Sarajevo je proteklih dana bilo epicentar sportskih događanja u regiji. U glavnom gradu Bosne i Hercegovine od 30. rujna do 2. listopada održan je 10. međunarodni sportski simpozij “Simposar Sarajevo”, u organizaciji sportskog novinara Sabahudina Baha Topalbećirevića i Sport Kluba. Jubilarni simpozij prošao je u znaku svjetske premijere filma - Miroslav Ćiro Blažević - “Nikad ispričana priča”.
Bio je to svojevrsni sportski hepenig ispunjen emocijama i pozitivnom energijom. Svečanoj ceremoniji u Domu mladih Skenderija prisustvovale su brojne sportske legende iz regije. Razlog više za gromoglasne apluaze, osmijehe, ali i po neku suzu.
Tradicionalno, bila je to prilika da se brojni sportski velikani, nekadašnji suigrači, rivali i prije svega sportski prijatelji ponovno okupe i ožive uspomene na vremena kad su publiku dizali na noge.
Prisutni su bili i drugi ugledni sportski radnici, predstavnici medija i vjerni navijači iz raznih sportova i različitih dijelova nekad zajedničke države.
Kako je rekao jedan od sudionika legenda jugoslovenskog i hrvatskog nogometa, Zorislav Srebrić „najveći most između naših naroda je upravo – sport“.
To je potencirao i domaćin ovog druženja Baho Topalbećirević.
„Nije lako posebno u ovo doba korone dovesti ljude iz regije, dovesti ljude da nešto znače u svijetu sporta. Evo, tu su sa nama Dejan Savić i Ivica Tucak, Željko Jerkov, Dževad Prekazi, Razija Mujanović, Husref Musemić, Stjepan Deverić… Mnogo je ljudi, sportaša, koji žele doći i vraćati se na Simposar. Dakle, to je nekako pobjeda neke moje misli da ovu regiju pokušam zbližiti barem na sportskom planu“, rekao je Sabahudin Baho Topalbećirević i dodao nekoliko rečenica o centralnom događaju ovogodišnjeg Simposara:
„Naravno, film o Miroslavu Ćiri Blaževiću bio je kruna prve večeri. Čovjek koji je obilježio jednu eru. Drag, simpatičan manje više svima. Napravio je sjajne rezultate i sa Dinamom i sa reprezentacijom Hrvatske, ali i radeći bilo gdje. Kad smo mi imali ovdje u Bosni i Hercegovini jednog gledatelja na tribinama on je za sedam dana učinio da Bilino polje bude puno. On je čovjek koji je kroz život plovio punim plućima. Jednostavno, znao je svoj posao, znao je što radi, znao je kako sa ljudima, kako ih podići, vratiti… Isto tako u filmu, na primjer, Mlinarić kaže ‘neki kažu Ćiro je motivator, ne on je avangarda. On je prvi uveo 3-5-2, on je znao koga treba staviti u ekipu’.
Miroslav Ćiro Blažević zbog bolesti nije mogao biti prisutan u Sarajevu, ali se uživo uključio iz Zagreba što je izazvalo ovacije prisutnih, ali i emotivne trenutke.
„Ćiro nije mogao doći u Sarajevo iz objektivnih razloga, to naravno svi već znate. Ali moram Vam reći da je projekciju filma gledao u svom domu, da je četiri puta prekidao, da je plakao, da me je zvao i da će biti na promociji u Zagrebu. Zahvalio se što sam uspio ovjekovječiti njegov život i nogometno umijeće”, kazao je Baho Topalbećirević.
„Ponos BiH“ i Nagrade za životna djela
Tijekom večeri podijeljena su brojna priznanja i nagrade.
Najprije su specijalna priznanja „Ponos BiH“ dobili Nedžad Husić tekvondo, Lana Pudar plivanje, košarkašica Jonquel Jones, kao i ženska i muška košarkaška reprezentacija.
