojatna da će Goran Ivanišević i ovu listu rekorda. On je te 2001. postao jedini igrač u povijesti s pozivnicom koji je otišao do samog kraja, postao je najlošije rangirani (125.) pobjednik i još mnogo toga. Jedini koji je gubio tri finala zaredom da bi naposljetku konačno slavio. Na izmaku snage, revoltiran i frustriran zbog karijere, poraza i svega što mu nije išlo za rukom. Tada sa samo 29 godina već na zalazu karijere, Ivanišević se upisao u knjige svih rekorda i postao apsolutna teniska legenda i jedan od najvećih sportaša u povijesti Hrvatske. Kako je sjajni kolega Boris Dežulović jednom napisao fantastičan tekst „Smisao života u četiri meč lopte“. Upravo to je sve ono što smo svi proživjeli s Goranom tog ljeta 2001.

imago/ExSpo via Guliver Images

Gledatelji u Hrvatskoj program regionalnog sportskog kanala Sport Klub i ubuduće će moći pratiti na Telemachu, Total TV-u, OptiTV-u i preko platforme EON koja je dostupna svim gledateljima.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!