Hrvatski sportaši i sportašice sjajnim su rezultatima obilježili godinu na izmaku i prema podacima o rezultatskim ostvarenjima u 2024., a koje Hrvatskom olimpijskom odboru dostavljaju nacionalni sportski savezi, naši su predstavnici osvojili na velikim međunarodnim natjecanjima 322 medalje.
Podatak se odnosi samo na seniorski uzrast u natjecanjima na olimpijskim igrama te svjetskim i europskim prvenstvima i kupovima. Od spomenutog broja seniorskih medalja, u Hrvatsku je stiglo 129 zlatnih, 84 srebrne i 109 brončanih odličja.
Dodatno veseli i podatak o ostvarenih 270 plasmana u redoslijedu od 4. do 8. mjesta, što načelno odgovara nastupima hrvatskih predstavnika u finalima pojedinih natjecanja.
U raznim kategorijama juniorskog i kadetskog uzrasta osvojeno je više od 200 medalja, istina, u nešto širem spektru međunarodnih natjecanja u odnosu na seniorske.
Središnji sportski događaj 2024. godine bile su Olimpijske igre u Parizu. Na temelju sedam medalja, po dvije zlatne i srebrne te tri brončane, Hrvatska je bila na podjeli 30. mjesta ljestvice uspješnosti od ukupno 206 država, koliko ih participira u međunarodnom olimpijskom pokretu.
Olimpijskom pobjednicom je postala džudašica Barbara Matić u kategoriji do 70 kg, a svoje treće olimpijsko zlato osvojili su veslači Martin i Valent Sinković u dvojcu bez kormilara. Srebrna odličja osvojili su tenisačica Donna Vekić i muška vaterpolska reprezentacija. Brončana medalja pripala je atletičarki Sandri Elkasević u bacanju diska, tekvondoašici Leni Stojković u kategoriji do 49 kg i strijelcu Miranu Maričiću u gađanju zračnom puškom.
Nadomak medalji ostali su džudašica Katarina Krišto u kategoriji do 63 kg i tekvondoaš Ivan Šapina u kategoriji preko 80 kg, koji su poraženi u borbama za broncu, atletičarka Sara Kolak koja je bila četvrta u bacanju koplja, boksač Gabrijel Veočić koji je poražen u četvrtfinalu kategorije do 80 kg te gimnastičar Aurel Benović koji je bio peti u finalu na preskoku.
Glavna hrvatska veslačka priča svakako je novi veličanstveni uspjeh braće Sinković, nova olimpijska zlatna medalja Martina i Valenta. Hrvatski dvojac bez kormilara u Parizu je pobijedio u sjajnoj finalnoj utrci, u kojoj su Sinkovići 500 metara prije cilja bili tek četvrti, ali su završnicom koja će se dugo pamtiti nadmašili sve konkurente i prvi prošli ciljnom crtom.
Tim uspjehom braća Sinković su postali najtrofejniji hrvatski olimpijci na ljetnim Igrama u povijesti. Sve je počelo srebrom u četvercu na pariće 2012. u Londonu, dok su potom u dvojcu na pariće bili zlatni 2016. u Rio de Janeiru te zlatni u Tokiju, u dvojcu bez kormilara.
Hrvatski sport doživio je iznimno uspješnu godinu, obilježenu sjajnim rezultatima na velikim natjecanjima, uključujući Olimpijske igre u Parizu, Europska i Svjetska prvenstva te mnoge druge prestižne događaje.
Olimpijske igre u Parizu 2024.
Veslanje:
Braća Sinković, iako nisu bili prvi favoriti, osvojili su zlato u Parizu, nadmašivši očekivanja nakon slabijih rezultata tijekom sezone, uključujući četvrto mjesto na Europskom prvenstvu.
Džudo:
Barbara Matić osvojila je prvo olimpijsko zlato u povijesti hrvatskog džuda, trijumfiravši u kategoriji do 70 kg. Splićanka, dvostruka svjetska i aktualna europska prvakinja, ostvarila je najveći uspjeh karijere. Katarina Krišto izgubila je borbu za broncu, dok je Zlatko Kumrić ispao u prvom kolu.
Atletika:
Sandra Perković osvojila je broncu u bacanju diska, treću olimpijsku medalju u svojoj karijeri. Sara Kolak završila je četvrta u bacanju koplja, dok su ostali predstavnici ostvarili solidne nastupe, uključujući finale Filipa Pravdice u skoku u dalj (deveto mjesto).
Tekvondo:
Lena Stojković osvojila je broncu u kategoriji do 49 kg, čime je nastavila uspješan niz rezultata na velikim natjecanjima.
Tenis:
Donna Vekić osvojila je srebro, odigravši finale protiv Kineskinje Zheng Qinwen, čime je okrunila najbolju sezonu karijere.
Streljaštvo:
Miran Maričić osvojio je broncu u disciplini zračna puška na 10 metara, dok je Petar Gorša bio šesti.
Ostala natjecanja
EP u DŽudu
Barbara Matić postala je europska prvakinja, dok je Lara Cvjetko osvojila broncu u istoj kategoriji.
Vaterpolo
Hrvatska je ostvarila iznimnu sezonu, osvojivši svjetsko zlato u Dohi, srebro na Europskom prvenstvu i srebro na Olimpijskim igrama. Na EP-u, domaćem terenu u Zagrebu i Dubrovniku, do finala su stigli pobjedama nad Grčkom i Mađarskom, ali su u završnici izgubili od Španjolske.
Tenis
Mate Pavić osvojio je Roland Garros u parovima s Marcelom Arevalom, dok je Nikola Mektić trijumfirao na više turnira s Wesleyjem Koolhofom. Marin Čilić ostvario povratnički uspjeh osvojivši ATP turnir u Hangzhouu.
Atletika:
Na EP-u u Rimu Sandra Perković osvojila je svoje sedmo uzastopno europsko zlato, dok je Filip Mihaljević bio drugi u bacanju kugle. Filip Pravdica srušio je državni rekord u skoku u dalj (8.35 m), a Roko Farkaš postavio novi seniorski rekord na 200 metara.
Tekvondo:
Na EP-u u Beogradu osvojeno je sedam medalja, od čega tri zlata. Toni Kanaet, Nika Karabatić i Lena Stojković istaknuli su se kao europski prvaci.
Streljaštvo:
Hrvatski tim osvojio je srebro na EP-u u Gyoru u momčadskom natjecanju, dok je Giovanni Cernogoraz bio sedmi na OI u trapu nakon raspucavanja.
Teniski turniri:
Umag je ugostio 34. izdanje ATP turnira Plava Laguna Croatia Open, a pobjedu je odnio Argentinac Francisco Cerundolo u povijesno najdužem finalu.
Ova godina ostat će zapamćena kao jedna od najsjajnijih u povijesti hrvatskog sporta zahvaljujući brojnim medaljama i nezaboravnim uspjesima na domaćoj i međunarodnoj sceni.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!