Europski rekord za 17-godišnjeg Rumunja!

Plivanje 12. kol 202221:33 > 21:39 0 komentara
EIBNER/Tino HENSCHEL via Guliver Images

Drugog dana Europskog plivačkog prvenstva u Rimu domaćini su dobili dvije europske prvakinje i dva europska prvaka, ali najbolji rezultat je u petak postavio sjajni 17-godišnji Rumunj David Popovici u polufinalu na 100 m slobodno postavši prvim Europljaninom koji je tu dionicu preplivao za manje od 47 sekundi (46.98).

Za svjetskim rekordom Brazilca Cesara Ciela Filha sa SP-a u Rimu 2009., Popovici je zaostao samo sedam stotinki (46.91). Popovici je već bio vlasnik europskog juniorskog rekorda (47.13), a postavio ga je na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Budimpešti, a dosadašnjeg apsolutnog europskog rekordera Rusa Klimenta Kolesnikova (47.11) nadmašio je za 13 stotinki.

Finale plivača na 100 m slobodno na rasporedu je u subotu.

Na 200 m leđno Talijanka Margherita Panziera treći put zaredom osvojila je naslov europske prvakinje i tako na najljepši način pred svojim navijačima proslavila 27. rođendan. Sa 2:07.13 minuta talijanska plivačica je bila uvjerljiva pobjednica. Srebrnu medalju osvojila je Britanka Katie Shanahan (2:09.26), a broncu Mađarica Dora Molnar (2:09.26).

Isti domet kao i Panziera ostvarila je 23-godišnja Simona Quadarella na 800 m slobodno (8:20.54 minuta), što joj je sedmo zlato na posljednja tri europska prvenstva. U Rimu će pokušati ostvariti ono što je napravila u Galsgowu 2018. i Budimpešti prošle godine, kad je osvojila sva zlata na 400, 800 i 1500 m slobodno. Europska doprvakinja je Njemica Isabel Marie Gose (8:22.01), a broncu je osvojila Turkinja Merve Tuncel (8:24.33).

Talijansko plivanje je novog europskog prvaka dobilo na 50 m leptir zaslugom 21-godišnjeg Thomasa Ceccona koji je u finalu tu dionicu preplivao za 22.89 sekundi. Francuz Maxime Grousset je bio drugi sa zaostatkom od osam stotinki, dok je brončano odličje osvojio Portuglac Diogo Matos Ribeiro (23.07). Svjetski rekorder, 30-godišnji Ukrajinac Andrj Govorov bio je gotovo sekundu (23.18) sporiji od najboljeg rezultata svih vremena (22.27) koji je postigao u istom bazenu prije četiri godine, što mu je donijelo samo šesto mjesto.

Za dvostruko talijansko slavlje na 100 m prsno zaslužni su novi europski prvak Nicolo’ Martinenghi (58.26 sekundi) i osvajač srebra Federico Poggio (58.98). Litavac Andrius Sidlauskas (59.50) osvojio je brončanu medalju.

Nova europska prvakinja na 100 m slobodno je 22-godišnja Nizozemka Marrit Steenbergen, neizostavna članica nizozemskih štafeta slobodnim načinom, kojoj je ovo prvo pojedinačno odličje na velikim natjecanjima u 50-metarskom bazenu. Steenbergen je slavila sa 53.24 sekunde, ispred Francuskinje Charlotte Bonnet (53.62) i Britanke Frexe Anderson (53.63).

U miješanoj štafeti na 4 x 100 m mješovito europsko zlato je završilo u Nizozemskoj (3:41.73). Talijanska štafeta je osvojila srebro (3:43.61), a bronca je otišla u Veliku Britaniju (3:44.69).

U subotnjim kvalifikacijama koje su na rasporedu u jutarnjem programu od hrvatskih predstavnika će nastupiti Nikola Miljenić na 100 m leptir.