Nogomet 21. ožu 202423:08 0 komentara
AP Photo/Alastair Grant via Guliver Images

U utorak će u Cardiffu nogometne reprezentacije Walesa i Poljske odigrati utakmicu vrijednu odlaska na ovogodišnje Europsko prvenstvo kojem je domaćin Njemačka.

U svom dijelu dodatnih kvalifikacija obje su reprezentacije iskoristile domaći teren te su uvjerljivim pobjedama izborile taj završni susret u kojem će Wales biti u prednosti jer će igrati pred svojim navijačima. U polufinalu je Poljska pobijedila Estoniju u Varšavi 5-1, dok je Wales u Cardiffu bio bolji od Finske s 4-1.

Wales, koji se s Hrvatskom ranije u natjecanju po skupinama borio za odlazak na EURO, ogroman je dio posla protiv Finske obavio u uvodnih 40 minuta. Tada je domaćin već vodio 2-0 nakon golova Brooksa u trećoj i Williamsa u 38. minuti.

Ponadala se Finska nakratko nakon gola Pukkija na samom kraju prvog dijela za 1-2, ali se odmah na startu drugog poluvremena Wales vratio na dva gola prednosti kada je za 3-1 pogodio Johnson. Sve je zaključeno golom Jamesa u 86. minuti za konačnih 4-1.

Još je uvjerljivija bila Poljska koja je u Varšavi nadigrala Estoniju s 5-1. Prvi pogodak za Poljake dao je Frankowski u 22. minuti, a pet minuta kasnije ionako inferiorniji Estonci su ostali s desetoricom na travnjaku jer je drugi žuti karton zaradio Paskotši.

Za Poljsku su do kraja strijelci bili Zielinski u 50., Piotrowski u 70., autogol je dao Mets u 73. te Szymanski u 76. minuti. Počasni pogodak za Estoniju postigao je Vetkal u 78. minuti.

Ukupni pobjednik ovog dijela dodatnih kvalifikacija ide u skupinu D na Europskom prvenstvu gdje se nalaze Nizozemska, Francuska i Austrija.

Ukrajinu, koja je izbacila BiH, još čeka ogled protiv Islanda koji je u Budimpešti svladao Izrael 4-1 premda su Izraelci poveli kada je Zahavi realizirao jedanaesterac u 31. minuti. No, već do kraja prvog dijela bilo je 2-1 za Island, a potom i 4-1. Izrael je igrao s čovjekom manje od 73. minute kada je isključen Revivo.

Islandski heroj bio je Gudmundsson koji je postigao tri pogotka, dok je još jedan dodao Traustason.

Ukupni pobjednik ovog dijela dodatnih kvalifikacija ide u skupinu E na Europskom prvenstvu gdje se nalaze Belgija, Slovačka i Rumunjska.

Grčki nogometaši lakoćom su preskočili prvu od dvije prepreke na mogućem putu prema Europskom prvenstvu u Njemačkoj, u polufinalu svog dijela dodatnih kvalifikacija pobijedili su u Ateni Kazahstan 5-0. U finalu playoffa gostovat će u Tbilisiju kod Gruzije.