Mislim kako je konačno došlo vrijeme da priznamo ono što se već neko vrijeme smatralo točnim, ali se možda nismo usudili prerano priznati - Jannik Sinner je trenutno najbolji tenisač svijeta.
Nakon što je demolirao preporođenog Grigora Dimitrova i napokon osvojio Masters turnir u Miamiju iz trećeg pokušaja u finalima, bilo bi ispravno riđokosom Talijanu uručiti zasluženo cvijeće na omotu kojeg piše – ‘Najbolji tenisač na svijetu’.
Naveo sam kako je ovo bilo Sinnerovo treće finale u (inače) sunčanoj Floridi, a smatram kako se baš po tim prethodnim nastupima u mečevima za trofej najbolje iščitava streloviti razvoj ovog simpatičnog mladića sa sjevera Apeninskog poluotoka.
U prvom finalu 2021. protiv Huberta Hurkacza u kojem je igrao kao 19-godišnjak, djelovao je pomalo prestrašeno, poput dječaka koji je prvi put kročio među svijet odraslih. Poslije poraza od Poljaka, bio je vidno utučen, a kazao je nakon meča kako večer prije nije mogao spavati od uzbuđenja – i osjetilo se to na terenu.
Dvije godine kasnije, Sinner je ponovno poražen u finalu, ovoga puta od Danila Medvjedeva koji ga je uništio svojim nevjerojatnim defanzivnim tenisom. Sinnerovo ‘šamaranje’ lopte nije upalilo protiv ruske hobotnice i Talijan je izgubio drugo finale Miamija u razmaku od tri godine, no tada nije djelovao tako deprimirano, već se doimalo da je taj poraz shvatio kao vrlo vrijednu školu. Bio je to šesti okršaj Rusa i Talijana, a Medvjedev je slavio u svih šest navrata te tako učvrstio svoj status ‘Sinnerovog kriptonita’.
Sada, godinu dana kasnije, međusobni skor Medvjedeva i Sinnera je 6-5! Da, nije riječ o tipfeleru. Nakon što je šest puta u nizu gubio od nekada prvog tenisača svijeta, Sinner je odgovorio s pet vezanih pobjeda, a za svega 365 dana uloge su se potpuno obrnule te sada Talijan djeluje kao nepremostiva prepreka za Medvjedeva.
Što se dogodilo u tih godinu dana? Sinner je doživio onaj famozni ‘klik’, dočekao je ključni moment, odnosno prekretnicu nakon koje je od igrača s reputacijom mladog talenta postao legitimni dio, a možda čak i predvodnik same elite svjetskog tenisa.
Ali taj trenutak došao je tek pola godine nakon finala protiv Medvjedeva u Miamiju. U međuvremenu je doživio nekoliko neugodnih poraza. Gubio je od Cerundola u Rimu, Altmaiera na Roland Garrosu, Ruusuvorija u Hertogenboschu, Lajovića u Cinncinatiju, Zvereva na US Openu, a osobito je bolan bio onaj protiv Novaka Đokovića u polufinalu Wimbledona jer je u svakom setu vladao osjećaj da Sinner ima svoje prilike, ali svejedno je izgubio s 3:0.
Nije trebalo dugo da veliki dio teniske javnosti Talijana etiketira kao luzera koji nema kontinuitet da napadne svjetski tron. Međutim, Sinner je očitao školu obožavateljima tenisa te dokazao kako se muke i oscilacije mladih igrača mogu (moraju) pripisati upravo tome – mladosti, odnosno manjku iskustva.
‘Klik’ se kod njega dogodio u kineskoj metropoli, Pekingu, to jest u četvrtfinalnom meču protiv Grigora Dimitrova. Sinner je vodio sa 1:0, potom izgubio drugi set, a nije se osjećao najbolje tijekom trećeg, pa je morao čak i povraćati u kantu tijekom jedne od promjene strana. Djelovalo je tada kako bi riđokosi dečko iz San Candida mogao doživjeti još jedan bolan poraz, ali završnicu meča odigrao je na impresivnoj razini te je u konačnici i osvojio turnir.
Teniski fanovi su taj trenutak okarakterizirali kao rođenje ‘Post-puke Sinnera’. Slučajno ili ne, Talijan je od tog momenta postao nadrealno dobar te ono najvažnije, nevjerojatno konstantan tenisač. Naravno, taj događaj s povraćanjem je zapravo običan internetski meme, ali činjenica jest da je od tada, pa sve do završnice ovogodišnjeg nanizao čak 42(!!!) pobjede i osvojio šest naslova ako ćemo računati i Davis Cup, a u navedenom periodu je izgubio svega tri meča, od Sheltona u Tokyju, Đokovića u Torinu te Alcaraza u Indian Wellsu.
Sinner je postao tenisač kojeg trenutno mogu pobijediti samo oni koji spadaju među najbolje od najboljih, a dokazao je to i u aktualnoj sezoni. Ove godine, Sinner ima već tri osvojena turnira te čudesan skor 24-1, dok se najviše ističe kruna karijere – osvajanje Australian Opena. U Melbourneu se velikom Đokoviću osvetio za sve prethodne poraze, dok je u Miamiju deklasirao Medvjedeva u polufinalu kao što nitko nije otkada se Rus etablirao među svjetskom teniskom kremom.
U velikom finalu, suočio se sa sjajnim Grigorom Dimitrovom, čovjekom koji u 33. godini života igra najbolji tenis karijere. U redu, istina jest da Dimitrov nije u finalu odigrao meč na onoj savršenoj razini koju je prezentirao ranije protiv Alcaraza i Zvereva, ali teško je reći i da je odigrao osobito loše.
Kod Bugarina je konstrukcija poena u finalu bila vrlo slična onome što je prikazivao kroz cijeli turnir koji je odigrao na nezaustavljivoj razini, ali protiv Sinnera naprosto gotovo ništa nije funkcioniralo. Koliko je samo puta Dimitrov pokušao odigrati duboku paralelu uz liniju popraćenu izlaskom na mrežu. U svakom prethodnom meču je povratnik u Top 10 društvo takve poene rutinski završavao volejem, ali Sinner ga je u više navrata bacao u očaj nevjerojatnim passing udarcima.
Nakon koliko-toliko izjednačenog prvog seta, vladao je dojam kao da je Dimitrova potpuno moralno dotukla Sinnerova impresivna razina tenisa te se već pomalo i predao krajem druge dionice. Popularni ‘Baby Federer’ zaslužuje pohvale za tenisku renesansu koju proživljava, ali za pobjedu protiv Jannika Sinnera je u ovom trenutku potrebno odigrati savršen meč.
Talijan je osvajanjem Miamija preskočio Carlosa Alcaraza i postao je po prvi puta u karijeri drugi tenisač prema svjetskoj ljestvici. Sada nam kreće zemljani dio sezone u kojem Sinner brani vrlo malo bodova iz prošle godine u usporedbi sa svojim konkurentima, a prilično se teško oteti dojmu kako ga još jako malo dijeli od toga da i službeno postane ono što već i trenutno jest – prvi tenisač svijeta.
ATP i WTA Tour pratite ekskluzivno na kanalima Sport Kluba.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!