Nagrade za životno djelo dobili su brojni bivši sportaši i sportski radnici. Legenda sarajevskog Željezničara, dugogodišnji generalni tajnik Zdenko Jelić, nekadašnji atletičar i istaknuti sportski radnik dr. Zlatan Hrelja, omiljeni nogometaš Sarajeva Mehmed Janjoš, jugoslovenski reprezentativac i legenda Željezničara Enver Hadžiabdić i još jedan bivši velikan Željezničara Rade Matić. Nekadašnji nogometaši Novog Pazara i Partizana Ismet Ugljanin i Bajro Župić, dugogodišnji predsjednik FK Sarajevo Muhamed Granov, nezaboravno lijevo krilo tuzlanske Slobode Dževad Šećerbegović, bivši asovi zagrebačkog Dinama Marko Mlinarić i Stjepan Deverić. Ovaj drugi je bio i član splitskog Hajduka. U Sarajevo je došao poslije 15-tak godina:
„Prvi put sam ovim povodom u Sarajevu. Nadam se da neće biti i posljednji put. Ovo je zaista skup uglednih sportaša i svakome je čast da bude dio ovoga. Ujedno imaš priliku da vidiš neke prijatelje koje dugo nisi vidio, da vidiš Sarajevo gdje te isto vežu lijepe uspomene, gdje si uvek imao i sportske doživljaje i dobro se zabavljao. Naravno, presretan sam zbog priznanja i zbog prilike da poslije dugo vremena vidim Sarajevo. Uvijek sam se ugodno osjećao ovdje, tako je i ovom prilikom. Sport je uvijek spajao, a ne razdvajao ljude“, rekao je Stjepan Štef Deverić.
Nagradu za životno djelo dobio je i legenda košarkaške reprezentacije Jugoslavije i Jugoplastike Željko Jerkov. Osvojio je brojne trofeje tijekom velike karijere i teško je izdvojiti jedan:
„Imao sam privilegiju i sreću da me neko vrlo mladog prepoznao, dao mi priliku da igram i napredujem. Nešto najljepše je igrati se, a kroz igru postati poznat, uvažen i proživjeti jedan prekrasan život. Bilo je puno lijepih trenutaka u karijeri, utakmica, pobjeda, medalja, sada izdvojiti jedno, da li zlato na Olimpijadi ili uspjehe sa klubom, to su sve lijepe slike, uspomene, druženja, koja vam ostaju u sjećanju i uvijek su tu“, kazao je Željko Jerkov i istaknuo značaj sporta:
„Sport je život, nešto što povezuje ljude. Mi svi sa ovog podneblja se volimo natjecati, pogotovo jer smo predodređeni za kolektivni sport. Generalno, sport vas uči kako da pobjeđujete i kako da se dignete nakon neuspjeha. A mislim da smo na žalost u našoj povijesti svi zajedno to proživljavali na ovim prostorima. Sport može biti uzor kako izaći iz krize“.
Zbog postignutih rezultata u 21. stoljeću priznanje je odano Hrvatskom nogometnom Savezu. Plaketa je uručena i Nogometnom klubu Željezničar iz Sarajeva, dok je GNK Dinamo iz Zagreba dobio nagradu kao najbolji nogometni klub u regiji u 2021. godini.
Priznanje za doprinos u organizaciji jubilarnog 10. Simposara uručeno je direktoru Hotela Europa Rasimu Bajroviću, dok je predsjednik Nogometnog kluba Tuzla City Azmir Husić dobitnik nagrade za doprinos razvoju nogometa u Bosni i Hercegovini. U njegovo ime priznanje je primio sadašnji trener ovog kluba i nekadašnji golgeter Sarajeva i Crvene zvezde Husref Musemić. Pohvalio je organizaciju Simposara.
