KINA, obećana zemlja za nogometaše

VCG/VCG via Getty Images

Bliži nam se početak nove sezone u kineskoj Super ligi koju ćete moći pratiti uživo na Sportklub televiziji. U prilog tome donosimo vam mnoge zanimljivosti o kineskoj nogometnoj ligi.

Kineska Super liga osnovana je 2004. godine i od tada svake godine sve više napreduje i sve je utjecajnija u svijetu nogometa. Do prije nekoliko godina, američka MLS liga bila je najpoželjnija destinacija u kojoj su nogometne zvijezde završavale profesionalne karijere, a danas je to kineska Super liga. Ipak, moramo odmah naglasiti da u Kinu ne idu isključivo nogometaši poodmaklim godinama, nego i mlađe zvijezde koje ne mogu odoljeti (prije svega) zovu novca. Kineski nogometni savez ima ogromnu podršku države i predsjednika Xi Jinpinga. Njihov cilj je osim dovođenaj velikih zvijezda u njihovu ligu, ulagati novac u vrhunske trenere, infrastrukturu, nogometne omladinske škole, klubove, sve povezano s nogometom.  Predsjednik je 2015. godine pokrenuo desetogodišnji plan (od 2015. do 2025. godine)čiji je osnovni cilj poticanje privatnih i javnih ulaganja u sport. Kinezi idu toliko daleko da najavljuju da će u idućih 25 godina dominirati svjetskim nogometom, a s obzirom na sve navedeno može se očekivati uskoro da Kina dobije neko veliko nogometno natjecanje. 

Kevin Frayer/Getty Image

Kineska Super liga je nastala  2004. godine naslijedivši 1. Kinesku nogometnu ligu, a od tada liga broji 16 klubova. Branitelj naslova je momčad Guangzhou Evergrandea, koja je prvi i zasad jedini klub iz Kine pobjednik AFC Lige prvaka. U Ligu prvaka ide pobjednik lige, a drugoplasirana momčad ide u kvalifikacije za isto natjecanje. Stadion s najvećim kapacitetom gledatelja je Workers stadion, na kojem svoje domaće utakmice igra Beijing Guoan. Glavni sponzor lige je tvrtka Ping An Insurance.

VCG/VCG via Getty Image

Mnoge velike nogometne zvijede su već igrale u kineskoj nogometnoj ligi. Prije svih legendarni igrač Chelsea Didier Drogba koji je proveo jednu sezonu u Shanghai Shenhuiju. Osim njega legendarni francuski napadač Nicolas Anelka koji je poznat kao nogometna “ptica selica”. On je nastupao isto za Shanghai u istoj sezoni kad i Drogba. Poslije njih krenula su mnoga zvučna nogometna imena istim putem. Dominiraju igrači iz Brazila koji su i dalje najatraktivnija kupovina za Kineze. U Shanghai SIPG-u imamo tri velika brazilska imena Hulk, Oscar i Elkeson, u Tianjin Quanjianu igra Alexandre Pato, u Jiangsu Suningu igra Ramires itd. Među najvećim nogometnim zvijezdama koje trenutno igraju u Kini su: Jackson Martinez (Guagzhou), Ricardo Carvalho (Shanghai SIPG), Axel Witsel (Tianjin Quanjian), Graziano Pelle (Shandong Luneng). Ezequiel Lavezzi (Hebei Fortune), Obafemi Martins (Shanghai Shenhua)…Ipak, trenutno najveća zvijezda je i najskuplji nogometaš u povijesti Carlos Tevez. Argentinac je potpisao ugovor sa Shanghai Shenhuom od 37.500.000 eura godišnje ili ako vam je lakše 4,291 euro po satu. 

Osim nogomeaša, imamo i puno velikih trenerskih imena koja su bila ili još uvijek jesu u Kini. To su: Luiz Felipe Scolari, Sven Goran Eriksson, Marcello Lippi, Manuel Pellegrini, Andre Villas-Boas, Fabio Cannavaro…

VCG/VCG via Getty Images

Od hrvatskih nogometaša u Kini nalaze se također neka zvučna nogometna imena. Bivši hrvatski reprezentativac Nikica Jelavić igra za drugoligaški klub Beijing Renhe. Nekadašnji branič Hajduka Goran Milović igra za Chongqing Lifan u koji je stigao prošle godine. Igrali su još brojni Hrvati u Kini, a možda najveća imena su Jurica Vučko, Sammir (brazilsko-hrvatski nogometaš), Leon Benko…Od trenera trenutno u Kinu radi jedino Goran Tomić, koji je pomoćnik u Shenzhenu, a prije su ovdje bili i legendarni Miroslav Blažević, Branko Ivanković, Marijo Tot, Dražen Besek..

Kineski klubovi silno žele dovesti i velike hrvatske nogometne zvijezde, a najviše su “zagrizli” za Nikolu Kalinića i Marija Mandžukića. Do sada nisu uspjeli dovesti niti jednog od njih, ostaje vidjeti dokle će naši nogometaši ostati imuni na velike novčane ponude iz Kine.