
Jeste li se ikada zapitali zašto neki igrači uvijek stoje blizu gola, a drugi neprestano trče po krilima? Nogomet je igra strategije u kojoj svaki igrač ima jasno definiranu ulogu na terenu. Baš kao što orkestar ne može funkcionirati ako svi sviraju isti instrument, tako ni nogometna momčad ne može biti uspješna bez jasne raspodjele zadaća.
Pozicije u nogometu određuju dio terena za koji je igrač prvenstveno odgovoran, kao i njegove odnose s ostalim suigračima. Potpuno razumijevanje ovih uloga često je razlika između pobjedničke momčadi i one koja se muči na terenu.
Temeljna podjela nogometnih pozicija
Nogometne pozicije tradicionalno se dijele u tri glavne skupine – obrana, vezni red i napad. Vratar, iako tehnički dio obrane, toliko je specifičan da ga možemo svrstati u posebnu kategoriju. Svaka od ovih skupina ima svoje jedinstvene karakteristike i zadatke koji zajedno čine skladnu cjelinu na terenu.
Vratar – posljednja linija obrane
Vratar je jedini igrač kojem je dopušteno igrati rukama unutar vlastitog kaznenog prostora. Može hvatati ili odbijati loptu, ali samo unutar tih granica. Zanimljivo je da vratar ne smije uhvatiti loptu rukama ako mu je suigrač namjerno doda nogom.
No, to ga ne sprječava da izađe izvan kaznenog prostora. Dok je izvan tog područja, za njega vrijede ista pravila kao i za suigrače – nije mu dopušteno igrati rukama, ali i dalje može postići pogodak.

Jeste li znali da moderni vratari poput Manuela Neuera ili Edersona često funkcioniraju i kao dodatni igrač u polju, sudjelujući u izgradnji napada svojom preciznom distribucijom lopte?
Obrambeni igrači – zid koji čuva mrežu
Središnji braniči
Središnji braniči predstavljaju srce obrane. U formaciji s četiri braniča, imamo lijevog i desnog središnjeg braniča. U obrambenoj liniji s tri ili pet braniča, imamo tri središnja braniča.
Glavna zadaća središnjih braniča je spriječiti udarce prema golu – otuda i njihov nadimak “stoperi” (zaustavljači). Da bi to postigli, moraju se fizički suprotstaviti napadačima protivničke momčadi. Moraju biti dominantni u duelima na tlu, ali i u zraku. Zbog toga se ističu kao najkrupniji i najsnažniji igrači u momčadi.
Gotovo je nemoguće pronaći središnjeg braniča koji je prosječne visine. Sjetite se samo Virgila van Dijka, Sergija Ramosa ili našeg Joška Gvardiola – svi oni imaju impresivnu fizičku građu koja im pomaže u njihovim zadaćama.

Bočni braniči
Bočni igrači u obrambenoj liniji nazivaju se bočnim braničima (u žargonu: bekovi). Oni pružaju pomoć središnjim braničima, ali za razliku od njih, mnogo češće sudjeluju u akcijama na protivničkoj polovici. Kreću se duž uzdužnih (aut) linija.
Postoje tipovi bočnih braniča čije su karakteristike sličnije središnjim braničima. Nazivamo ih obrambenim bočnim braničima jer su bolji u obrambenim zadaćama. S druge strane, napadački bočni braniči više nalikuju veznjacima i krilima, prepoznatljivi po dobrim ubačajima i driblingu.
Bočne braniče moraju krasiti brzina i izdržljivost. Oni osvajaju prostore na bokovima, trče protunapade ili zatvaraju prostor iza središnjih braniča. Bočni braniči su igrači koji troše najviše energije tijekom utakmice, posebno oni koji vole napadati – poput Trenta Alexander-Arnolda ili Marcela u njegovim najboljim danima.
Vezni igrači – srce momčadi
Vezni igrači smješteni su između obrambene i napadačke linije. Oni su veza između obrane i napada. Za razliku od obrambene linije, igrači u veznom redu ne moraju biti postavljeni u istoj liniji. Zapravo, radi lakše organizacije igre, veznjaci su često postavljeni tako da su malo ispred ili iza jedni drugih.
Raznolikost karakteristika, uloga i pozicija veznjaka omogućuje nam više podjela. Uloga veznjaka je široka, ali najvažnija zadaća veznog reda je organizirati igru svoje momčadi i remetiti igru protivnika.
Veznjake možemo podijeliti na:
- Središnji vezni – pozicioniran u središtu terena
- Lijevi ili desni vezni (osmica) – smješten lijevo ili desno od središnjeg igrača
- Obrambeni vezni (šestica) – iza veznjaka u prostoru između veznog reda i obrambene linije
- Napadački vezni (desetka) – ispred veznjaka u prostoru između veznog reda i napada
- Krilni vezni – napadački veznjak smješten lijevo ili desno uz rub terena
Što je organizator igre (playmaker) u nogometu?
Organizator igre (eng. playmaker), poznat i kao razigravač ili kreativac, vezni je igrač koji ima iznimnu sposobnost kreiranja nogometne igre. Prepoznaje se po svojoj vještini primanja i dodavanja lopte. Sposoban je primiti loptu okružen protivnicima i dodati je najbolje postavljenom suigraču.
Njegova dodavanja usmjerena su iza protivničkih linija, što rezultira razbijanjem protivničke obrane. Izuzetno je teško igrati protiv momčadi s takvim igračem. S druge strane, momčad s organizatorom igre više ovisi o pojedincu, što je čini ranjivom ako se taj igrač ozlijedi ili ga protivnici uspiju neutralizirati.
Organizatori igre obično se postavljaju na pozicije središnjeg veznog. Klasični primjeri organizatora igre na poziciji “šestice” su Talijan Andrea Pirlo i Španjolac Sergio Busquets. Najbolji kreativci na poziciji “desetke” su Argentinac Diego Maradona ili Francuz Zinedine Zidane.