„Poznato je da Baho to sjajno radi, eto već deseti put. Ovaj događaj je lijepa prilika da se stara prijateljstva obnavljaju, a nova stječu. Jednostavno sport je nešto što spaja i povezuje ljude, što ih čini zadovoljnim, sretnim i nadam se da će tako biti i u budućnosti“, rekao je Husref Musemić i dodao da je kao i većina bio pod dojmom nakon emotivnog filma o Ćiri Blaževiću, jedinstvenom treneru sa izuzetnom energijom i inteligencijom.
Aplauzi za Savića i Tucaka
Posebna priznanja i aplauze za fair-play i zdravo rivalstvo dobili su izbornici vaterpolo reprezentacija Srbije i Hrvatske, Dejan Savić i Ivica Tucak. U isto vrijeme dvojica velikih prijatelja i ljutih protivnika.
Dejan Savić je pet, šest puta pozivan, ali je konačno ove godine uspio doći u Sarajevo.
„Sve je ovo jedna velika čast za mene, nisam prisustvovao ranijih godina, sputavale su me obaveze. Ovo je prvi put i stvarno vidim da je sve ovo jedan veliki hepening, prije svega sportski. Divno je bilo biti sa svim ovim legendama i ljudima. Ako ništa drugo, pretpostavljam da sam najmlađi među svim laureatima. Na neki način to su sve ljudi koji su mi obilježili detinjstvo“, rekao je Dejan Savić uz osmijeh i prokomentirao zdravo rivalstvo sa Ivicom Tuckom.
„To je pravi primjer onako kako se treba sportaš ponašati. Mi smo prijatelji od malih nogu i sa svojim životima i sa svim oni što je bilo jednostavno znamo oprostiti, zaboraviti i mislim da je u suštini sport u ovoj regiji ta sajla koja vuče prema dobrobitu i onom humanom. Smatram da bi se svi trebali ugledati na sport i na ponašanje sportaša. Kad bi svi političari u suštini gledali kako se sportaši odnose jedni prema drugima mislim da ne bi bilo ovoliko problema.“
Ivica Tucak je već tri-četiri puta bio na Simposaru.
„Kad god mogu uvijek sa velikim zadovoljstvom dođem upravo iz tog razloga što je ovo mjesto i prilika da vidiš i upoznaš neke ljude kojima si se kao dijete divio u raznim sportovima. Bahi Sabahudinu Topalbećireviću svaka čast na inicijativi da ovo napravi i održi desetu godinu za redom. Zaista mi je veliko zadovoljstvo i čast da budem dio ove priče, da se družim sa sportskim prijateljima, kolegama, da razmjenjujemo mišljenja i na okruglim stolovima kažemo ono što mislimo o sportu, gdje je on bio jučer, gdje je danas, gdje mislimo da će biti sutra.“
I Ivica Tucak je prokomentirao veliko prijateljstvo i rivalstvo sa Dejanom Savićem.
„Rivalstvo u sportu je nešto što mora postojati, to je ono što sport čini interesantnim. Sport mora imati taj naboj rivalstva, pripadnosti svojoj naciji, državi, to ga čini lijepim. Moje prijateljstvo sa Dejanom Savićem izbornikom Srbije je nešto na što sam izuzetno ponosan. On je iskren čovjek, koji će ti uvijek u lice reći što misli. Zbog toga ga poštujem i volim. Ali onog trenutka kad dođe utakmica između Hrvatske i Srbije, učinit ću sve da moja reprezentacija pobijedi. Kad se utakmica završi ostajemo prijatelji kao što smo bili i bit ćemo zauvijek“.
Kao jedan od organizatora ovog događaja svoje predstavnike na licu mjesta imao je Sport Klub. U Domu mladih Skenderija bile su kolege Nebojša Višković, Vladimir Živković i Ivan Govedarica.
„Mogu i u Žiletovo i Ivanovo ime rećida mi je veliko zadovoljstvo što smo bili dio ove priče, emotivne i kvalitetne, i da smo veoma sretni što naša kuća zapravo stoji iza toga„, rekao je Nebojša Višković uz preporuku svima da obavezno pogledaju film o Ćiri Blaževiću.
