Nizozemci preokrenuli i na kraju slomili Poljsku

Euro2024 16. lip 202413:27 > 16:58 0 komentara
Marcel vonFehr via Guliver

U dvoboju 1. kola D skupine EURA u Hamburgu su nogometaši Nizozemske svladali Poljsku s 2-1 (1-1).

Pogotke su za Nizozemsku dali Cody Gakpo (29) i Wout Weghorst (83), dok je za Poljake strijelac bio Adam Buksa (16).

Nizozemska je teškom mukom i preokretom svladala Poljsku i opravdala ulogu favorita EURA. Nizozemci su za pobjedu i dva gola ispalili čak 21 šut prema vratima, pokazavši zavidnu neefikasnost, dok Poljska bez svoje prve zvijezde Roberta Lewandowskog ipak nije mogla više od minimalnog poraza.

Obje momčadi su “osakaćene” došle na EURO – Poljacima su se ozlijedili gotovo svi napadači, a Nizozemci imaju izostanke u veznom redu. Tako je relativno nepoznati Adam Buksa predvodio napad Poljske u odsutnosti Roberta Lewandowskog dok je u nizozemskom veznom redu bili relativno neiskusni Tijjani Reijnders i Joey Veerman.

Nizozemci su počeli živahnije, s dvije poluprilike Codya Gakpa i Reijndersa, ali su Poljaci poveli iz svog prvog napada u 16. minuti. Strijelac je bio upravo 21-godišnji Buksa, koji je bio najviši na prvoj vratnici nakon kornera Zielinskog i glavom pogodio mrežu Nizozemske.

“Oranje”  su nakon primljenoga gola imali dvije velike prilike – u prvoj je centaršut iz kornera dočekao Virgil van Dijk i pucao po sredini gola, što je vratar Wojciech Szczesny obranio, a odmah potom Memphis Depay promašio cijeli gol.

Ipak, u 29. minuti Nizozemci su poravnali. Nathan Ake je poslao loptu koju je primio Cody Gakpo, čiji je udarac pogodio nekog od poljskih braniča i   promijenio smjer, tako da Szczesny tu nije mogao ništa.

U 42. minuti Jakub Kiwior je primio točan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom odlučio pucati uz lijevu vratnicu, ali je drugi najmlađi vratar u povijesti EURA, 21-godišnji Bart Verbruggen to obranio.

U samoj završnici živahnog prvog dijela, u kojem je Nizozemska imala čak 13 udaraca na gol, šutevi Gakpa i Depaya su bili neprecizni.

Koemannova momčad je odlično počela drugo poluvrijeme, skoro pet minuta igrala se “viktorija” na poljski gol, ali bez učinka, dok je na drugoj strani Kiwior u 59. minuti iz izgledne pozicije pucao u vratara.

Nizozemska kanonada iz svih pozicija se nastavila, no nisu uspijevali probiti poljsku obranu na čelu s Szczesnim.  U 81. minuti Koemann uvodi svog “jokera” Wouta Weghorsta, a nizozemski div samo dvije minute kasnije zabija za 2-1. Napadač Hoffenheima je iz prve opalio loptu dodanu od Akea i pogodio s desetak metara sami kut.

U 89. minuti po lijevoj strani je prošao Jakub Piotrowski, dodao do Karola Swiderskog  čiji udarac čudesno brani mladi nizozemski vratar.