Napadači – završnica nogometne slagalice
Napadači su igrači koji prvenstveno trebaju postizati golove. Preciznost u gađanju protivničkog gola, brzina za bijeg protivničkim braničima, raznolikost driblinga i drugih nogometnih vještina te sposobnost utrčavanja u prostor iza obrane ključne su karakteristike napadača.
Kao i na drugim pozicijama, ovisno o fizičkim predispozicijama i vještinama, postoji nekoliko tipova napadača. Zajedničko im je da su u napadačkoj liniji koja je najbliža protivničkom golu. Kako su najudaljeniji od svog gola, mogu računati na najmanju podršku svojih suigrača.
Tipovi napadača
Središnji napadač
Napadač koji zauzima poziciju u sredini napada naziva se i “devetka” u taktičkoj analizi ili “špica” u popularnom žargonu. Njegova je zadaća nadmudriti i pretrčati središnje braniče. To može učiniti na nekoliko načina:
- Brzi igrač će trčati iza leđa obrane.
- Visok, snažan i korpulentan napadač će skočiti preko braniča ili se “zagraditi” tijelom kako bi stvorio prostor i priliku za pogodak.
- Napadač može koristiti svoju vještinu baratanja loptom i tako prevariti protivnika.
Središnji napadač mora imati sposobnost primanja lopte iza leđa protivnika. To postiže brzinom, kvalitetnim kretanjem bez lopte i čitanjem igre. Ono što je najvažnije jest da nakon primanja lopte mora biti precizan u završnici. Sjetite se igrača poput Roberta Lewandowskog ili Erlinga Haalanda – majstora realizacije.
Krilni napadač
Krilne pozicije namijenjene su brzim igračima i driblerima. Na krilima ima najmanje gužve i najviše prostora. Krilni igrač treba biti hrabar i koristiti situacije za napad na prazne prostore iza protivnika brzinom ili driblingom. Krilni igrači trebaju imati precizne ubačaje. Osim postizanja golova, od njih se očekuje i da dostavljaju loptu igračima na središnjim pozicijama.
Taktičke oznake za krilne napadače su brojevi 7 (desno krilo) i 11 (lijevo krilo). Uobičajeno je da dešnjak igra na desnom krilu, dok se ljevak postavlja na lijevo krilo. No, to nije uvijek slučaj. Neki treneri koriste krilne igrače na suprotnoj strani od njihove jače noge (tzv. “obrnuta krila”). Primjerice, ljevaci poput Mohameda Salaha ili Arjena Robbena često igraju na desnom krilu kako bi mogli ulaziti u sredinu i pucati jačom nogom.
Nogometne formacije – slaganje taktičke slagalice
Momčadi u nogometu napadaju i brane se na organiziran način. Za kvalitetnu igru važno je da cijela momčad bude dobro koordinirana i podijeljena u tri skupine – obrana, vezni red i napad.
Ako je momčad raspoređena s četiri igrača u obrambenoj liniji, tri u veznom redu i tri u napadu, onda možemo reći da momčad igra (napada) u sustavu 4-3-3. Bilo bi točnije napisati 1-4-3-3, gdje se broj jedan odnosi na vratara.
Danas se koristi nekoliko sustava. Evo najčešćih:
- 4-3-3: Snaga sustava leži u tri napadača i dvojici napadačkih veznjaka. Često ga koriste napadački orijentirane momčadi.
- 4-4-2: Lako se igra, a može dobro pokriti prostor u obrambenoj fazi.
- 3-5-2: Tri braniča i pet veznjaka u sredini terena omogućuju lakše stvaranje napada i veći otpor pritisku.
- 3-4-3: Napadačka i dinamična formacija koja zahtijeva izvrsne igrače u igri “jedan na jedan”.
- 4-2-3-1: Prednost ove taktike je stabilna i čvrsta sredina terena.
Koji je najbolji nogometni sustav? Ne postoji općenito najbolji. Svaki sustav ima svoje prednosti i nedostatke. Učinkovitost sustava ovisi o protivniku i o tome koliko on učinkovito iskorištava slabosti našeg sustava.
Važno je napomenuti da sam sustav ne određuje način na koji će momčad igrati. Sustav s jednim napadačem može stvoriti više prilika i biti napadački otvoreniji od sustava s tri napadača. Dvije momčadi mogu imati različite pristupe unutar istog sustava – jedna napada visoko i želi velik posjed lopte, dok druga prepušta loptu i posjed protivniku.
Sustav će dobro funkcionirati ako postoji kvalitetna suradnja između pojedinaca i linija unutar njega. Kako napadač reagira kada njegov veznjak ima loptu? To se postiže dobro koordiniranim načelima ponašanja igrača na terenu.
Nogomet je igra stalnog razvoja i prilagodbe. Najbolji sustavi i taktike razvijaju se kroz vrijeme, a najbolji igrači mogu se prilagoditi različitim ulogama unutar tih sustava. Razumijevanje pozicija i njihovih međusobnih odnosa ključno je za potpuno uživanje u ljepoti nogometne igre.
Bilo da ste navijač koji želi bolje razumjeti igru ili mladi igrač koji traži svoju idealnu poziciju – poznavanje osnovnih uloga na terenu prvi je korak prema pravom razumijevanju najvažnije sporedne stvari na svijetu.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!