Vladimir Živković je kazao da je sve ovo bilo jedno lijepo iskustvo i da će Sport Klub pretpostavljati i ubuduće biti dio ovoga, a Ivan Govedarica dodao da je ovaj događaj bio interesantan ne samo u sportskom smislu jer šalje mnogo širu i ljepšu regionalnu poruku.
Novi Pazar – grad koji rađa pobjednike
Drugog dana Simposara prije prikazivanja sportskih dokumentarnih i dugometražnih filmova organizirani su Razgovori uz Franck kafu – Okrugli stol na temu: Sport u regiji, je li moguća bolja i snažnija suradnja.
U zanimljivim diskusijama u hotelu Europa sudjelovali su ugledni sportski novinari iz regije.
Novi Pazar je prvog dana Simposara dobio specijalnu nagradu kao grad prijatelj. Sutradan je bilo predstavljanje ovog grada, njegove tradicije, kulture i gastronomije, da bi centralni događaj bio film „Novi Pazar – grad koji rađa pobjednike“.
Ovaj Film autora Sabahudina Topalbećirevića, nedavno nagrađen na međunarodnom festivalu sportskog filma na Zlatiboru, dobio je pohvale i veliku pažnju i u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Da je Novi Pazar grad sporta vidi se između ostalog i po tome što je gradonačelnik Nihat Biševac nekad i sam bio vrhunski sportaš – točnije viceprvak Jugoslavije u boksu.
“Novi Pazar je prepoznat kao grad sporta, grad mladih, grad pobjednika. Trudili smo se posljednjih godina da našim sportašima osiguramo što bolje uvjete za rad i možemo reći da je Novi Pazar danas među pet gradova u Srbiji što se tiče infrastrukture. Sportaši se odužuju na pravi način. Mnogo je naših sportaša osvajalo medalje širom Balkana, Europe i svijeta. Nastavit ćemo ulagati u sport i nadam se da ćemo na sljedećoj Olimpjadi imati sudionika i iz Novog Pazara“, najavio je Nihat Biševac.
Prava poruka budućim pobjednicima
Posljednjeg dana Simposara organiziran je odlazak u Visoko i obilazak piramida.
Jubilarni 10. međunarodni sportski simpozij „Simposar Sarajevo“ trajao je tri dana, ali će uspomena na ovo druženje trajati mnogo, mnogo duže.
„Mislim da je ovo jedan super događaj, deset godina zaredom ovo Baho pravi, bilo bi lijepo da ima još više ovakvih događaja, koji ujedinjuju našu regiju. Ovo je prilika gdje se sretnemo svi bivši sportisaši iz svih vrsta sportova, ne samo iz košarke. Mogu reći da ovo što je napravio Baho da je za sve pohvale i sve čestitke sa moje strane„, rekla je legendarna košarkašica Jugoslavije Razija Mujanović.
Sa njom se složio ministar kulture i sporta, legendarni BiH košarkaš i nekadašnji kapetan reprezentacije Samir Avdić.
„Evo deseta godina Simposara, Sabahudin Baho Topalbećirević radi svake godine sjajan posao. Okupe se ljudi iz regije, dođu, razmjene iskustva. Ima puno toga dobrog da se čuje i vidi. Ovo je još jedan dokaz koliko je sport važan, koliko spaja ljude i koliko sa sobom donosi dobre i pozitivne energije. Mislim da bi svi trebalo davati podršku ovakvim projektima. Uvijek biti uz ovakve projekte i na kraju krajeva družiti se. I ne samo prenositi dobru energiju nego zaista slati poruke mladim generacijama sportaša koji žele postati jednog dana pobjednici“, jasna je poruka Samira Avdića.
Još jednom se pokazalo da sport povezuje sve narode, da spaja ljude, stvara i učvršćuje prijateljstva.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!