Pomalo groteskna stvar događa se upravo u Premier ligi!

Premier League 1. tra 202019:04 > 19:21
Michael Regan / Staff

Klubovi Premier lige žive u "moralnom vakuumu" i igrači bi prvi trebali žrtvovati plaće tijekom pandemije koronavirusa, smatraju britanski političari.

Julian Knight, predsjednik odbora za digitalne medije, kulturu i sport osudio je postupke nekih klubova Premier lige koji su odobrili stavljanje osoblja u status sličan privremenom dopustu.

Tottenham, Newcastle, Bournemouth i Norwich odlučili su se služiti vladinim programom zadržavanja posla.

– To ostavlja gorak okus u grlu i raskrinkava ludu ekonomiju u engleskom nogometu i moralni vakuum u njegovom središtu – upozorio je spomenuti Knight.

U srijedu je Bournemouth objavio da će “određeni broj zaposlenika” biti stavljen na dopust, dok su glavni direktor kluba Neill Blake, tehnički direktor prvog tima Richard Hughes, menadžer Eddie Howe i pomoćnik menadžera Jason Tindall pristali na “značajna, dobrovoljna smanjenja plaća”.

Udruženje profesionalnih nogometaša poručilo je svim svojim članovima da ne pristaju na smanjenje ili odgađanje plaća dok oni ne postignut dogovore sa sindikatom.


Gradonačelnik Londona Sadiq Khan rekao je za BBC Radio 5 Live da bi vrhunski igrači trebali biti ti koji će „nositi breme”.

– Moje je mišljenje da bi oni koji su najmanje imućni trebali dobiti najviše pomoći – rekao je pa nastavio:


– Visoko plaćeni nogometaši su ljudi koji mogu nositi najveći teret i oni bi trebali biti prvi koji će žrtvovati svoju plaću, a ne osoba koja prodaje program ili osoba koja se bavi ugostiteljstvom ili osoba koja nikada neće doći bilo gdje blizu plaće koju neki nogometaši Premier lige dobivaju.
Po britanskoj shemi zadržavanja posla uslijed koronavirusa, vlada će plaćati zaposlenike stavljene na privremeni dopust koji će zadržati 80% plaće do maksimalno 2500 funti mjesečno.

Knight je zabrinut što se shema ne koristi na odgovarajući način.

– Ovo nije ono za što je dizajnirana. Nije osmišljena da učinkovito dopušta njima da plaćaju ljudima stotine tisuća funti, dok istovremeno obične zaposlenike stavljaju na dopust u iznosu od nekoliko stotina funti – rekao je Knight.

Iako su neki klubovi odlučili koristiti tu shemu, određeni su poduzeli druge korake kako bi smanjili svoje troškove dok je nogomet suspendiran za vrijeme pandemije.

Catherine Ivill, Getty Images Sport

Igrači čelnika Championsipa Leeds Uniteda već su se dobrovoljno prijavili za odgodu plaća, dok su igrači Birmingham Cityja koji zarađuju više od 6.000 funti tjedno zamoljeni da prihvate sniženje od 50% u sljedeća četiri mjeseca.

U Europi su igrači Barcelone smanjili plaće za 70%, dok su se igrači Juventusa i menadžer Maurizio Sarri dogovorili da zamrznu plaću na četiri mjeseca.

Međutim, lord Mervyn King, bivši guverner Banke Engleske, kaže da je odluka Tottenhama pravedna, a izvršni direktor Brighton & Hove Albiona i zamjenik predsjednika Paul Barber kaže da može razumjeti zašto klubovi poput Spursa puštaju zaposlenike na dopust.

Brighton se obvezao plaćati svo osoblje na dnevnoj bazi do kraja sezone, ali Barber kaže da ne može isključiti potrebu za smanjenjem.
– Situacija ima potencijal pretvoriti se u jednu od najtežih PR katastrofa u povijesti Premier lige. Mnogi se sada pitaju je li vladina shema zadržavanja posla koju financiraju porezni obveznici zaista dizajnirana za klubove koji – u slučaju Spursa – imaju profit od 68 milijuna funti, vlasnik sa Bahama je težak 4 milijarde funti, a igrači zarađuju 70.000 funti tjedno.

sport klub


Vladini izvori kažu kako je program otvoren za sve tvrtke, a na pojedinim klubovima je da odluče hoće li se prijaviti. No, pustajući osoblje na plaćeni dopust i nastavljajući držati momčad na punoj plaći, Spursi, Newcastle United i Norwich City izazvali su neizbježan bijes, a također su izvršili veliki pritisak na igrače – i PFA – da pristanu na ugovor koji će igračima odgoditi ili čak smanjiti plaću – kao što se događalo u klubovima u Europi.

To je nesumnjivo komplicirana dilema za sport. PFA mora razmotriti interese igrača izvan prve dvije lige koji ne zarađuju bogatstvo, a od Premier lige i EFL-a je zatražio da dobiju financijske podatke za klubove kako bi mogao utvrditi koji su najpotrebniji za pomoć igrača”, zaključio je Dan Roan, urednik sportske rubrike BBC-a.